Ve Skleněném městečku pokřtili knihu o tvůrci železnobrodského skla

23.09.2014 08:33:52 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod

Ve Skleněném městečku pokřtili knihu o tvůrci železnobrodského skla

Již 8. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě, jejichž společným jmenovatelem je sklářství železnobrodského regionu a vše, co s ním souvisí, se konal o uplynulém víkendu po celém městě.

Akce Skleněné městečko představuje jedinečné setkání sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců, příznivců a obdivovatelů sklářského řemesla. Jedním z vrcholů „sklářského veletrhu" byl slavnostní křest knihy Jaroslav Brychta, spoluzakladatel a tvůrce železnobrodského skla, a to za přítomnosti autorů, dcery Jaroslavy Brychtové, ředitelky SUPŠ sklářské Zdeňky Laštovičkové, slovinské velvyslankyně, krajských radních Josefa Jadrného, Ivany Hujerové a Aleny Losové a dalších hostí. Knihu vydalo město Železný Brod ve spolupráci s rodinou J. Brychtové.

Monografie s textem historika skla Antonína Langhamera a v grafické úpravě Martina Hlubučka zachycuje na 216 stránkách, doplněných 590 snímky, osobnost a životní dílo dlouholetého profesora sklářské školy Jaroslava Brychty (1895-1971) jako tvůrce železnobrodských skleněných figurek a spolutvůrce pojmu železnobrodské sklo, ale také jako průkopníka tavené skleněné plastiky a sochaře.

„Kniha zahrnuje velké množství jeho kreseb-návrhů a modelů, podle nichž se figurky zhotovovaly, a které nejautentičtěji zaznamenávají jeho představy o nich," řekl jeden ze spoluautorů Martin Hlubuček s tím, že součástí knihy jsou barevné fotografie skleněných figurek od Gabriela Urbánka, a také historické fotografie dokumentující život a tvorbu Jaroslava Brychty.

Záštitu nad letošním ročníkem převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který se zúčastnil slavnostního zahájení a členka Rady kraje Alena Losová, pověřená řízením Odboru školství Libereckého kraje. Význam a rostoucí zájem o tuto akci dokládá fakt, že město Železný Brod získalo další záštitu od ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Jaký byl podrobný program Skleněného městečka 2014?

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
V semilském parku opět připravují Mikulášský běh

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
01.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT