Ve středu startuje v Semilech festival Jeden svět

19.03.2011 14:21:19 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Ve středu startuje v Semilech festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech pořádaný organizací Člověk v tísni odstartoval letos v Praze 8. března už potřinácté. Během března pokračuje festival v dalších městech České republiky - v Semilech je to ve dnech 23. až 27. března.

Na festivalu bude celkem uvedeno 107 dokumentů z téměř čtyřiceti zemí celého světa v soutěžních i tematických sekcích. V Semilech bude promítnuto vybraných 14 filmů a proběhne 5 následných besed s autory nebo aktéry uváděných dokumentů. Pořadatelství se v Semilech už potřetí ujalo občanské sdružení Cervus Semilensis ve spolupráci s kinem Jitřenka, Muzeem a Pojizerskou galerií a ZŠ a Gymnáziem Ivana Olbrachta.

Vedle tří soutěžních se filmy představí rovněž v těchto tematických sekcích: Tváře korupce, Věku navzdory, Cesty ke svobodě, Ekologické výzvy, Ženským hlasem, Noncomm, Panorama, České dokumenty, Člověk v tísni uvádí, krátké filmy a projekce pro školy.

Program Jeden svět 23. - 27. března 2011 v Semilech

Program v kině Jitřenka

Středa 23. března

16.00: Slavnostní zahájení

16.30: Moje reinkarnace, Jennifer Fox, USA, Německo, Švýcarsko, Itálie, 100 minut.

Intimní portrét složitého vztahu syna k otci na pozadí buddhistické víry, točený v průběhu dvaceti let, nabízí jedinečný vhled na přímou konfrontaci východní filosofie a západního stylu života. Připomíná i nelehký osudu Tibeťanů nucených žít v emigraci.

Beseda: Zuzana Ondomišiová.

19.00: Muž, který sázel stromy, Frederick Back, Kanada, 30 minut.

V poetickém animovaném snímku sledujeme příběh osamělého pastevce z pustiny ve francouzských Alpách, který chce vrátit život do míst, jež zdánlivě zahynula. Příběh ukazuje, jak mocný může být zásah jednoho člověka, který vytrvá ve své obětavé práci.

20.00: Pozemšťané, koho budete volit? Linda Jablonská, Česko, 40 minut.

Štáb sestavený z mentálně handicapovaných filmařů sleduje předvolební klání. Jejich bystrý a zvídavý pohled na svět činí z filmu originální a zábavný divácký zážitek. Nad celým dokumentem se pak klene zásadní otázka: „Kdo bude chránit naši planetu?"

Beseda: Linda Jablonská

Čtvrtek 24. března

16.30: Vše pro dobro světa a Nošovic, Vít Klusák, Česko, 82 minut.

Výstavbu automobilky Hyundai v severomoravských Nošovicích provázely konflikty, vyhrocené emoce a zvýšený zájem médií. Přinesla lidem z Nošovic korejská investice štěstí: Tragikomický film o poli, na kterém rostou auta.

19.00: Filmový klub: Katka, Helena Třeštíková, Česko, 90 minut.

Další časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové, jehož ústřední postavou je narkomanka Katka. Sugestivní příběh jejího čtrnáctidenního boje s drogovou závislostí.

Beseda: Helena Třeštíková

21.30: Šikredit, Martin Řezníček, Česko, 30 minut.

Na problém novodobé lichvy a předluženosti domácností s nízkými příjmy upozorňuje dokument Martin Řezníčka, který vznikal od roku 2008 ve spolupráci se společností Člověk v tísni. Dokument dává nahlédnout do problematiky chudoby a sociálního vyloučení.

22.15: Z kola ven - Co za tím je? Jaroslav Vojtek, Slovensko, 30 minut.

Hlavní postavou je Rom Jožo, který kvůli své závislosti ztratil vše a dostal celou rodinu na okraj společnosti. Nikdo z rodiny se nesnaží o změnu, jediný Jožko i navzdory své zaostalosti se snaží vrátit do normálního života.

Pátek 25. března

17.30: Zachraňte Edwardse, Dagmar Smržová, Česko, 72 minut.

Šárka a Marcel očekávají radostnou událost. V průběhu těhotenství lékaři diagnostikovali u plodu Edwardův syndrom, poruchu, která způsobuje postižení neslučitelné se životem. Proč se vydávají rodiče strmější životní cestou?

Osobní setkání s rodiči a režisérkou filmu ve čtvrtek 31. 3. v rámci XLV. Podvečera cyklu setkávání ve sboru Dr. Farského v Semilech, v 17 hodin promítání filmu, od 18.15 rozhovor s rodiči a režisérkou.

Sobota 26. března

15.30: Na stupních vítězů, Jan Tenhaven, Německo, 90 minut.

Citlivé a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž je největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk.

17.30: Krev v mobilech, Frank Piasecki Poulen, Dánsko a Kongo, 82 minut.

Napadlo Vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v Kongu, by se totiž váš mobil neobešel.

22.00: Nebe, peklo, David Čálek, Česko, 82 minut.

Nový český dokument z cyklu Bez cenzury nahlíží do komunity lidí s neobvyklými koníčky. Portrétuje několik mužů a žen, kteří se vyžívají v extrémně bolestivých či navenek nestandardních formách rozkoše. Podtext dokumentu tvoří úvahu o hraničních formách svobody.

Neděle 27. března

15.30: Zločinci podle zákona, Alexander Gentelev, Izrael, 91 minut.

O životě se neučili ve školách, ale v kriminále, nikdy normálně nepracovali, přesto jsou milionáři. Výpovědi čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí s archívními záběry z ruských věznic podávají velmi komplexní a ucelený pohled na rozvoj organizovaného zločinu v Rusku od perestrojky až do dnešní doby.

17.30: Prokurátor, Barry Stevens, Kanada, 90 minut.

Hlavní postavou dokumentu je hlavní žalobce haagského Mezinárodního tribunálu Luis Moreno Ocampo. V 80. letech pracoval v Argentině jako žalobce během procesů s vůdci tamního vojenského režimu. Nyní ale stojí před mnohem obtížnějším úkolem: pravomoc Mezinárodního soudního tribunálu je totiž velmi omezená.

Program v Muzeu a Pojizerské galerii

Pátek 25. března

19.00: Haiti - zemětřesení zblízka, Nadine Pequenza, Kanada, 87 minut.

Během ničivého zemětřesení v lednu 2010 zemřelo na Haiti přes 250 tisíc lidí. Dokument s mrazivou autenticitou zachycuje rozsah katastrofy a zaznamenává jak příběhy obětí zemětřesení, tak těch, kteří se jim často s nasazením života snažili pomoci.

Doprovodné programy:

Výstava Jana Šibíka „Ďábel v nás"

Výstava Dalibora Palečka „Na hrázi věčnosti"

Vernisáž s autory proběhla již 4. března.

Březnová nabídka kina Jitřenka v Semilech

Březen a duben v Městském kině v Jablonci nad Jizerou

Více článků z kultury zde

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Maškovy vánočky jsou po zimních závodech rozdány

I přes vrtochy letošní bláznivé zimy se pořadatelům ze ZŠ Tanvald, Sportovní, Střediska volného času a tělovýchovné jednoty Tanvald podařily připravit a uskutečnit všechny tři zimní závody Poháru běžce Tanvaldu. Obratnostní závod na běžkách na Městském stadionu, závod ve slalomu na tanvaldské sjezdovce Pionýrka, a tak trochu „uplakaný" závod na běžkách na běžeckých tratích U Lesíka. Každého závodu se zúčastnilo cca 90 až 100 závodníků, největší zájem byl o alpské disciplíny. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tomáš Hájek bude v cestovatelském klubu vyprávět o Kanadě
Na turnovské Střelnici opět pořádají Erotický ples
Kontrabasové kvarteto Bumblebass zahraje v turnovském divadle
Policisté kontrolovali řidiče autobusů a tramvají
Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos

Nejčtenější články

18.03.: Přehled březnových a dubnových akcí v Jilemnici
19.03.: Nové vedení I/35 má za cíl odvést tranzitní dopravu mimo města
19.03.: Turnov vybojoval cennou výhru v Letohradu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT