Ve Vysokém nad Jizerou se hraje divadlo už více jak dvě stovky let

19.07.2016 23:00:47 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: KULTURA | Obce: Vysoké nad Jizerou

Ve Vysokém nad Jizerou se hraje divadlo už více jak dvě stovky let

Slavnostní zasedání městského zastupitelstva s hejtmanem Libereckého kraje, derniéra muzikálu i znovuotevření divadelní stezky - to jsou některé části dvoudenního programu, jímž si obyvatelé i návštěvníci Vysokého nad Jizerou připomenou o tomto víkendu více jak dvě století divadla, které se tu hraje.

Ochotnické divadlo se ve Vysokém nad Jizerou hraje takřka bez přestávek od roku 1786. „Snad největší přestávku v historii zdejšího divadla zapříčinil požár města 29. července 1834, při němž shořely i divadelní prostory v budově tehdejší radnice. O necelé dva roky později se však divadlo ve Vysokém hrálo znovu," říká organizátorka oslav 230 let divadla ve Vysokém Svatava Hejralová.

Více jak dvě století aktivního hraní divadla v regionu připomíná také naučná stezka Po stopách divadelních předků, která vznikla roku 1986, tedy v době oslav 200. výročí divadelní činnosti ve městě. První červená šipka s bílým symbolem divadla - maskou je na vysockém náměstí a posílá turistu na více jak čtyřkilometrovou trasu.

Začátek u Petrušků na zahradě

S hraním divadla ve Vysokém nad Jizerou údajně začal nejprve s dětskými herci v chalupě čp. 80 v roce 1786 Jan Petruška (1762-1819). Podle legendy se ve svých čtyřiceti letech naučil čtení a psaní právě u Petrušky i dramatik František Vodseďálek. Počátek vysocké ochotnické tradice mohl však být položený také v domě čp. 67 při cestě z náměstí ke Sklenařicím, tedy při pozdější císařské trutnovsko-liberecké silnici. A o tom všem vypráví naučná stezka, která byla k oslavám 230 let divadelní tradice ve městě obnovená.

Císařova slova

Oslavy zahájí páteční slavnostní shromáždění městského zastupitelstva přímo v divadle Krakonoš, jehož se zúčastní také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a zůstane i na večerní divadelní představení. „Tady přivítáme i letitého přítele našeho divadelního souboru, jenž také řádku let předsedal odborné porotě přehlídky Krakonošova divadelního podzimu, a sice divadelního kritika, prof. Jana Císaře," zve Hejralová s tím, že kromě zdravice divadelní kapacity se zde předá na čtyřicet ocenění členům DS Krakonoš, pracovníkům městského úřadu, ale i zástupcům SČDO (Svazu českých divadelních ochotníků). Na dvaceti panelech rozmístěných ve všech prostorách divadla pak návštěvníci uvidí fotografie, mapující historii divadla ve Vysokém.

Slavnostní punc oslavám vtiskne také derniéra úspěšného představení místního souboru Krakonoš Malované na skle. K vysockém nastudování hry Ernesta Brylla a Kateřiny Gartnerové v překladu Jaromíra Nohavici a v režii Marie Brtkové Trunečkové v roce 2014 vysokoškolský pedagog a divadelní režisér František Laurin řekl: „Téma hry - potřeba mít hrdinu, věřit, že se zrodil a nezemřel - jakoby nás vracelo ke kořenům lidového divadla na Vysocku, kdy v těch hrách a postavách, i když jiného typu, hledali lidé naději a jistotu své existence."

V sobotu odpoledne se zájemci projdou po obnovené divadelní stezce, vzdají na hřbitově úctu všem místním amatérským hercům, kteří na jevišti ztvárnili více či méně nezapomenutelné postavy, a v podvečer už čeká všechny společná zábava před nebo v divadle, to už zrežíruje počasí. „Kromě hudby máme připravené také některé divadelní výstupy včetně ukázky z úplně první hry Vysockých, jíž byl Bruncvík, v provedení místních divadelních dětí," uzavírá Svatava Hejralová.

Divadelní soubor Krakonoš Vysoké nad Jizerou

Ve Vysokém nad Jizerou působí DS Krakonoš, který má okolo 110 členů a zahrnuje činoherní i loutkářský soubor. Je jediným souborem v republice, který vlastní a spravuje svou divadelní budovu, jíž si spolek v roce 1925 postavil, po éře socialistického státu se do vlastnictví spolku vrátila roku 1991 a v letech 2006 - 2008 prošla kompletní rekonstrukci vnějších a částečně i vnitřních prostor a technického vybavení. Od roku 1971 zde každý podzim probíhá Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim, na jehož pořádání se spolek podílí.

Více článků o divadlech v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Divadla

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za přehlídkou Krakonošův divadelní podzim 2015
Ve Vysokém nad Jizerou začíná Krakonošův divadelní podzim
Jediné ochotnické kamenné divadlo slaví devadesátiny

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům
Hejtman Martin Půta se pyšní dekádou ve vedení Libereckého kraje
V Turnově soutěží o nejkrásnější perníček 750

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT