Ve Vysokém nad Jizerou se hraje divadlo už více jak dvě stovky let

19.07.2016 23:00:47 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: KULTURA | Obce: Vysoké nad Jizerou

Ve Vysokém nad Jizerou se hraje divadlo už více jak dvě stovky let

Slavnostní zasedání městského zastupitelstva s hejtmanem Libereckého kraje, derniéra muzikálu i znovuotevření divadelní stezky - to jsou některé části dvoudenního programu, jímž si obyvatelé i návštěvníci Vysokého nad Jizerou připomenou o tomto víkendu více jak dvě století divadla, které se tu hraje.

Ochotnické divadlo se ve Vysokém nad Jizerou hraje takřka bez přestávek od roku 1786. „Snad největší přestávku v historii zdejšího divadla zapříčinil požár města 29. července 1834, při němž shořely i divadelní prostory v budově tehdejší radnice. O necelé dva roky později se však divadlo ve Vysokém hrálo znovu," říká organizátorka oslav 230 let divadla ve Vysokém Svatava Hejralová.

Více jak dvě století aktivního hraní divadla v regionu připomíná také naučná stezka Po stopách divadelních předků, která vznikla roku 1986, tedy v době oslav 200. výročí divadelní činnosti ve městě. První červená šipka s bílým symbolem divadla - maskou je na vysockém náměstí a posílá turistu na více jak čtyřkilometrovou trasu.

Začátek u Petrušků na zahradě

S hraním divadla ve Vysokém nad Jizerou údajně začal nejprve s dětskými herci v chalupě čp. 80 v roce 1786 Jan Petruška (1762-1819). Podle legendy se ve svých čtyřiceti letech naučil čtení a psaní právě u Petrušky i dramatik František Vodseďálek. Počátek vysocké ochotnické tradice mohl však být položený také v domě čp. 67 při cestě z náměstí ke Sklenařicím, tedy při pozdější císařské trutnovsko-liberecké silnici. A o tom všem vypráví naučná stezka, která byla k oslavám 230 let divadelní tradice ve městě obnovená.

Císařova slova

Oslavy zahájí páteční slavnostní shromáždění městského zastupitelstva přímo v divadle Krakonoš, jehož se zúčastní také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a zůstane i na večerní divadelní představení. „Tady přivítáme i letitého přítele našeho divadelního souboru, jenž také řádku let předsedal odborné porotě přehlídky Krakonošova divadelního podzimu, a sice divadelního kritika, prof. Jana Císaře," zve Hejralová s tím, že kromě zdravice divadelní kapacity se zde předá na čtyřicet ocenění členům DS Krakonoš, pracovníkům městského úřadu, ale i zástupcům SČDO (Svazu českých divadelních ochotníků). Na dvaceti panelech rozmístěných ve všech prostorách divadla pak návštěvníci uvidí fotografie, mapující historii divadla ve Vysokém.

Slavnostní punc oslavám vtiskne také derniéra úspěšného představení místního souboru Krakonoš Malované na skle. K vysockém nastudování hry Ernesta Brylla a Kateřiny Gartnerové v překladu Jaromíra Nohavici a v režii Marie Brtkové Trunečkové v roce 2014 vysokoškolský pedagog a divadelní režisér František Laurin řekl: „Téma hry - potřeba mít hrdinu, věřit, že se zrodil a nezemřel - jakoby nás vracelo ke kořenům lidového divadla na Vysocku, kdy v těch hrách a postavách, i když jiného typu, hledali lidé naději a jistotu své existence."

V sobotu odpoledne se zájemci projdou po obnovené divadelní stezce, vzdají na hřbitově úctu všem místním amatérským hercům, kteří na jevišti ztvárnili více či méně nezapomenutelné postavy, a v podvečer už čeká všechny společná zábava před nebo v divadle, to už zrežíruje počasí. „Kromě hudby máme připravené také některé divadelní výstupy včetně ukázky z úplně první hry Vysockých, jíž byl Bruncvík, v provedení místních divadelních dětí," uzavírá Svatava Hejralová.

Divadelní soubor Krakonoš Vysoké nad Jizerou

Ve Vysokém nad Jizerou působí DS Krakonoš, který má okolo 110 členů a zahrnuje činoherní i loutkářský soubor. Je jediným souborem v republice, který vlastní a spravuje svou divadelní budovu, jíž si spolek v roce 1925 postavil, po éře socialistického státu se do vlastnictví spolku vrátila roku 1991 a v letech 2006 - 2008 prošla kompletní rekonstrukci vnějších a částečně i vnitřních prostor a technického vybavení. Od roku 1971 zde každý podzim probíhá Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim, na jehož pořádání se spolek podílí.

Více článků o divadlech v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Divadla

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za přehlídkou Krakonošův divadelní podzim 2015
Ve Vysokém nad Jizerou začíná Krakonošův divadelní podzim
Jediné ochotnické kamenné divadlo slaví devadesátiny

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT