Vedení kraje vydalo prohlášení k úmrtí Jakuba Šepse

08.08.2023 19:43:24 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Vedení kraje vydalo prohlášení k úmrtí Jakuba Šepse

Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje. V dopise na rozloučenou se vyjádřil, že už nemůže dál mimo jiné kvůli pracovnímu přetížení. Vracíme se ke smutné události dvěma vyjádřeními vedení krajského úřadu.

Prohlášení Květy Vinklátové, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, k úmrtí Jakuba Šepse:

„V minulém týdnu se stala tragédie, kterou nepředpokládal nikdo. Kolega, vedoucí oddělení cestovního ruchu Libereckého kraje, Jakub Šeps, si vzal život. Ta zpráva mě zdrtila. Jakub byl nadšenec do cestování, srdcař, který dal své práci v cestovním ruchu svou invenci a nasazení. Přišel k nám na zástup za mateřskou dovolenou a bylo od samého začátku dané, a to ze zákona, že jeho setrvání v pozici vedoucího bude jen otázkou rozhodnutí kolegyně, zda se po mateřské dovolené vrátí, či ne. Proto jsme spolu od loňského roku probírali obě varianty. Velmi jsme stáli o to, aby u nás zůstal, a já jsem slíbila, že budu přemýšlet, co kraj potřebuje a jaké téma by Jakubovi v takovém případě sedělo nejlépe. A to i s vidinou, že v případě založení krajské destinační společnosti bude Jakub Šeps vhodným kandidátem na její vedení.

Před rokem v létě za mnou Jakub přišel s tím, že je unavený, příliš pracuje a není schopen práci vyhnat z hlavy ani ve volných chvílích. Navíc měl osobní starosti a já jsem pochopila, že pro tak důvěrný rozhovor není vhodné kancelářské prostředí. Pozvala jsem ho tedy na kávu k sobě domů a během dlouhého rozhovoru jsem mu nabídla pomoc jak v osobní situaci, tak jsme probrali nutnost nějakého řádu v jeho pracovním a osobním životě, a také variantu odborné pomoci. Informovala jsem o tom vedoucího krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Reného Brože, který se snažil situaci sledovat, řešit a korigovat. Následující měsíce mě Jakub vždy s radostí informoval o tom, že se mu to daří, začal chodit cvičit, upravil si jídelníček, chodil mezi lidi a hlídal si pracovní rozvrh. Na oddělení přibyli smluvní brigádníci a rada kraje odsouhlasila výrazné navýšení přímých dotací destinačním společnostem, které převzaly část agendy.

Mezitím jsme s vedoucím René Brožem stále přemýšleli o variantě, že Jakub bude muset opustit místo vedoucího. Byl vynikající v marketingu cestovního ruchu. Příležitost se objevila při vzniku společné vstupenky do našich kulturních organizací a také v potřebě pracovat na společném marketingu těchto organizací. Když se kolegyně rozhodla k návratu, nabídli jsme Jakubovi s vedoucím odboru právě tuto variantu, s tím, že bude mít zcela volnou ruku vymyslet a realizovat celý systém. Z praktických důvodů buď pod zoo, nebo Agenturou regionálního rozvoje. Byla to velká výzva. Jakub si vzal čas na rozmyšlenou, který jsme na jeho žádost opakovaně prodloužili. Bohužel, potom nastal zvrat, jehož výsledek už znáte.

Jakub Šeps mi svěřil velmi osobní a důvěrné informace, které zveřejňovat nebudu. A v žádném případě nebudu spekulovat a hodnotit jakkoliv jeho rozhodnutí. Je mi moc líto toho, co se stalo a stále přemýšlím o tom, co jsem mohla udělat víc či lépe.

Upřímnou soustrast jeho rodině."

Prohlášení Reného Havlíka, ředitele Krajského úřadu Libereckého kraje, a hejtmana Martina Půty k úmrtí Jakuba Šepse:

„Mé myšlenky jsou s rodinou Jakuba Šepse. K této tragédii jsme se dnes jako politické vedení sešli s panem ředitelem Havlíkem na pravidelné poradě uvolněných radních a požádali jsme ho o prověření čerpání přesčasových hodin a využívání fondu pracovní doby u zaměstnanců krajského úřadu. S analýzou se chceme důkladně seznámit. Požádal jsem inspektorát práce, aby na Krajském úřadu Libereckého kraje provedl kontrolu s důrazem na dodržování zákoníku práce a toho, zdali zaměstnavatel plní všechny své povinnosti vůči zaměstnancům. Pan ředitel nás informoval, že nabídka psychologické pomoci ze strany kraje funguje směrem k zaměstnancům dlouhodobě. Nyní pan ředitel Havlík a vedoucí jednotlivých odborů tuto možnost zopakují všem zaměstnancům," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Úmrtí Jakuba Šepse mě nesmírně zasáhlo. Nešťastná událost mě velmi mrzí a já vyjadřuji hlubokou soustrast Jakubově rodině a jeho blízkým. Nyní v mediálním prostoru, na sociálních sítích a mezi lidmi, kteří Jakuba Šepse znali osobně nebo se s ním alespoň nakrátko setkali, rezonuje především jeho dopis na rozloučenou a já cítím povinnost se k jeho obsahu, jakožto ředitel krajského úřadu, vyjádřit.

Celou událost na odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu jsem okamžitě prověřil. Z jednání s vedoucím, panem Reném Brožem, a také celým odborem jednoznačně vyvstalo, že k žádné šikaně nebo bossingu na tomto odboru nedochází a nikdy nedocházelo. Ona nešťastně formulovaná komunikace mezi oběma kolegy je výsledkem vypjaté situace v době, kdy se Jakub Šeps dozvěděl, že se vrací na jeho místo kolegyně po mateřské dovolené. Část veřejnosti by pana Brože nejraději viděla jako strůjce a příčinu Jakubova konání. Tak to ale není, byl to souběh mnoha faktorů, osobního nastavení a životních událostí. Proto, prosím, nevynášejme soudy, nelynčujme nikoho ani se k tomu nenechme davem přinutit.

Zadal jsem audit, který situaci nejen na zmíněném odboru, ale i na celém krajském úřadu, ještě jednou důkladně prověří. Je potřeba zdůraznit, že krajský úřad má svoje vlastní mechanismy, které mají za cíl nabídnout pomoc každému, kdo o ni požádá. Máme schránku důvěry, pravidelně zadáváme audity prověřující, zdali nejsou úředníci přetěžování, nabízíme také odbornou a podpůrnou psychologickou pomoc. Snažíme se také podporovat psychohygienu zaměstnanců školeními, motivací a dalšími kroky. Toto všechno ještě jednou všem zaměstnancům připomeneme.

Vytíženost zaměstnanců a práce na všech krajských odborech není rovnoměrná, co se týká úkolů, objemu a její nárazovosti. Nikdy se tak nedá srovnat výkon přenesené působnosti v zákonných lhůtách s prací pro samosprávu. Tam jsou úkoly operativní, termínované a často velmi nahodilé z různých oblastí, zkrátka dle potřeb samosprávy kraje.

Případ Jakuba Šepse je tragédií mladého lidského života. Jakub bohužel neviděl jeho smysl jinde než v práci. Jiné místo vedoucího oddělení cestovního ruchu na dobu neurčitou úřad nemá, o nabízené místo pan Šeps neměl zájem. Děláme pro zaměstnance opravdu mnoho a myslím si, že jsme férový zaměstnavatel. Budeme nadále pracovat s psychohygienou zaměstnanců tak, abychom jim v obtížných situacích vždy nabídli pomocnou ruku," dodal René Havlík, ředitel Krajského úřadu Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
Fokus Fest 2023 míří do Semil
V Rokytnici zahraje na varhany Vladimír Roubal
VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
Den architektury 2023 připravují i v Turnově

Nejčtenější články

24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
24.09.: Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT