Vedení Libereckého kraje jednalo s vedením města Turnov

09.01.2023 20:39:38 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Vedení Libereckého kraje jednalo s vedením města Turnov

Výměna areálů škol, komunikace S5 z Turnova do Úlibic s napojením přivaděče Žernov-Zelený háj, integrované výjezdové centrum Turnov, rozvoj turnovské nemocnice z pohledu největšího akcionáře Krajská nemocnice Liberec či zachování Výzkumného centra specializované optiky a optoelektronických systémů TOPTEC. To byla hlavní témata společného jednání krajských radních s jejich protějšky z Města Turnov ve středu 4. ledna.

Jednání se za kraj účastnili Martin Půta, Jan Sviták, Zbyněk Miklík, Květa Vinklátová, Petr Tulpa, Jiří Čeřovský, Jiří Ulvr a Václav Židek. Za město Turnov se účastnili starosta Tomáš Hocke, místostarostka Petra Houšková, místostarosta Jan Lochman a další členové rady města.

Jednalo se o výměně pozemků škol

Město Turnov má předat Libereckému kraji areál SŠ ve Zborovské ulici a areál gymnázia v ulici Jana Palacha. Liberecký kraj zase předá městu Turnov areál SŠ v Alešově ulici.

Každý se subjektů se zaváže k projekční přípravě úprav objektů tak, aby odpovídaly představám partnera. V areálu SŠ Alešova by měla vzniknout plnohodnotná základní škola pro 540 žáků, včetně školní kuchyně a družiny a objekt COV by měl být přestavěn pro účely Základní školy Zborovská (stávající praktická a speciální škola).

Jednání krajských radních s jejich protějšky z Města Turnov<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého krajeV areálu SŠ Zborovská by měla vzniknout dostatečně kapacitní střední škola (až 1000 žáků) - počítá se s vestavbou do podkroví, generální oprava střechy, dispoziční úpravy, výstavba nového COV a nové tělocvičny.

Areál gymnázia je v pořádku a je potřeba zde provádět průběžné investice v řádek jednotek milionů ročně (dokončení oprav střech, dokončení opravy fasády). Město i kraj se pokusí získat na tyto akce maximum dotačních prostředků.

Dlouhodobě totiž dochází k soustředení dětí z okolí Turnova  do turnovských škol i kvůli kroužkům a zájmovým aktivitám. „Není naším záměrem zánik vesnických škol, ale prostě se tak děje, tak na to musíme reagovat," řekl na tiskovíém briefingu starosta Turnova Tomáš Hocke, který zároveň potvrdil, že vzdělávací centrum v Alešově ulici určitě ještě nějaký čas zůstane.

Předpoklad je základní škola - MŠMT zhruba 70 milionů Kč, OPŽP - zateplení objektu, Národní program - bezbariérovost. Předpoklad střední škola - OPŽP - pasivní objekt COV, OPŽP - zateplení podkroví, NSA - školní tělocvična. Následně se město i kraj podělí o nedotované stavební náklady rovným dílem. Prvotní odhad je zhruba 150 milionů Kč jak pro Turnov, tak pro LK.

MŠMT stále avizuje vypsání programu Prstenec 2 v roce 2023 či 2024 a požaduje jako vstupní podmínku stavební povolení. V nejbližším horizontu by bylo vhodné uzavřít memorandum mezi městem a krajem. Je potřeba dořešit nutnost nového COV a tělocvičny. Tyto dvě investice zásadně finančně zatěžují celou transakci. Je nutné zahájit projekční přípravu v roce 2023. Je potřeba vést další jednání mezi Turnovem a MŠMT.

K některým tématům přineseme později více podrobností. Další jednání krajské rady bude ve středu 11. ledna v České Lípě, kde bude k jednání opět mnoho témat, jedno z dalších setkání bude i v Jablonci nad Nisou.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Koncert skupiny Sayonara v Rohozecké restauraci
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
Turnovské kino Sféra nabídne lepší filmové zážitky
Letní čtení v parku pořádá jilemnická knihovna
Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Nejčtenější články

20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
21.07.: Léto v Maškově zahradě bude ve velkém stylu!
20.07.: Nová léčitelská expozice se účastní Dnů lidové architektury

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT