Velikonoce na hradech a zámcích: vajíčka, perníčky a Clam-Gallasové

04.04.2023 07:13:44 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky,Liberecký kraj,Pojizeří

Velikonoce na hradech a zámcích: vajíčka, perníčky a Clam-Gallasové

Jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků jsou Velikonoce. Je to čas radosti a oslav, který si každý rok připomínají lidé po celém světě. V Libereckém kraji si lze o Velikonocích užít sváteční náladu na hradech a zámcích, které jsou ve správě Národního památkového ústavu.

„Lidé využívají volna o Velikonocích také k nejrůznějším výletům. A právě spojení návštěvy památek s poznáním velikonočních tradic je tím zajímavým, co v prvních jarních dnech návštěvníky na hrady v regionu láká. I letos bude návštěva určitě vysoká," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na Grabštejně oslavy chystají od 8. do 10. dubna. Návštěvníky čeká velikonoční výzdoba prohlídkového okruhu s kaplí svaté Barbory a výtvarné dílny s malováním vajíček, perníčků, a výrobou jarních dekorací. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout dřevořezby z křížové cesty, které se ztratily v druhé polovině 20. století z kapliček a později na hradě z purkrabství.

Jde o číslo III - Ježíš klesá pod křížem poprvé, číslo V - Šimon Kyrenský pomáhá Ježíši nést kříž a číslo XIV - Tělo Kristovo je kladeno do hrobu. Tři vrácené výjevy z ukřižování Ježíše Krista byly nákladně zrestaurovány a vloženy do původních rámů ze 17 století. Hrad bude otevřen i na Velikonoční pondělí.

Státní zámek Lemberk pořádá od 6. do 10. dubna speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Velikonoční slavení a zvyky šlechty v období mezi 20. a 30. lety minulého století přiblíží průvodce. Mezi prvním a šestnáctým dubnem se pak uskuteční prohlídky velikonočně vyzdobených interiérů zimního okruhu na zámku v Zákupech.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Velikonoce na Dlaskově statku vyprovodí zimu. Hodí ji do Jizery
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Velikonoce v Krásné jsou přichystány na 1. dubna
Velikonoce v Železném Brodě otevře tradiční jarmark
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
Křišťálové údolí otevře své brány, tentokrát o Velikonocích

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
04.12.: První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT