Velikonoce na hradech a zámcích: vajíčka, perníčky a Clam-Gallasové

04.04.2023 07:13:44 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky,Liberecký kraj,Pojizeří

Velikonoce na hradech a zámcích: vajíčka, perníčky a Clam-Gallasové

Jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků jsou Velikonoce. Je to čas radosti a oslav, který si každý rok připomínají lidé po celém světě. V Libereckém kraji si lze o Velikonocích užít sváteční náladu na hradech a zámcích, které jsou ve správě Národního památkového ústavu.

„Lidé využívají volna o Velikonocích také k nejrůznějším výletům. A právě spojení návštěvy památek s poznáním velikonočních tradic je tím zajímavým, co v prvních jarních dnech návštěvníky na hrady v regionu láká. I letos bude návštěva určitě vysoká," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na Grabštejně oslavy chystají od 8. do 10. dubna. Návštěvníky čeká velikonoční výzdoba prohlídkového okruhu s kaplí svaté Barbory a výtvarné dílny s malováním vajíček, perníčků, a výrobou jarních dekorací. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout dřevořezby z křížové cesty, které se ztratily v druhé polovině 20. století z kapliček a později na hradě z purkrabství.

Jde o číslo III - Ježíš klesá pod křížem poprvé, číslo V - Šimon Kyrenský pomáhá Ježíši nést kříž a číslo XIV - Tělo Kristovo je kladeno do hrobu. Tři vrácené výjevy z ukřižování Ježíše Krista byly nákladně zrestaurovány a vloženy do původních rámů ze 17 století. Hrad bude otevřen i na Velikonoční pondělí.

Státní zámek Lemberk pořádá od 6. do 10. dubna speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Velikonoční slavení a zvyky šlechty v období mezi 20. a 30. lety minulého století přiblíží průvodce. Mezi prvním a šestnáctým dubnem se pak uskuteční prohlídky velikonočně vyzdobených interiérů zimního okruhu na zámku v Zákupech.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Velikonoce na Dlaskově statku vyprovodí zimu. Hodí ji do Jizery
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Velikonoce v Krásné jsou přichystány na 1. dubna
Velikonoce v Železném Brodě otevře tradiční jarmark
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
Křišťálové údolí otevře své brány, tentokrát o Velikonocích

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.

Tribunál trvá na povinnosti Polska zaplatit penále ve věci dolu Turów

Komise mohla legitimně započíst částky dlužné z titulu tohoto penále proti pohledávkám Polska vůči Unii. V únoru 2021 podala Česká republika proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru. Tvrdila, že rozšíření a prodloužení těžby hnědého uhlí v povrchovém dole Turów (Polsko) porušuje unijní právo1. „Uzavření smíru v únoru 2022 nezměnilo nic na tom, že Polsko předtím nerespektovalo předběžné opatření. Tribunál Soudního dvora dnes potvrdil, že Komise postupovala správně. Bez žaloby k soudnímu dvoru by se žádná jednání nikdy neuskutečnila. Je potřeba říci, že penále pro Polsko jsou příjmem Evropské unie, nikoli Libereckého kraje. Nikdy bychom nepostavili ani metr vodovodu ani nezaplatili další projekty, které chrání obyvatele, životní prostředí i vodní zdroje před vlivem těžby," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě zajímavé červnové přednášky pořádají v semilském muzeu
Turnovské volejbalistky vyrazily do Lucemburska
Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Hasiči likvidovali v domě na Semilsku neznámé chemické látky
11.06.: Auto s naloženým bagrem uvízlo v Semilech pod železničním mostem
12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT