Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

11.04.2019 23:25:10 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

Jeho Excelence, Daniel Meron, velvyslanec Státu Izrael strávil minulý čtvrtek v našem kraji. Návštěva se nesla v duchu inovací, startupů a pokročilých technologií, protože Izrael je v těchto oborech světová jednička. Avšak i v našem regionu fungují velice zajímavé inovativní firmy a organizace. Proto bylo cílem návštěvy velvyslance s nimi navázat vztahy a rozšířit spolupráci.

Návštěva velvyslance začala dopolední diskusí s žáky libereckého Gymnázia F. X. Šaldy. Poté se přesunul do výzkumného centra Technické univerzity v Liberci (TUL) Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). „Protože jsme se rozhodli panu velvyslanci ukázat výběr toho nejlepšího, co v našem kraji máme, nemohli jsme vynechat návštěvu centra pro nanotechnologie," upřesnila Radka Loučková Kotasová, radní zodpovědná za rezort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Představitelé ústavu pro nanotechnologie provedli pana velvyslance pracovištěm a seznámili ho se špičkovými technologiemi. „Hlavním cílem Izraele je být na špici v oblasti technologií. Výzkum je v obou zemích na podobně vysoké úrovni. Ovšem co se týče obchodního modulu, to znamená jak získávat obchodní partnery pro tyto skvělé vynálezy, je Česká republika teprve na začátku," pojmenoval velvyslanec Meron hlavní rozdíl mezi oběma zeměmi a přislíbil pomoc při navazování spolupráce s firmami v Izraeli.

Návštěva velvyslance státu Izrael Daniela Merona v Libereckém kraji<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Po návštěvě TUL vedly kroky Daniela Merona v doprovodu hejtmana Martina Půty na Ještěd. V rekonstruovaném salonku pan velvyslanec a hejtmanem poobědvali a diskuze na téma inovace pokračovala. „Žijeme v regionu, kde je největší procento zaměstnanosti v průmyslové výrobě. Bez technologického vzdělání se prostě neobejdeme. Změna ekonomiky na znalostní obory inovace a výzkum orientovaný na nové technologie je proto nutností," vysvětlil Martin Půta. Pan velvyslanec zmínil plánovanou misi izraelských podnikatelů koncem května do Libereckého kraje. „V oblasti výzkumu vašeho kraje vidím velký potenciál. Je pouze potřeba vám pomoci ukázat směr, kterým se chcete ubírat, najít ty správné kontakty," nabídl pomoc velvyslanec Meron.

Návštěva se nemohla obejít bez setkání v Lipo,ink, sídle začínajícího podnikatelského inkubátoru kraje, kterým provedl jeho ředitel Philipp Roden. V krátkých prezentacích se panu velvyslanci představily firmy a organizace jako Mega a MemBrain, MSV Systems, Crytur, VÚTS, BPR Sychrov nebo slečna Klíčová a její nanonáplasti. Setkání se zúčastnili i zástupci Libereckého kraje a Technické univerzity v Liberci.

Kraj reprezentovala radní Radka Loučková Kotasová: „Důvodem, proč jsme sem pozvali tyto firmy, bylo, aby si velvyslanec jejich činnost vyslechl a navrhl, jak konkrétně postupovat dál, aby kontakty nezůstaly pouze v teoretické rovině, a to i zásluhou Lipo.ink," vysvětlila paní radní. Pana velvyslance prezentované technologie velice zaujaly a již na místě se začaly plánovat možnosti vzájemné spolupráce. „V prvé řadě si myslím, že by firmy měly kontaktovat Česko-izraelskou smíšenou komoru. Dalším krokem je následná podpora při navazování spolupráce s izraelskou stranou či pomoc při vytipování vhodných konferencí a veletrhů," uzavřel setkání J. E. Daniel Meron.

Návštěvu pan velvyslanec završil v Krajské vědecké knihovně Libereckého kraje, kde společně s radní zodpovědnou za rezort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květou Vinklátovou a ředitelkou knihovny Blankou Konvalinkovou slavnostně zahájil výstavu Masaryk a Svatá země.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V liberecké knihovně probíhá výstava Masaryk a Svatá země

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek
Kraj opět žádá ministerstvo o dotaci na zajištění sociálních služeb

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT