VHS Turnov chystá oslavu dostavby kanalizace v Benecku

23.06.2012 08:22:35 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Benecko

VHS Turnov chystá oslavu dostavby kanalizace v Benecku

Po skončení akce Čistá Jizera provádí VHS Turnov další menší investiční akce, jednou z nich je i ta s názvem Benecko, Štěpanická Lhota - Intenzifikace ČOV a dostavba kanalizace, která bude slavnostně zakončena v pondělí 25. června.

Stavba spočívala ve zkapacitnění ČOV Benecko z původních 630EO na kapacitu 1900EO (ekvivalentních obyvatel) a odkanalizování lokality pod Hančovou boudou na Benecku. Nedostatky původní čistírny způsobovaly komplikace při provozování a znemožňovaly připojování dalších nemovitostí, čímž byl brzděn rozvoj této turisticky významné obce v centru Krkonoš.

Celková cena stavby byla 19,8 mil. Kč, uznatelné náklady pak 18,9 mil. Kč (obě ceny jsou bez DPH). Stavba byla financována Evropskou unií - Fondem Soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí a národním programem Státního fondu životního prostředí. Výše dotace činila 15 mil. Kč.

Vzhledem k tomu, že obec Benecko leží ve 3. zóně Národního parku KRNAP, byly na intenzifikaci čistírny odpadních vod (ČOV) kladeny vysoké nároky. Z tohoto důvodu byla zvolena velice moderní technologie membránového bioreaktoru (MBR), která byla pro čištění komunálních odpadních vod takovéto velikosti použita v České republice poprvé. Vyčištěná voda tak dosahuje vysoké kvality a díky odstranění nerozpuštěných látek i choroboplodných zárodků dokonce splňuje velice přísné limity směrnice EU 75/160/EHS na vodu ke koupání.

Po dokončení se jedná o mechanicko-biologickou čistírnu s aktivací s částečnou nitrifikací a membránovou filtrací pro separaci aktivovaného kalu ve dvoulinkovém provedení. Na kompletní výměnu technologie navázala i částečná rekonstrukce celého objektu, včetně jeho okolí. Současně bylo s dodavateli dohodnuto, že při akci budou aplikovány a ověřovány i nové technologické prvky membránového čištění, jako jsou například kuličky granulátu, které prodlužují životnost vlastních membrán a zlepšují vlastní čistící proces.

Druhá část celé investiční akce - dostavba kanalizace pod Hančovou boudou - spočívala mimo jiné ve výstavbě splaškové kanalizace v celkové délce 798 metrů s čerpací stanicí odpadních vod o výtlaku splašků v délce 408 metrů do stávajícího systému gravitační kanalizace, a veřejné části v podobě 23 kanalizačních přípojek. Stavbou byl vytvořen předpoklad pro napojení nových 517 obyvatel.

Slavnostní ukončení investiční akce VHS Turnov v Benecku se koná v pondělí 25. června ve 14.30 hodin u čistírny odpadních vod Benecko.

Související články:

Voda v Pojizeří zdraží o 13 procent, je třeba zaplatit Čistou Jizeru

FOTO: Jak probíhala výstavba Čisté Jizery v semilských ulicích

FOTO: Jak probíhala výstavba Čisté Jizery v semilských ulicích

Turnovští se loučili s Čistou Jizerou

FOTO: Projekt Čistá Jizera byl v Semilech v pátek slavnostně zakončen

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební nástroje v knihovně? Nová služba v Liberci!
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 14. až 16. června
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu o místních hasičích

Nejčtenější články

13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
14.06.: Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT