VHS Turnov zvyšuje cenu vodného a stočného už na 138 korun!

17.01.2023 21:44:17 | Autor: pjs, mj, mip | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vyskeř,Benecko,Chuchelna,Benešov u Semil,Tatobity,Rovensko pod Troskami,Mírová pod Kozákovem,Kacanovy,Malá Skála,Přepeře,Líšný,Jilemnice,Semily,Turnov,Rokytnice nad Jizerou

VHS Turnov zvyšuje cenu vodného a stočného už na 138 korun!

Pro odběratele VHS Turnov z 22 obcí na Turnovsku, Semilsku, Jilemnicku a Jablonecku zdražila voda od letošního roku oproti loňsku skoro o 17 procent. Za kubík zaplatí lidé bez čtyř haléřů 138 korun s DPH, loni to bylo o 20 korun méně.

Tato cena je stanovena pro všechny členy sdružení - města Turnov, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Rovensko pod Troskami a obce Přepeře, Ohrazenice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Troskovice, Rakousy, Malá Skála, Líšný, Loučky, Tatobity, Ktová, Žernov, Benešov u Semil, Chuchelna a Benecko.

Podle propočtů VHS Turnov to pro průměrnou domácnost znamená měsíčně nárůst nákladů za vodu zhruba o 170 korun. Na zdražení vody měl podle ředitele VHS Turnov Milana Hejduka největší vliv nárůst ceny elektřiny, podílel se na tom zhruba ze třetiny.

VHS Turnov očekává, že letos vybere na vodném a stočném 253 milionů korun bez daně, z toho na obnovu nebo vybudování nových vodohospodářských sítí by mělo jít zhruba 118 milionů korun. Majetek VHS Turnov aktuálně čítá na 480 kilometrů vodovodů, 250 kilometrů kanalizací a 150 objektů.

Zdražily i jiné společnosti, ale ne o tolik!

Vodu letos zdražily i další vodárenské společnosti, které působí v Libereckém kraji. Největší z nich, Severočeská vodárenská společnost (SVS), zvýšila cenu vodného a stočného o 14 procent. Za metr krychlový tak odběratelé platí včetně DPH 128,11 korun, o 16 korun víc než loni. Hlavním důvodem vyšší ceny jsou podle SVS masivní investice do modernizace a rozvoje infrastruktury. Jen loni vyčlenila firma na investice a opravy 1,9 miliardy korun.

Ve vedlejším kraji na Jičínsku působící Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. přitom zvýší od roku 2023 ceny vodného a stočného celkově o zhruba 10 % a zákazníci u ní od nového roku zaplatí 49,94 Kč/m³. Stočné vzroste o 5 % na částku 45,02 Kč/m³. Dohromady tak budou zákazníci nově platit 94,96 Kč/m³. Podrobný článek o nových cenách na Jičínsku zde

Navýšení se nelíbí ani turnovské radnici

„Navýšení ceny vody oproti minulému období o téměř 17 % je pro řadu obyvatel Turnovska další nepříjemnou zprávou. Považujeme za důležité zdůraznit, že už v minulých obdobích zástupci Turnova apelovali na nepřiměřeně vysokou cenu vodného a stočného, která patřila k nejvyšším v ČR, přestože k tak vysokým cenám nebyly reálné důvody. Ani argumenty, kterými obhajují a vysvětlují současné navýšení ceny zástupci vedení VHS, nepůsobí právě přesvědčivě. Věříme, že při mírném snížení tempa investic do obnovy vodohospodářského majetku by se cena mohla pohybovat na výrazně nižší úrovni," sdělili starosta města Turnov Tomáš Hocke, místostarosta Jan Lochman a turnovský radní Tomáš Špinka.

Názory na cenu vody, váhu Turnova i dalších měst oproti malým obcím v rámci sdružení, tempo investic nebo výši zadlužení však dlouhodobě nejsou radou VHS reflektovány. Zástupci Turnova hlasovali proti takto výraznému zvýšení ceny. „Naší dlouhodobou snahou je udržení ceny vodného a stočného na úrovni, která by více odpovídala skutečnému stavu a potřebám vodohospodářské infrastruktury. Nadále také budeme aktivně diskutovat možnosti provozování vodohospodářského majetku na území města Turnov i celého VHS Turnov," dodala turnovská trojice Hocke, Lochman, Špinka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jaké byly investiční akce roku 2021 v Semilech a jaké budou nové
Ulice Antonína Dvořáka v Turnově bude do konce prázdnin neprůjezdná
Rozsáhlá rekonstrukce turnovské Markovy ulice pokračuje
VHS Turnov v roce 2022 zvýší cenu vodného a stočného na 118 korun!
Velké investiční akce v Turnově pokračují
V Ohrazenicích probíhají opravy vodovodů i obnova komunikací
Cihlářská ulice v Semilech projde rekonstrukcí
VHS Turnov zvyšuje cenu vodného a stočného na 112 korun
Rekonstrukce ulice Boženy Němcové v Turnově byla dokončena
Silnice z Turnova na hranici kraje prošla rekonstrukcí, většinu platila EU
Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!
Opravy komunikací v Turnově neustaly ani přes letní měsíce
Díky úpravě sazby DPH se malinko sníží ceny vodného a stočného
Slavnostně zakončili akci zkapacitnění vodovodního zdroje pro Jilemnici
Vyjádření turnovské radnice k situaci ve VHS Turnov
VHS Turnov zvyšuje ceny vodného a stočného na téměř 109 korun
Ukončili rekonstrukci Úpravny vody Nudvojovice
V Ohrazenicích roste nový vodojem
VHS Turnov získalo dotace na další čtyři projekty

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desná zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Florbal Turnov: Muži sestupují do divize
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
Výstavu Vymknuté výmyky zakončí komentovaná prohlídka

Nejčtenější články

28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta
27.03.: Krajský titul 2022/ 2023 získali hokejisté Turnova!
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT