Vít Němeček: Jak jste na tom s prevencí?

07.09.2024 07:34:27 | Autor: PR | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Pojizeří

Vít Němeček: Jak jste na tom s prevencí?

Ve středu 4. září se na rohu Riegrova náměstí objevil stan, v němž Vít Němeček, ředitel jablonecké nemocnice ukazoval kolemjdoucím, jak vypadá kolonoskopické vyšetření tlustého střeva. A nejen to, mluvil s lidmi o prevenci i možnostech, které nabízí náš zdravotnický systém. Pro ty z vás, kdo se s Vítem Němečkem nestihli setkat, přinášíme rozhovor.

Pane doktore, jak je to tedy s prevencí?

Pojďme to otočit, a já se zeptám vás. Kdy jste byli naposledy na preventivní prohlídce? Než se zamyslíte, tak budu pokračovat. U tlustého střeva totiž zaznamenáváme druhý nejčastější výskyt nádorového onemocnění a také druhou nejčastější příčinu úmrtí. Proto jsem zvolil právě prevenci tohoto onemocnění. Rozhodně se vyšetření nevyplatí podceňovat. Krom toho ze statistik vyplývá, že každý třetí člověk u nás onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Dá se tomu do značné míry předejít. Máme štěstí, že Česká republika má jeden z nejrozvinutějších systémů prevence nádorových onemocnění vůbec, bohužel ho lidé dostatečně nevyužívají. A to není jen tlusté střevo, to je prostata, prsa a další preventivní programy pro muže i ženy.

Kandidujete do Senátu za Jablonecko a Semilsko, proč jste se zaměřil na prevenci nádorových onemocnění?

Nejde jen o prevenci.  Ve svém programu také mluvím o nutnosti změn ve vzdělávání lékařů a úpravě kompetencí zdravotníků, abychom se vymotali z toho kruhu nedostatku specialistů v některých oborech. Další věc - je potřeba digitalizace, aby lékař jakéhokoli oboru kdekoli v republice věděl, jaké léky pacient užívá, kdy a kým byl naposledy vyšetřen a s jakým výsledkem. Samozřejmě při zachování bezpečnosti pacientových dat. To je zásadní. A také snížení administrativy. Lékaři a sestry se nemají hrabat v papírech, ale věnovat pacientům. Nejsou to žádné objevné věci, ale jsem přesvědčený, že pomůžou našemu systému víc než nalití miliard korun. I když samozřejmě bez peněz to nejde nikde.

A ta prevence?

Prevence je základ, šetří peníze, nervy i zdraví. Bez zodpovědného přístupu každého z nás se to neobejde. Za naše zdraví nemůže doktor nebo zdravotnictví, ale my sami jsme odpovědní. To je potřeba pořád připomínat. Preventivní vyšetření, ať už se bavíme o gynekologii nebo gastroenterologii, či jiném oboru, mohou zachytit nádor včas. Všichni asi chápeme, že zjištění rakoviny v jejím raném stádiu výrazně zvyšuje šance na přežití každého z nás. Když se léčba zahájí včas, naděje na její úspěšnost, a ve finále na přežití, jsou velké. Krom toho je to pro celý systém mnohem levnější. Chci se věnovat větší popularizaci preventivních programů, považuji to za důležité.

Jenže objednací lhůty jsou dlouhé...

Objednací lhůty na preventivní vyšetření bývají sice někdy delší, ale ruku na srdce, jak dlouho to plánujete? Zavolám tam zítra, v pondělí, po dovolené... někdy uteče půl roku a zjistíte, že jste se ještě ani neobjednali, a pak jste pohoršení, že to není do týdne. Známe to všichni. Prostě přestaňte váhat a odkládat a objednejte se. Preventivní vyšetření nejsou bolestivá ani nebezpečná, možná trochu nepříjemná, ale co to je ve srovnání s náročnou a vyčerpávající léčbou?

Práce politika z velké části spočívá v přesvědčování, takže budu ve své práci klást důraz na propagaci prevence a aktivně prosazovat lepší informovanost veřejnosti. Příležitostí k tomu mám hodně.

MUDr. Vít Němeček, MBA - chirurg a dlouholetý ředitel nemocnice v Jablonci nad Nisou. Je aktivní v komunální i krajské politice, v letech 2010-2013 byl také poslancem Parlamentu ČR za ODS, jejímž je členem. Označuje se za konzervativního člověka a za nejvyšší hodnoty považuje svobodu, řád a zodpovědnost každého člověka za život svůj a životy svých nejbližších. Uchází se o post senátora za obvod č. 35 - Jablonecko, Semilsko. Žije v Jablonci nad Nisou, je ženatý, má dvě dospělé dcery. Více na www.vit-nemecek.cz

Nejdůležitější preventivní programy 

Mamografické vyšetření (screening nádoru prsu) - jde o rentgen prsů, někdy doplněný ultrazvukovým vyšetřením. Je určený ženám od 45 let každé dva roky. Doporučení poskytne praktický lékař nebo gynekolog. Program využívá asi 60 % žen.

Screening nádorů děložního hrdla - je součástí gynekologické preventivní prohlídky prováděné u žen každý rok. Jde o mikroskopické vyšetření buněk získaných stěrem z děložního čípku. Tento vzorek vyhodnocují akreditované cytologické laboratoře. Program využívá asi 60 % žen.

Screening nádorů tlustého střeva a konečníku - od 50 let věku byste si měli jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS), dostupný je u praktických lékařů. Další možností je podstoupit kolonoskopii jednou za deset let. Doporučení poskytne praktický lékař. Program využívá necelých 30 % žen a mužů.

Existuje samozřejmě řada dalších programů, zaměřených nejen na nádory, ale i na onemocnění srdce a cév, cukrovku atd. Informace vám poskytne váš praktický lékař. Nenechte svůj osud náhodě. Choďte na preventivní prohlídky a chraňte své zdraví.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec

Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku

Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam

Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ve Studenci se popadesátésedmé bojovalo o koláče
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu k 70. výročí ZUŠ Jilemnice
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
Turnovská MŠ 28. října obhájila stříbrný certifikát zdravé školky
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech

Nejčtenější články

10.10.: Ve Studenci se popadesátésedmé bojovalo o koláče
08.10.: Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
09.10.: Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT