Vítězslava Klimtová otevřela na Sychrově vchod do Pohádkové země

18.10.2012 20:23:46 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Sychrov

Vítězslava Klimtová otevřela na Sychrově vchod do Pohádkové země

V zámeckých sklepeních na Sychrově byla vytvořena nová výstava, která je zaměřena na dětské návštěvníky, ale jistě potěší i ty dospělé. Výstava je nazvána Pohádkové srdce Evropy a její autorkou je spisovatelka, grafička a ilustrátorka Vítězslava Klimtová.

Vernisáž výstavy Pohádková země proběhla na nádvoří státního zámku Sychrov ve středu 17. října. Součástí bylo i autorské povídání a čtení s autorkou výstavy spisovatelkou, malířkou a loutkářkou Vítězslavou Klimtovou.

„Zdánlivě to vypadá jako výstava loutek, ale je to úplně jiný kousek světa, kde čas plyne jinak, kde na vás mluví stromy. Ve srovnání se světem je Pohádkové země malinkatá, plot kolem je titěrný, ale přesto je pro zlo nepřekonatelný. Pohádka je v každém z nás a my jí prostřednictvím Pohádkové země v sobě objevujeme," říká s láskou autorka Pohádkové země Vítězslava Klimtová.

„V minulosti byla v zámeckém sklepení umístěna akvária se sladkovodními rybami, ale po letech bylo třeba koncepci změnit - opět se zaměřit na dětské návštěvníky, jako alternativa pro rodiče při návštěvě Sychrova, ale nyní v jiném pojetí. Vzhledem k tomu, že se na Sychrově natáčely známé pohádky (Nejkrásnější hádanka, Nesmrtelná teta, Zlatovláska), byla vybrána výstava pohádková, kterou vytvořila paní Vítězslava Klimtová," uvedla mluvčí zámku Lucie Spálenská.

Vernisáž výstavy Pohádková země Vítězslavy Klimtové na Sychrově

Klimtová vytvořila Pohádkový svět, do kterého můžete vstoupit několika vchody - do dnešního dne jich bylo šest (v Pičíně u Příbrami, v Dukovanech v areálu zámku, v Arboretu Šmelcovna -  severně od Boskovic, v Klášterci nad Ohří v areálu zámku, na dendrologické stezce lesního závodu Nižbor nedaleko obce Svatý Jan pod Skalou - stezka je součástí skanzenu Solvayovy lomy, a také v Plzni), pomyslným sedmým vchodem do Pohádkového světa paní Klimtové se stal státní zámek Sychrov.

Kromě pohádkových bytostí, jako skřítci, elfové a drak, jsou k vidění i historické postavy spjaté s českými dějinami, jako je například sv. Václav a jeho babička Ludmila, nebo kněžna Libuše a další.

„Každý, kdo Pohádkovou zemi navštíví, odnese si jí ve svém srdci kousek domů. A pamatujte: Svět je krásný a lidé jsou dobří," neopomene připomenout Vítězslava Klimtová motto Pohádkové země.

Výstava je nyní zpřístupněna každý den a shoduje se s provozem zámku - říjen: 9.00 - 15.30 hod., listopad-březen: 10.00 - 14.00 hod., duben, září: 9.00-15.30 hodin, květen-srpen: 9.00 - 16.30 hodin. Vstupnéčiní pro dospělé 60 Kč, děti 40 Kč. Výstava bude na Sychrově do 31. 12. 2013.

O autorce výstavy:

Vítězslava Klimtová se narodila v Praze v roce 1941, krajem jejího dětství jsou však severní Čechy. V Jablonci nad Nisou  maturovala na Střední umělecké škole bižuterní. Ve studiu pokračovala externě na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou ukončila v roce 1976. Jejími profesory zde byli proslulá textilní výtvarnice Ludmila Kybalová a malíř Jaroslav Nušl.

Normalizační sedmdesátá a osmdesátá léta nebyla pro tvorbu Vítězslavy Klimtové příznivá. Tak zvané umělecké komise bránily jakékoliv tvůrčí volnosti, a tak se autorka po dlouhou řadu let živila drobnou užitou a propagační grafikou a knižními a časopiseckými ilustracemi. V týdenících a denících bylo otištěno množství jejích perokreseb jako výtvarný doprovod povídek a fejetonů.

Oněch víc než tisíc publikovaných obrázků Vítězslavě Klimtové pomohlo dosáhnout obdivuhodné kreslířské suverenity a rozvinou schopnost výtvarné zkratky a koncentrovaného vyjádření na malé ploše. Později se stále více v její tvorbě uplatňovala barva. Vítězslava Klimtová se stala skutečným mistrem akvarelu. O tom ví každý, kdo zná například její lexikon strašidel. Teprve v posledních letech se autorka věnuje také olejomalbě.

Více o dalších výstavách čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva
Liberecký kraj s univerzitou podepsaly memorandum
Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
27.11.: Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT