Vize turnovského optického centra TOPTEC míří do kosmu

09.02.2014 08:34:59 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Vize turnovského optického centra TOPTEC míří do kosmu

Zařadit se do roku 2018 mezi pětici nejlepších výzkumných a vývojových center se zaměřením na ultrapřesnou a speciální optiku v Evropě a participovat v prestižních mezinárodních sítích a korporacích - to je vize, se kterou bylo v loňském roce v Turnově otevřeno Regionální centrum optiky a optoelektronických systémů TOPTEC.

„V několika posledních letech bylo v našem kraji za významného přispění finančních prostředků Evropské unie otevřeno, či zásadně zmodernizováno a přístrojově vybaveno několik výzkumných organizací. Jsme si vědomi významu, který tato výzkumná centra pro další rozvoj našeho kraje mají, a snažíme se proto s nimi postupně seznámit a zjistit možnosti vzájemné spolupráce," řekla Ivana Hujerová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, která v uplynulém týdnu společně s panem Markem Pietrem, náměstkem hejtmana pro resort ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky, toto centrum navštívila.

„Přesvědčili jsme se, že více než čtyřicetiletá tradice výzkumu a vývoje optiky v Turnově opravdu nezajde na úbytě. V centru TOPTEC jsme objevili odborně fundované a svým oborem zaujaté profesionály, kteří vědí, čeho chtějí dosáhnout, a skutečně nemají přízemní cíle," doplnil náměstek hejtmana.

Po představení aktivit centra TOPTEC ředitelem Vítem Lédlem a jedním z jeho výzkumných pracovníků Tomášem Vítem jsou podle svých slov oba krajští radní přesvědčeni, že optika v Turnově je v těch pravých rukou, o čemž svědčí úspěšnost centra při řešení vědecko-výzkumných grantů i projektech smluvního výzkumu a vývoje jak s tuzemskými, tak zahraničními firmami.

„Je povzbuzující, že značku Made in Turnov bude možné v nejbližší době nalézt i na přístrojích umístěných na oběžné dráze okolo slunce. Věřím, že pro rozvoj těchto vysoce specializovaných znalostí se našemu regionu podaří nejen vychovat, ale také přilákat špičkové odborníky pro optický průmysl," pochválil práci firmy Marek Pieter.

Centrum TOPTEC je organizačně začleněno pod Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR a vzniklo jako přímý nástupce turnovských Vývojových optických dílen. Centrum TOPTEC je v současnosti jediným výzkumným a vývojovým pracovištěm se zaměřením na ultrapřesnou a speciální optiku v České republice, je vybaveno nejmodernější technikou a zařadilo se mezi špičková evropská pracoviště.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Centrum optiky v Turnově je špičkovým evropským pracovištěm

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Hořela průmyslová hala v Jilemnici
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Titul pro výjimečnou osobnost v oblasti rodinné politiky míří do Turnova

Nejčtenější články

26.05.: Hořela průmyslová hala v Jilemnici
26.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT