Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody

21.10.2020 15:05:17 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody

Vláda České republiky na popolední tiskové konferenci ve středu 21. října oznámila další zpřísnění již přijatých opatření v boji proti epidemii koronaviru Covid-19. Bude omezen pohyb osob venku a uzavřené některé obchody.

Vláda rozhodla, že od 6.00 ve čtvrtek 22. října 2020 budou uzavřeny maloobchodní prodejny a služby. Otevřeny zůstanou velké i menší prodejny se základním sortimentem potravin, dále drogerie, lékárny, opravny spotřebičů a další provozovny, které vláda upřesní ve svém usnesení.

Omezen bude rovněž volný pohyb osob s výjimkou cest do práce, na nákup či k lékaři, případně na pomoc blízkým. Všechna opatření mají platit do 3. listopadu.

„Pokud by podle premiéra vláda k tomuto opatření nepřistoupila, tak by kolem 8. až 10. listopadu došlo ke kolapsu zdravotnického systému. Opatření jsou skutečně nezbytná. Ze všech testů, které provádíme, je více než třetina lidí pozitivních," zdůvodnil mimo jiné další opatření ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Dále mají být mimo jiné úřední hodiny na úřadech zkráceny nejvýše na pět hodin na dva dny v týdnu, ale k tomu už na mnoha úřadech došlo v předchozích dnech. Pro velký nával při obnovování řidičských průkazů bylo například jednáno o prodloužení doby platnosti průkazů až do března příštího roku.

Opatření komentoval krajský hejtman

Opatření již okomentoval i hejtman Libereckého kraje Martin Půta: „Opatření jsou tvrdá a dopadnou do života mnoha lidí a podnikání firem. Bohužel v téhle chvíli už jiný nástroj k zastavení nárůstu počtu nemocných a hospitalizovaných osob k dispozici nemáme. Nárůst počtu nemocných lze pozorovat v celé Evropě a také v sousedních zemích. Přesto jsou naše čísla významně vyšší a nárůst rychlejší. Současná opatření vlády podporuji, nic jiného ji nezbývá. Na druhou stranu nezapomínejme na to, kdo nás do téhle situace dostal. Už v létě bylo jasné, kam se řítíme. V září byl celý problém bagatelizován, premiér odmítal ještě v polovině září svolání ústředního krizového štábu a potom byla odmítnuta i opatření, která pan prof. Dušek navrhoval zavést od 1. 10. Teď však musíme táhnout všichni za jeden provaz. A to jedním směrem, ne se o něj tahat. Na to přijde čas až bude líp."

Roušky se už všude nosí od středy

Již od středy 21. října platí nařízení o nošení roušek ve venkovních prostorách, které bylo oznámeno v pondělí 19. října. Povinné nošení ochrany úst a nosu platí pro venkovní prostory na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku mají členové jedné domácnosti nebo lidé při sportování. Povinné jsou také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy domácnosti. Mít zakrytá ústa a nos je povinné i ve všech vnitřních prostorech staveb mimo bydliště nebo místo ubytování, roušky jsou povinné i ve vozech veřejné dopravy i na zastávkách, nástupištích, v přístřešcích a čekárnách.

Z povinnosti platí množství výjimek: roušku nemusí nosit například zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě při dodržování dvoumetrového rozestupu, lidé pracující ve vysokých teplotách, řidiči veřejné dopravy, pokud nejsou v kontaktu s cestujícími, pacienti v nemocnicích, děti do dvou let nebo děti a pracovníci v mateřské škole atd.

Situace v krajské nemocnici

„K dnešnímu dni (úterý 20. října) leží v Krajské nemocnici Liberec 96 pacientů s onemocněním covid-19 a vyhlídky do příštích týdnů nejsou příliš optimistické. Rušíme proto s okamžitou platností všechny plánované operace a utlumuje provoz našich ambulancí. O všechny pacienty v nebezpečí života nebo s nutnou návštěvou ambulance se samozřejmě i nadále postaráme. V tuto chvíli je covid-19 pozitivními pacienty s nutností hospitalizace obsazeno již 11 našich oddělení! Zároveň počítáme s uvolňováním dalších kapacit pro covid pacienty, kteří potřebují péči v nemocnici. Proto vás i nadále prosíme, dodržujte vládou nařízená opatření. Děkujeme za pochopení, držte nám palce," uvedla v úterním oznámení na profilu na sociální síti Krajská nemocnice Liberec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Aktuální stav koronaviru v Turnově
Výzva poskytovatelům specializovaných ambulantních služeb v kraji
Policisté krajského ředitelství se už aktivně zapojili do trasování
O pomoc žádají domovy důchodců v Rokytnici a Jabloneckých Pasekách
Počet nakažených roste i v Libereckém kraji, 98 lidí je v nemocnicích
Počet pacientů s Covid narůstá, nemocnice v Liberci shání sestry
Pracovníci pečující o děti rodičů vybraných profesí obdrží nanomasky
Harrachov znovu zavádí dovozy obědů a nákupů občanům
Přehled škol, které vykonávají péči o děti a mládež za krizové situace
Humanitární organizace v kraji nabídly svoji pomoc v obcích
Výzva hejtmana a ředitele KHS: Chraňme starší a nemocné
Vláda od středy 14. října zpřísní protiepidemická opatření
Policisté z Libereckého kraje pomáhají s trasováním
Policisté i v Libereckém kraji kontrolují dodržování nařízení vlády
Sport a kultura má na 14 dní stopku! V kraji aktuálně 1649 nakažených
Od středy 7. října omezí střední školy v okrese Liberec výuku
Liberecký kraj v zelené zóně, od 5. října zůstanou střední školy otevřené
V Libereckém kraji hlasovalo na stanovištích drive-in 191 voličů
Odběrová místa rozšiřují provozní dobu. Na test se objednejte online
Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Kraj poskytne obcím filtry a masky, ochranné pomůcky obdrží i školy
Liberecký kraj startuje nový systém objednávek na koronavirové testy
Počet aktivních případů koronaviru v Libereckém kraji překročil 400
Kraj dá nemocnicím peníze na dorovnání rozdílu v kalkulaci PCR testů
Od čtvrtka 10. září jsou povinné roušky ve vnitřních prostorách budov
V Jablonci byla fronta na odběry, ministerstvo chce roušky znovu všude!
V Libereckém kraji je kvůli Covidu zavřená jedna škola a 10 dalších tříd
V kokonínské škole je kvůli Covidu zavřená první třída
Krajská epidemiologická komise se připravuje na začátek školy
Počet pacientů s koronavirem v Libereckém kraji klesl opět pod stovku
Počty nakažených nestoupají, přesto chce vláda znovu zavést roušky
Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených
Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji
V Libereckém kraji je aktuálně situace s koronavirem stabilní
Tři nově nakažení i přímo v Turnově, nová pravidla návštěv v DD Pohoda
FOTO: Kraj dále zajišťuje výrobu nanoroušek v Turnově a Liberci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.

Tribunál trvá na povinnosti Polska zaplatit penále ve věci dolu Turów

Komise mohla legitimně započíst částky dlužné z titulu tohoto penále proti pohledávkám Polska vůči Unii. V únoru 2021 podala Česká republika proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru. Tvrdila, že rozšíření a prodloužení těžby hnědého uhlí v povrchovém dole Turów (Polsko) porušuje unijní právo1. „Uzavření smíru v únoru 2022 nezměnilo nic na tom, že Polsko předtím nerespektovalo předběžné opatření. Tribunál Soudního dvora dnes potvrdil, že Komise postupovala správně. Bez žaloby k soudnímu dvoru by se žádná jednání nikdy neuskutečnila. Je potřeba říci, že penále pro Polsko jsou příjmem Evropské unie, nikoli Libereckého kraje. Nikdy bychom nepostavili ani metr vodovodu ani nezaplatili další projekty, které chrání obyvatele, životní prostředí i vodní zdroje před vlivem těžby," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě zajímavé červnové přednášky pořádají v semilském muzeu
Turnovské volejbalistky vyrazily do Lucemburska
Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Hasiči likvidovali v domě na Semilsku neznámé chemické látky
11.06.: Auto s naloženým bagrem uvízlo v Semilech pod železničním mostem
12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT