Vladimír Koblížek bude v lomnickém muzeu vyprávět o první republice

25.10.2018 15:41:24 | Autor: MMaG | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Lomnice nad Popelkou

Vladimír Koblížek bude v lomnickém muzeu vyprávět o první republice

Přednáška Vladimíra Koblížka nazvaná Prvních dvacet let existence Československé republiky na pozadí života obyvatel našeho města se uskuteční v městském muzeu v Lomnici nad Popelkou ve středu 31. října od 17 hodin.

Soustředí se na první dvě dekády existence našeho samostatného státu. Stranou pozornosti nezůstanou poměry politické (boje o vytyčení státních hranic, počáteční nestabilita vlád, nástup radikálních a extremistických sil), národnostní situace v Československé republice a náboženská orientace obyvatel. Důraz bude položen i na hospodářské poměry (zpočátku rozvoj, avšak později dopad negativních důsledků světové hospodářské krize, jež v našem státě postihla především textilní a sklářský průmysl, a to hlavně v pohraničí).

Důležitým činitelem pro život obyvatel našeho města se stalo propojení komunální politiky s celostátní sférou. To se projevilo tím, že v parlamentních volbách v roce 1920 byl zvolen poslancem Národního shromáždění za volební kraj Mladá Boleslav lomnický obchodník Václav Vávra, a to za živnostensko-obchodnickou stranu středostavovskou. Jeho celospolečenské působení tak mělo pro naše město blahodárný vliv, díky i důležitým kontaktům s představiteli parlamentní a také mimoparlamentní politické reprezentace, které mohly potom být prospěšně využity v zájmu rozvoje Lomnice n. P. (bytová výstavba, elektrifikace, zajišťování vodních zdrojů a výstavba vodovodu, budování nových škol, zřízení urnového háje atd.).

Propojení místní politiky s celostátní bylo usnadněno faktem, že Václav Vávra byl nejprve prvním náměstkem starosty a později sám zastával funkci starosty. Je třeba ocenit snahu nejen jeho, ale i ostatních tehdejších „otců města" o zmírnění dopadů hospodářské krize tím, že byly v Lomnici nad Popelkou zahájeny rozsáhlé stavební akce (nové školy, Tylovo divadlo a městská spořitelna), které dodnes patří ke zlatému fondu lomnické architektury. Závěrem bude připomenuta situace v tragickém období roku 1938. Vstupné je dobrovolné.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzejní výstava připomene Lomnicko za první republiky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rukopis cukráře Jíny se stal exponátem srpna v turnovském muzeu
Obrazem: Na rockovém mejdanu v Libštátě zahrály tři kapely
Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
08.08.: Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT