Vojtěch Trka vyhlášen nejvěrnějším čtenářem knihoven v kraji

21.03.2023 19:10:55 | Autor: Jitka Šedinová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Vojtěch Trka vyhlášen nejvěrnějším čtenářem knihoven v kraji

V liberecké krajské knihovně byl v sobotu 18. března oceněn Čtenář roku Libereckého kraje. Stal se jím pan RNDr. Vojtěch Trka z Českolipska, který ocenění získal v konkurenci dvanácti Nejvěrnějších čtenářů z knihoven v celém kraji.

Součástí celostátní kampaně Březen - měsíc čtenářů, kterou každoročně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, je i tradiční soutěž Čtenář roku. V letošním ročníku jsme hledali toho Nejvěrnějšího čtenáře. Základním kritériem byl počet fyzických návštěv registrovaného čtenáře za uplynulý rok. Svého Čtenáře roku vybralo a ocenilo letos v Libereckém kraji v místním kole více jak 12 knihoven.

Regionální kolo se uskutečnilo dopoledne v sobotu 18. března 2023 ve Velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci za přítomnosti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, který se hned v úvodu ujal slova. Ocenil aktivity knihoven a knihovníků jakožto komunitního prvku obcí. Zmínil narůstající požadavky na zvyšování standardu knihoven, přičemž upozornil na nově vybudované knihovny ve Vratislavicích nad Nisou či Hrádku nad Nisou a popřál hodně zdaru při realizaci nové hlavní budovy v Turnově.

Po přivítání ředitelkou hostitelské knihovny PhDr. Danou Petrýdesovou již následovalo představení nominovaných čtenářů, o které se postarali knihovníci a knihovnice z vysílajících knihoven. Většina čtenářů měla na kontě okolo stovky návštěv knihovny za rok; nadto aktivně navštěvují nejenom půjčovny a pobočky, ale zapojují se i do volnočasových programů, využívají širokou nabídku knihoven vzdělávacích kurzů a také informačních služeb.

Čtenářem roku Libereckého kraje se nakonec stal RNDr. Vojtěch Trka, kterého do krajského klání přihlásila českolipská knihovna. „Pan Vojtěch Trka je čtenářem Městské knihovny v České Lípě již několik let, ale v posledních letech své návštěvy zintenzivnil. Pro své výpůjčky využívá především hlavní knihovnu na náměstí T. G. Masaryka, ale pokud je žádaný titul na některé z poboček, neváhá se operativně vydat na jakoukoliv z nich. Snad i proto v loňském roce dosáhl úctyhodného počtu 298 návštěv. Zajímavostí je, že nebydlí přímo ve městě, ale v obci vzdálené přibližně 12 km od České Lípy a pro své cesty do knihovny jako vášnivý cyklista využívá své kolo. Když uvážíme, že jen do knihovny si zajede 2x-3x týdně, jsou to úctyhodné výkony," dodala ředitelka Městské knihovny v České Lípě, PhDr. Dana Kroulíková.

Pro kolegyně z českolipské knihovny měl pan Trka jen slova chvály a uznání a podpořil i přání výstavby nové českolipské knihovny. Čtenář roku si kromě sladké odměny a praktických drobností odnesl i dárkový poukaz a knihu Marka Řeháčka Putování zlatou stezkou Českého ráje, které do soutěže věnoval regionální výbor SKIP a pořádající knihovny.

„Blahopřeji panu Trkovi k vítězství v celokrajské konkurenci. To, že mají knihovny tak věrné čtenáře, je výsledkem nejen jejich čtenářské vášně, ale také vynikající práce knihovníků, kteří nejen doplňují knihovní fondy, aby byly stále aktuální a pro čtenáře přitažlivé, ale vytvářejí prostředí, do kterého se čtenáři rádi vracejí," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Po krátkém občerstvení program pokračoval kvízem zaměřeným na regionální literaturu od lektorky Mgr. Františky Dudkové Párysové. Dopoledne pak završila zajímavá exkurze po prostorách krajské knihovny. Ředitelka knihovny poukázala na činnost jednotlivých oddělení, názorně na figurantovi předvedla fungování samoobslužného boxu, představila umělecká díla v knihovně, a také odkaz, který liberecká knihovna jakožto „Stavba smíření" nese.

Nejvěrnější čtenář Libereckého kraje RNDr. Trka bude Liberecký kraj reprezentovat v celostátním klání soutěže, jehož vyhlášení proběhne na 22. ročníku knižních cen Magnesia Litera dne 17. dubna 2023. Gratulujeme a držíme mu palce.

Mgr. Jitka Šedinová, předsedkyně Regionálního výboru SKIP Liberecký kraj

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Březen – měsíc čtenářů 2023 aneb Zpátky do knihoven
Týdny pro neziskový sektor lákají do knihovny za řemeslem
Knihy roku Libereckého kraje jsou vystavené v krajské knihovně
V liberecké knihovně začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Liberecká knihovna zve v pátek 20. ledna na Ukrajinský klub
V krajské knihovně vznikne čtenářský klub pro ukrajinské děti
Krajská knihovna vydala novou znakoknihu
Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
V krajské knihovně zahájí výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře
Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Z kavalíra se vyklubal zloděj, který okradl 90letou seniorku
Soutěž Sdílej s námi Liberecký kraj vrcholí putovní výstavou
Konference na kraji se zabývala domácím násilím
Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Nejčtenější články

22.06.: Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
22.06.: Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT