Vrchlabí bez odpadu: Spouští portál Vrchlabí Nevyhazujto

03.02.2022 15:57:07 | Autor: Jakub Kašpar | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Vrchlabí bez odpadu: Spouští portál Vrchlabí Nevyhazujto

Počínaje prvním dnem února odstrovala oficiálně internetová platforma pro výměnu věcí za odvoz na webové adrese www.vrchlabi.nevyhazujto.cz. Tam může každý z Vrchlabí a blízkého okolí zdarma nabízet a získávat věci za odvoz. Nepotřebné věci tak nemusí skončit na sběrném dvoře či na skládce, ale mohou být znovu smysluplně využity.

Projekt Vrchlabí bez odpadu, iniciovaný ve městě Výborem zastupitelstva pro životní prostředí, také rozšířil aktivity na sociálních sítích a chystá další aktivity v nadcházejících týdnech.

Vrchlabská sekce portálu Nevyhazujto.cz se zařadila k další 10 městům v zemi, která podobnou platformu k výměně použitého, ale funkčního zboží obyvatelům nabízejí. Dosavadní zkušenosti odjinud z Česka říkají, že se nejčastěji na portálu nabízí nábytek, hračky, elektronika či oblečení, ale nabídnout lze cokoliv v mezích zákona. Jedinou podmínkou je nabízet věci zdarma, pouze za odvoz. „Na portálu se však již předal například i trabant, užovka či několik klavírů," řekl Matouš Pinkava z portálu Nevyhazujto.cz.

Pro nabídnutí věci se stačí jednoduše zaregistrovat na www.vrchlabi.nevyhazujto.cz, vyfotit danou věc a vložit jí na portál. Následně skrze webovou stránku probíhá komunikace se zájemci a domluva na předávce. Portál pravidelně navštěvují i neziskové organizace, azylové domy, domovy pro seniory či dětské domovy. Motivace k používání tohoto portálu může být čistě praktická, ale čím dál tím více lidí si uvědomuje, že vyhodit použitelnou či opravitelnou věc je zbytečná zátěž pro planetu. Silnou motivací také může být dobrý pocit z toho, že někomu dalšímu udělá věc radost.

„Je fakt, že ve Vrchlabí se hodně využívá facebooková skupina Vrchlabí a vše kolem, což je fajn. Portál vrchlabi.nevyhazujto.cz má ale několik výhod - přehlednost, snadné hledání podle místa i kategorií a také jasnou podmínku, že jde o věci zadarmo, pouze za odvoz," uvedl předseda Výboru pro životní prostředí a koordinátor Vrchlabí bez odpadu, zastupitel Tomáš Vrbata.

Vrchlabí Nevyhazujto na sociálních sítích

K facebookové skupině Vrchlabí bez odpadu (https://www.facebook.com/groups/1170476696775312), která už od září 2021 nabízí možnost vyměňovat si mezi sebou nápady i inspiraci odjinud, jak snížit objem odpadu, který vyrobíme, přibyly nyní další aktivity na sociálních sítích.

Na Facebooku vznikl profil se stejným názvem - vrchlabí bez odpadu (https://www.facebook.com/Vrchlab%C3%AD-bez-odpadu-107719571798370), který bude pravidelně informovat o tom, co se děje a chystá v oblasti snižování odpadové zátěže právě ve Vrchlabí, i co je nového v projektu. K tomu slouží také projektový Instagram (https://www.instagram.com/vrchlabi_bez_odpadu) a pro videopříspěvky také kanál na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCr-ckhz-ukV8jxg7p8II9lw).

Připravované aktivity

Ve spolupráci se všemi vrchlabskými základními školami, Krkonošským gymnáziem, DDM Pelíšek, Službami Města Vrchlabí a Střediskem ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově se úspěšně rozjíždí projekt TýDnů bez odpadu. Už v únoru čeká vrchlabské učitelky a učitele seminář, jak problematiku snižování odpadu zapojovat do výuky v různých předmětech I. a II. stupně ZŠ (a mladších ročníků víceletého gymnázia).

Po jarních prázdninách pak žákyně a žáky všech zmíněných škol čekají projektové TýDny bez odpadu, zahrnující návštěvu skládky komunálního odpadu s výkladem, herní část i projekci zajímavých filmů. Následovat bude práce v projektových týmech těch, koho téma zaujme a bude se chtít zúčastnit i žákovské odpadové konference a soutěžního klání projektových týmů o zajímavé ceny, včetně exkurze do německého partnerského města Baunatalu.

Na další informace se můžete těšit v dalších dnech a týdnech, podívat se můžete třeba na avízo od koordinátora přípravného týmu, Tomáše Vrbaty na https://youtu.be/7TAhW2LC7QE.

O Vrchlabí bez odpadu

Projekt Vrchlabí bez odpadu (včetně TýDnů bez odpadu i žákovské odpadové konference) vychází z Vize 2025 - Vrchlabí městem s nejnižší produkcí směsného odpadu na obyvatele v Česku, kterou na návrh svého Výboru pro životní prostředí přijalo 15. září 2021 zastupitelstvo Města Vrchlabí. K jeho přípravě se ustavil tým pod vedením zastupitele a předsedy Výboru pro životní prostředí Tomáše Vrbaty, jehož členy jsou zástupci Výboru, zástupci vrchlabských ZŠ a Krkonošského gymnázia, DDM Pelíšek, Služeb Města Vrchlabí a další aktivní dobrovolníci.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
Prosincová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
Turnovské děti uvidí Natálčino Dobrodružství na ostrově Čičidžuma
Startuje hlasování Tvoříme Turnov 2022

Nejčtenější články

01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
30.11.: Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
30.11.: Rozsvícení vánočního stromu sledovalo v Turnově plné náměstí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT