Vydejte se poznat osobnost Albrechta z Valdštejna

06.04.2012 14:41:48 | Autor: scr | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Vydejte se poznat osobnost Albrechta z Valdštejna

S nadcházející turistickou sezonou vydalo Sdružení Český ráj kalendář akcí zaměřených na osobnost Albrechta z Valdštejna. Máte tak jedinečnou možnost poznat život a osobnost generalisima císařské armády, první z akcí se konají již v dubnu.

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna zanechal nesmazatelnou stopu v historii České země. Při putování po jeho stopách v Jičíně, ve Frýdlantě nebo v Lomnici nad Popelkou vám pomohou internetové stránky www.albrechtzvaldstejna.cz a řada propagačních materiálů dostupných v informačních centrech. V roce 2012 se můžete těšit na nové expozice a celou řadu kulturně-historických akcí a programů, které mají připomenout osobnost Albrechta z Valdštejna a obecně rod Valdštejnů.

V areálu Valdštejnské lodžie v Jičíně na zájemce čeká nová expozice. Návštěvníci se díky ní dozví, že architektem složité geometrie Jičína,  Valdštejnova rezidenčního města, byl významný matematik, fortifikační inženýr, astronom a astrolog Giovanni Pieroni, jež udržoval dlouhodobé přátelské vztahy s absolutními špičkami tehdejší astronomické vědy Galileo Galileem a Johanesem Kepllerem.

Změnou brzy projde také oblíbená vycházková trasa od Valdštejnského zámku na náměstí v Jičíně do barokního areálu Valdštejnské lodžie na okraji města. Promění se totiž v názorný model sluneční soustavy. Na trase dlouhé 2,4 km budou návštěvníci míjet kamenné bloky s bronzovými disky znázorňujícími planety rozmístěné ve stejných vzájemných vztazích jako ve vesmíru.

A protože do Jičína stále častěji přijíždí vévoda Albrecht z Valdštejna, rozhodlo se město Jičín zřídit pro něj zatím provizorní „úřadovnu" -  Valdštejnovu polní kancelář na nádvoří zámku v Jičíně. Na audienci u vévody se můžete těšit během letních prázdnin v červenci a srpnu každý pátek od 16.00 do 18.00 hodin.  Nenechte si ujít příležitost osobně se pozdravit, či si popovídat s vévodou.

V průběhu turistické sezóny bude v kapli sv. Anny v zámeckém areálu v Mnichově Hradišti u hrobky Albrechta z Valdštejna veřejnosti představena nová stálá expozice věnovaná Albrechtu z Valdštejna. Výstava ponese název Po stopách Albrechta z Valdštejna, jeho ostatků a pokračování rodu. Život Albrechta z Valdštejna bude v sakristii sv. Anny sepsán na panelech a doplněn fotografiemi portrétů, listin a rytin z bohatých sbírek v Čechách a zároveň zde bude popsáno složité putování jeho ostatků z Chebu do Mnichova Hradiště a význam jeho osobnosti pro rod Valdštejnů.

Valdštejnský kalendář 2012:

7. 4. 2012 - Valdštejnské velikonoční trhy s kuličkovým turnajem
Zámecká zahrada v Jičíně od 10:00 hodin. Připraveno je dobové tržiště, dobová kapela, loutkové divadélko pro děti, střelnice pro děti, kuličkový turnaj, soutěž v pojídání Valdštejnova koláče a další. (www.jicin.org)

14. 4. 2012 - Valdštejnské slavnosti vína na Starých Hradech
Tradiční jarní slavnosti vína za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny. Ochutnávka vín, dobový a vinný jarmark, souboje královských mušketýrů, pohádkové vinobraní pro děti, vojenská přehlídka a další zajímavosti. Od 10:00 do 18:00 hodin. (www.starehrady.cz)

12. 5. 2012 - Audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě
Prohlídky Hradu a zámku ve Frýdlantě, v rámci kterých se můžete setkat s vévodou, od 10:00 do 17:00 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)

18. - 20. 5. 2012 - Valdštejnské slavnosti v Jičíně
Ve dnech 18.-20.5. 2012 zavítá do Jičína vévoda Albrecht z Valdštejna. Přijďte pozdravit vévodu a jeho celou družinu a společně s nimi se vrátit do 17. století a zažít neopakovatelnou atmosféru té doby. Na počest vévody bude připraven bohatý program. (www.jicin.org)

2. 6. 2012 - Svátek koně v Lomnici nad Popelkou
Slavnosti za účasti vévody. (www.lomnicenadpopelkou.cz)

3. 6. 2012 - Den s Albrechtem z Valdštejna na hradě Valdštejn
11:00 hodin - soutěže pro děti o poklad Albrechta z Valdštejna. Od 13:00 do 17:00 prohlídky hradu s vévodou a jeho sekretářem. (www.hrad-valdstejn.cz)

23. 6. 2012 - Audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě
Prohlídky Hradu a zámku ve Frýdlantě, v rámci kterých se můžete setkat s vévodou, od 10:00 do 17:00 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)

13. 7. - 24. 8. 2012 - Valdštejnova polní kancelář na nádvoří zámku v Jičíně
Každý pátek, výjimečně ve čtvrtek 5.7.,od 16:00 do 18:00 hodin otevře vévoda svoji polní úřadovnu na nádvoří jičínského zámku. (www.jicin.org)

15. 7. 2012 - Valdštejn a malíři
Výtvarné dílny spojené s návštěvou Albrechta z Valdštejna, seznámení se s umělci a díly, která ho obklopovala. Zámecký park v Jičíne v 15:00 hodin. (www.jicin.org)

17. 7. 2012 - Setkání s Albrechtem z Valdštejna na hradě Valdštejn
Prohlídky hradu s vévodou a jeho sekretářem. Od 13:00 do 17:00 hodin.
(www.hrad-valdstejn.cz)

18. 7. 2012 - Audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě
Prohlídky Hradu a zámku ve Frýdlantě, v rámci kterých se můžete setkat s vévodou, od 10:00 do 17:00 hodin (www.zamek-frydlant.cz)

21. - 22. 7. 2012 - Zahradní slavnost k poctě Albrechta z Valdštejna a Františka Josefa s chotí Marií Markétou Černínovou z Valdštejna
Slavnost v raně barokním stylu v zámecké zahradě, hudba, tanec, vystoupení kostýmovaných účinkujících na státním zámku Mnichovo Hradiště. (www.mnichovo-hradiste.cz)

14. 8. 2012 - Setkání s Albrechtem z Valdštejna na hradě Valdštejn
Prohlídky hradu s vévodou a jeho sekretářem. Od 13:00 do 17:00 hodin. (www.hrad-valdstejn.cz)

15. 8. 2012 - Audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě
Prohlídky Hradu a zámku ve Frýdlantě, v rámci kterých se můžete setkat s vévodou, od 10:00 do 17:00 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)

19. 8. 2012 - Valdštejn a sochaři
Výtvarné dílny spojené s návštěvou Albrechta z Valdštejna, seznámení se s umělci a díly, která ho obklopovala. Zámecký park v Jičíně v 15:00 hodin. (www.jicin.org)

1. 9. 2012 - Noc na hradě s Valdštejnem
Program na Hradu a zámku Frýdlant u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví, od 20:00 do 23:00 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)

8. 9. 2012 - Setkání s Albrechtem z Valdštejna a jeho varhaníkem na hradě Valdštejn
Prohlídky hradu s vévodou a jeho varhaníkem. Od 14:00 do 17:00 hodin. (www.hrad-valdstejn.cz)

6. 10. 2012 - Valdštejnské slavnosti vína na Starých Hradech
Tradiční jarní slavnosti vína za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny. Ochutnávka vín, dobový a vinný jarmark, souboje královských mušketýrů, pohádkové vinobraní pro děti, vojenská přehlídka a další zajímavosti. Od 10:00 do 17:00 hodin. (www.starehrady.cz)

24. 11. 2012 - Valdštejnské adventní trhy v Jičíně
Adventní jarmark s nabídkou tradičních a regionálních výrobků a účastí vévody. (www.jicin.org)

15. 12. 2012 - Valdštejnské Vánoce
Vánoční slavnost a jarmark v dobovém duchu s bohatým doprovodným programem na Státním zámku Mnichovo Hradiště. (www.mnichovo-hradiste.cz)

Další podobné akce najdete v rubrice VOLNÝ ČAS - Tipy na výlety

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Hořela elektroprodejna v Semilech
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
15.05.: Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT