Výherce soutěže o knihu roku ocení hejtman i radní

16.06.2020 15:06:05 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Výherce soutěže o knihu roku ocení hejtman i radní

Již potřetí se uskutečnila soutěž Kniha roku Libereckého kraje, jejímž cílem je ocenit autory a nakladatele za mimořádný literární počin, který se jakkoliv vztahuje k Libereckému kraji. Vítěze tohoto ročníku vyznamenají hejtman Martin Půta a krajská radní Květa Vinklátová 22. června od 16 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

„Mám velkou radost z toho, že každým rokem přibývají další regionální tituly. Zároveň nepochybuji o tom, že ne všichni autoři či nakladatelé knihy do soutěže přihlašují. Byli bychom velmi rádi, kdyby neváhali a příští rok byla účast ještě větší. Za tři ročníky soutěže jsme hodnotili již 81 titulů," říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nominované knihy hodnotila sedmičlenná odborná komise, v níž zasedli Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny, Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia, Martin Fryč, knihkupec, Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Hana Maierová, předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a Martin Féna, vedoucí oddělení kultury Libereckého kraje.

„Regionální téma je pro veřejnost velmi lákavé, potvrzuje to i zájem čtenářů liberecké knihovny, a to nejen o vydané knihy o libereckém regionu, ale i o pořady, které na regionální téma knihovna pořádá. Čtenář i posluchač se tak dozvídá více o regionu, ve kterém žije, o jeho osobnostech, historii či turistických zajímavostech," řekla Blanka Konvalinková, ředitelka knihovny.

Předložené publikace komise posuzovala z hlediska grafického zpracování, výtvarného řešení a kompletního estetického dojmu z díla. „Výtvarné zpracování knih je jejich důležitou součástí, stejně jako obsahová a tematická část. Rád bych motivoval autory ke spolupráci s výtvarníky a grafiky," sdělil Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově

Ocenění získají knihy v kategoriích Odborná a populárně naučná literatura, Beletrie a poezie, Literatura pro děti a mládež, učebnice a Umělecká monografie a výtvarná publikace. Vyhlášen bude rovněž vítěz Ceny čtenářů a osobnost, která obdrží Cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury. V letošním roce komise rozhodla, že udělí ještě Zvláštní cenu poroty.

„Práce v porotě mi umožnila to, co mám na knižním světě nejraději. Vstoupit do vod neprávem přehlížené regionální literatury, která přináší nejen kvalitu, ale především autentický pohled na historii i současnost regionu. Velmi bych si přál, aby se regionální literatuře dostávalo zasloužené pozornosti nejen v regionu, kde vznikla, ale i v celé České republice," uvedl Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia.

Vítězové v kategoriích Odborná a populárně naučná literatura, Beletrie a poezie, Literatura pro děti a mládež, učebnice a Umělecká monografie a výtvarná publikace a osobnost získají finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Také na vítěze Ceny čtenářů a Zvláštní ceny poroty čeká cena z šenovské umělecké průmyslovky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Můžete dát hlas nejoblíbenější knize v kategorii Cena čtenářů
Kraj vyhlašuje již třetí ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze
Vyhlásili druhý ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Městský parlament mládeže jednal na turnovské radnici
V liberecké knihovně začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje
Liberecký kraj zaštiťuje celkem 18 vědomostních olympiád
Florbal Turnov: Další výsledkově zajímavý víkend

Nejčtenější články

29.01.: V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
31.01.: Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
30.01.: Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT