Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí

17.06.2020 14:20:52 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí

Extrémní a symbol - tato dvě slova zcela vystihují Sněžku. Nejvyšší hora Česka je symbolem pro všechny Čechy. Extrémní je pak z mnoha pohledů. Roční průměrná teplota 0,2˚C a vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás. Průměrná denní návštěvnost je rovněž extrémní - dosahuje 5000 návštěvníků, ve výjimečných případech až dvojnásobek. Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás.

V místech za koridory, vymezujícími prostor pro návštěvníky, zároveň v drsných podmínkách roste řada unikátních druhů rostlin. Tato neudržitelná situace přiměla obě správy národních parků přijmout sérii opatření, která mají zajistit, aby křehká příroda nebyla poškozována.

Návštěvníkům vrcholu byl v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště, kde se mohou pohybovat. Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách. Proto Správa KRNAP a Dyrekcja KPN v letošním roce oddělily prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Tato metr vysoká síť posílí již v současné době instalované řetězové zábrany, které ale lidé ve velkých počtech překračovali.

Ochranné řetězy a plot na Sněžce<br />Autor: Radek Drahný a Kamila Antošová/ Správa KRNAP Oranžová ochranná síť je jasně viditelná a na vrcholu hory opravdu působí nezvykle. Je ale reakcí na dlouhodobé a již naprosto neudržitelné jednání některých návštěvníků. Zároveň budou pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní služba bude posilována i o služby s Policií ČR. Zároveň na Sněžce přibylo 20 laviček na sezení, abychom zvýšili návštěvnický komfort přímo uvnitř návštěvnického prostoru.

Zvláštní jehlancovitý tvar 1 603 m vysoké Sněžky vznikl v dobách ledových. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy. Kamenné mnohoúhelníky a brázdy, svahové terasy či rozsáhlé kamenné sutě jsou jejich významnými pozůstatky. V minulosti - zejména na východním úbočí Sněžky, na Obřím hřebeni - se staly terčem stavitelů kamenných pyramid (mužíků). Ti tak často nevratně zastavili proces trvající desítky tisíc let.

Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná. Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů vousatec, pukléřka či šídlovec. Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Májovou fotosoutěž vyhrály Sněžka a Panská skála
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Nová zonace KRNAP začne platit 1. července
Krkonošskému národnímu parku je 57 let
Tvůrci spirály na Sněžce se sami přihlásili a zaplatili pokutu
Na Sněžce řádili vandalové
Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci
Krakonoši došla trpělivost s lidskými odpadky! Od 1. srpna uzavře hory
Dvojice se zřítila cestou ze Sněžky, přečkala noc v Rudném Žlebu
Běžkař spadl pod Malým Šišákem mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou
Sněžka si vybrala svou daň. Při seskoku z ní se zabil český basejumper
Podle nových měření je Sněžka téměř o metr a půl vyšší
Na Sněžku už vedou nové elektrické kabely

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky
Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT