Výše poplatku za odpady zůstane v Semilech pro rok 2014 stejná

21.11.2013 16:21:14 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Výše poplatku za odpady zůstane v Semilech pro rok 2014 stejná

Zastupitelstvo města Semily se na svém listopadovém zasedání zabývalo mimo také výší místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů pro rok 2014. Na základě návrhu předloženého místostarostkou Lenou Mlejnkovou a s doporučením vzešlým z jednání Rady města zastupitelé i tentokrát rozhodli o tom, že poplatek za odpady zůstane ve stejné výši i v roce 2014.

Místní poplatek byl zaveden v Semilech již v roce 2002 a jeho výše je konstantní již od roku 2005. „Zastupitelé rozhodli, shodně jako v letech předcházejících, že poplatek zůstane zachován ve výši 500 Kč / poplatník / rok, přestože by mohl být s ohledem na skutečně vynaložené výdaje města stanoven až na částku 834 Kč," uvedla místostarostka Semil Lena Mlejnková.

Výdaje na odpady meziročně stále rostou. Za rok 2012 činily 7,6 mil. Kč, naproti tomu od občanů město vybralo 4 mil. Kč a 745 tis. Kč získalo jako příspěvek na třídění a zpětný odběr od kolektivních systémů. V roce 2013 byl také zahájen provoz komunitní kompostárny, který zatížil městský rozpočet částkou 650 tis. Kč a pro rok následující je předpokládán nárůst o dalších zhruba 150 tis. Kč.

„Obecně snahou města pro rok 2014 bude udržet výdaje v oblasti odpadů ve výši výrazně nepřekračující úroveň roku 2013, neboť z výše uvedeného je zřejmé, že část výdajů na odpady je dotována přímo z rozpočtu města. Pro rok 2013 jsme počítali s částkou do 2,8 mil. Kč a tuto bychom samozřejmě chtěli ještě snížit," doplnila Mlejnková. „K rozhodnutí nezvyšovat místní poplatek vedla zastupitele snaha nezatěžovat naše občany dalšími výdaji a tím je případně neodradit od třídění odpadů. Tento stav se však do budoucna může změnit, mnohá okolní města již hranici 500 Kč překročila v loňském roce. Vzhledem ke skutečnosti, že se město Semily dlouhodobě co do objemu odpadu na jednoho obyvatele pohybuje mírně pod republikovým průměrem, snažíme se občany ve třídění odpadu maximálně podporovat."

Shodně jako v letech minulých je a bude snahou města alespoň částečně kultivovat hnízda na tříděný odpad. Několik jich bylo doplněno o klece na pytle na tříděný odpad a dalšího hnízda se občané dočkají v roce příštím. Chystá se i zpevnění plochy dosud ledabyle poskládaných pěti hnízd. A pro zlepšení samotného komfortu domácího třídění bude město již od ledna 2014 nabízet set speciálních tašek za dotovanou cenu, které napomohou třídění v domácnostech. Předpokládaná cena je 45 Kč za sadu tří tašek. 

Z čeho se skládá poplatek za odpady?

Poplatek se skládá ze dvou částí. První část nesmí překročit 250 Kč/ rok a není třeba dokládat skutečnými výdaji na tříděný odpad, nebezpečný odpad atd. Druhá část poplatku nesmí překročit částku 750 Kč/ rok, ale její výše musí vycházet ze skutečně vynaložených výdajů na směsný komunální odpad, velkoobjemový odpad a odpadkové koše. V případě Semil jsou tyto výdaje vyčísleny v přepočtu na jednoho poplatníka na 584,68 Kč. Poplatek by tak mohl činit maximálně 834,68 Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Město Semily opět podpoří spolky v Grantovém programu
Semilští znají vítězný architektonický návrh budovy na stadionu
Semilští strážníci se v listopadu zaměří na nelegální výlep plakátů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

Šestý ročník Festivalu Karoliny Světlé nabídne imerzivní zážitek, plné ponoření do literárního díla i období života Karoliny Světlé. Kulisou je autentická krajina Podještědí, která spisovatelku zrodila. Festival pořádá v sobotu 28. května 2022 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině. Více podrobností

Linka důvěry Liberec slaví 30 let

Dne 15. března 2022 Linka důvěry Liberec oslavila 30 let od svého založení. Za toto období jejího nepřetržitého fungování přijali pracovníci linky přes 150 tisíc kontaktů, a to telefonicky nebo e-mailem. Průměrný roční počet kontaktů je více než 5 tisíc. Nejvíce kontaktů LD zaznamenala v roce 2016, kdy bylo přes 10 tisíc kontaktů. Po celou dobu své existence funguje linka v nepřetržitém provozu. „Velice mě těší, že již dlouhá léta funguje v České republice tak významná a velice potřebná organizace, kterou Linka bezpečí bezesporu je. Děti i dospělí jsou dnes vystaveni velkému množství nástrah. Pomoc od odborníků v těch nejvypjatějších momentech, kdy se lidská duše potřebuje vyzpovídat ze svých trápení, je nesmírně důležitá," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovská MŠ 28. října získá novou jedlou zahradu
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Obrazem: Vítání občánků v Libštátě 2022
V jilemnickém muzeu zahájili výstavbu o pohřbech a spiritismu
Big Bang Lo.mni.ce 2022 přivítá sedm různorodých kapel

Nejčtenější články

26.05.: Studenecké míle se letos vydají do lázní
27.05.: Turnov hostí o víkendu popětadvacáté Staročeské řemeslnické trhy
27.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT