Výše poplatku za odpady zůstane v Semilech pro rok 2014 stejná

21.11.2013 16:21:14 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Výše poplatku za odpady zůstane v Semilech pro rok 2014 stejná

Zastupitelstvo města Semily se na svém listopadovém zasedání zabývalo mimo také výší místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů pro rok 2014. Na základě návrhu předloženého místostarostkou Lenou Mlejnkovou a s doporučením vzešlým z jednání Rady města zastupitelé i tentokrát rozhodli o tom, že poplatek za odpady zůstane ve stejné výši i v roce 2014.

Místní poplatek byl zaveden v Semilech již v roce 2002 a jeho výše je konstantní již od roku 2005. „Zastupitelé rozhodli, shodně jako v letech předcházejících, že poplatek zůstane zachován ve výši 500 Kč / poplatník / rok, přestože by mohl být s ohledem na skutečně vynaložené výdaje města stanoven až na částku 834 Kč," uvedla místostarostka Semil Lena Mlejnková.

Výdaje na odpady meziročně stále rostou. Za rok 2012 činily 7,6 mil. Kč, naproti tomu od občanů město vybralo 4 mil. Kč a 745 tis. Kč získalo jako příspěvek na třídění a zpětný odběr od kolektivních systémů. V roce 2013 byl také zahájen provoz komunitní kompostárny, který zatížil městský rozpočet částkou 650 tis. Kč a pro rok následující je předpokládán nárůst o dalších zhruba 150 tis. Kč.

„Obecně snahou města pro rok 2014 bude udržet výdaje v oblasti odpadů ve výši výrazně nepřekračující úroveň roku 2013, neboť z výše uvedeného je zřejmé, že část výdajů na odpady je dotována přímo z rozpočtu města. Pro rok 2013 jsme počítali s částkou do 2,8 mil. Kč a tuto bychom samozřejmě chtěli ještě snížit," doplnila Mlejnková. „K rozhodnutí nezvyšovat místní poplatek vedla zastupitele snaha nezatěžovat naše občany dalšími výdaji a tím je případně neodradit od třídění odpadů. Tento stav se však do budoucna může změnit, mnohá okolní města již hranici 500 Kč překročila v loňském roce. Vzhledem ke skutečnosti, že se město Semily dlouhodobě co do objemu odpadu na jednoho obyvatele pohybuje mírně pod republikovým průměrem, snažíme se občany ve třídění odpadu maximálně podporovat."

Shodně jako v letech minulých je a bude snahou města alespoň částečně kultivovat hnízda na tříděný odpad. Několik jich bylo doplněno o klece na pytle na tříděný odpad a dalšího hnízda se občané dočkají v roce příštím. Chystá se i zpevnění plochy dosud ledabyle poskládaných pěti hnízd. A pro zlepšení samotného komfortu domácího třídění bude město již od ledna 2014 nabízet set speciálních tašek za dotovanou cenu, které napomohou třídění v domácnostech. Předpokládaná cena je 45 Kč za sadu tří tašek. 

Z čeho se skládá poplatek za odpady?

Poplatek se skládá ze dvou částí. První část nesmí překročit 250 Kč/ rok a není třeba dokládat skutečnými výdaji na tříděný odpad, nebezpečný odpad atd. Druhá část poplatku nesmí překročit částku 750 Kč/ rok, ale její výše musí vycházet ze skutečně vynaložených výdajů na směsný komunální odpad, velkoobjemový odpad a odpadkové koše. V případě Semil jsou tyto výdaje vyčísleny v přepočtu na jednoho poplatníka na 584,68 Kč. Poplatek by tak mohl činit maximálně 834,68 Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Město Semily opět podpoří spolky v Grantovém programu
Semilští znají vítězný architektonický návrh budovy na stadionu
Semilští strážníci se v listopadu zaměří na nelegální výlep plakátů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Do sezony vstupují turnovští hokejisté. Vede je nový trenér Pavel Hanuš
V Železném Brodě zopakovalo výhru hnutí Za rozvoj města
Velmi těsný volební výsledek v Jilemnici. Čtyři strany mají tři mandáty

Nejčtenější články

25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO
23.09.: Okresní přebor: Plný počet bodů má stále Turnov B, druhý Stružinec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT