Výstava historické techniky opět k vidění v lomnickém muzeu

01.06.2018 08:03:26 | Autor: mml | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Výstava historické techniky opět k vidění v lomnickém muzeu

V neděli 3. června se v Lomnici uskuteční zahájení výstavy nazvané Historická rádia ze sbírek Jana Drahoňovského st. Místní sběratel již po několikáté prezentuje veřejnosti část své rozsáhlé celoživotní kolekce rádií, radiostanic, telefonů, magnetofonů, vojenské radiotechniky a technické literatury.

K vidění budou výrobky celé řady našich prvorepublikových renomovaných továren, ale i drobných výrobců. Nejedná se o jedinou zájmovou sbírkovou sféru pana Drahoňovského; jeho záběr je podstatně širší - od numismatiky, přes filatelii, vojenskou historii až po exponáty s vazbou k dějinám našeho města.

Zajímavá výstava technického charakteru bude uspořádána k 95. výročí českého rozhlasu, stane se tak jednou z mnoha akcí naší instituce v letošním roce, kterou organizuje k výročí vzniku Československé republiky, a do třetice je též memoriálem Ing. Viktora Křížka ze Železného Brodu. Autora řady odborných publikací, jednoho z největších vlastníků kolekce historických radiopřijímačů v České republice a uznávanou osobností ve zmíněném oboru. V minulosti jsme se s panem Křížkem měli možnost setkat v rámci předešlých výstav, na kterých se zhostil úvodního slova, a díky jeho fundovanému projevu, při kterém připomněl bohatou historii tohoto média, se obě vernisáže staly velkou kulturní a společenskou událostí.

Československý rozhlas začal vysílat 18. května 1923 a my můžeme být právem hrdi na skutečnost, že se tak stalo hned za Angličany, kteří drží v tomto směru evropský primát. Další zajímavostí je stejné datum jak dne českého rozhlasu, tak i Mezinárodního dne muzeí, kterým je v obou případech 18. květen.

Výstavu historické radiotechniky, která měla nezastupitelnou roli při komentování jednak stěžejních dějinných událostí našeho národa, tak i použití v každodenním životě, můžete navštívit až do 22. července. Přijďte si prohlédnout unikátní technické exponáty nostalgicky dokumentující nelehké začátky a zároveň jeden z významných stupínků vědeckotechnické revoluce, která šla mílovými kroky dopředu.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Autobusy s přepravou kol v Krkonoších zahájí provoz 28. května
Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice
Simulovaný lesní požár zachvátil Zabylský hřbet
Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT