Výstava připomíná turnovského stavitele Vladimíra Krýše

18.12.2022 16:56:25 | Autor: mcrt, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Výstava připomíná turnovského stavitele Vladimíra Krýše

Výstava věnovaná turnovskému architektu a staviteli Vladimíru Krýšovi připomíná od listopadu až do 8. ledna 125. výročí narození této významné turnovské osobnosti, která zanechala výraznou stopu na moderní zástavbě jak v samotném městě, tak i v jeho širším okolí.

V roce 1927 si Krýš založil vlastní firmu podnikající pod názvem „Architekt Vladimír Krýš, stavitel Turnov", která byla od svého vzniku projekčně i stavebně velmi plodná. S Krýšovým jménem se pojí výstavba rodinných a bytových domů i sakrálních staveb, které vznikají především od konce 20. let až do počátku 40. let 20. století. Mezi jeho nejvýznamnější turnovské stavby patří mj. Loumova vila v ulici Zelená cesta, Žákova vila v Bezručově ulici, jeho vlastní vila v Nádražní ulici, Husův sbor a hřbitovní kaple u Mariánského kostela.

Výstava představí život a tvorbu Vladimíra Krýše prostřednictvím historické a současné fotografie, historické plánové dokumentace a modelů jeho nejzajímavějších objektů. Na výstavě budou prezentovány i architektovy osobní předměty pro komplexnější a zajímavější představení této výrazné, avšak dosud spíše opomíjené, turnovské osobnosti. Počítá se i s komentovanými procházkami po nejvýznamnějších Krýšových stavbách a jako „exponát" bude sloužit i Husův sbor stojící v blízkosti turnovského muzea, který si budou moci návštěvníci výstavy sami prohlédnout. Počítá se také s doprovodnými tiskovinami v podobě mapy s vyznačením Krýšových staveb.

Na rok 2023 je dále plánováno vydání publikace o Vladimíru Krýšovi formou katalogu jeho prací s obecnějším zhodnocením v úvodních kapitolách a bohatým obrazovým doprovodem. Výstava vznikne ve spolupráci Muzea Českého ráje v Turnově a Národního památkového ústavu (v souladu s Dlouhodobou koncepcí rozvoje výzkumné organizace NPÚ na léta 2019 až 2023, v rámci výzkumné oblasti VI. Moderní architektura 20. století, dílčího cíle 2 Osobnosti, financované z institucionální podpory Ministerstva kultury (IP DKRVO). Výstava byla také finančně podpořena z Dotačního fondu Libereckého kraje - program 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji v roce 2022. Kurátorkou výstavy je Petra Šternová z NPÚ, ÚOP v Liberci.

Vladimír Krýš se narodil 15. června 1897 jako prvorozený syn podnikateli Gustavu Krýšovi a Josefě rozené Tampírové v Malšovicích u Hradce Králové. Mezi lety 1913 až 1915 se vyučil zedníkem u stavitele Eduarda Artla a zednického mistra Josefa Rybáře v Českém Dubu. Po vyučení byl od začátku roku 1916 zaměstnán u vídeňské stavební firmy „Österreichisch-Ungarische Baugesellschatf". V srpnu téhož roku nastoupil vojenskou službu, ve které setrval až do roku 1920. Následně začal pracovat v českodubské stavební firmě Josefa Najmana jako kreslič a stavbyvedoucí.

Mezi lety 1920 až 1922 navštěvoval Vladimír Krýš Mistrovskou školu stavební v zednickém oddělení při Státní průmyslové škole v Praze na Smíchově. V roce 1927 si založil vlastní stavební firmu a svá studia uzavřel v roce 1929 oprávněním stavitele.

Průřez tvorbou V. Krýše je velmi rozmanitý a vede od jednoduchých staveb nevybočujících z běžné dobové produkce po vrcholná díla v duchu expresivní moderny a funkcionalismu, která se řadí mezi nejhodnotnější moderní stavby regionu. Nejpočetnější skupinu v Krýšových realizacích zaujímaly obytné, převážně rodinné domy a vily. Stavěl i nájemní domy, zaměstnanecké kolonie či obřadní stavby a sbory Církve československé, z nichž vyniká především semilský sbor Karla Farského.

Vladimír Krýš předčasně zemřel po vážné nemoci 12. dubna 1951 v Praze a byl pohřben na turnovském hřbitově u kostela Narození Panny Marie.

Výstava je připravována ve spolupráci Muzea Českého ráje v Turnově a Národního památkového ústavu (v souladu s Dlouhodobou koncepcí rozvoje výzkumné organizace NPÚ na léta 2019 až 2023, v rámci výzkumné oblasti VI. Moderní architektura 20. století, dílčího cíle 2 Osobnosti, financované z institucionální podpory Ministerstva kultury (IP DKRVO). Výstava byla také finančně podpořena z Dotačního fondu Libereckého kraje - program 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji v roce 2022.

Výstava bude doplněna i komentovanou prohlídkou výstavy ve středu 7. prosince od 16:00. Výstavou provede její autorka Mgr. Petrou Šternovou. Další součástí doprovodného programu k výstavě je promítání dokumentu Šumná Jizera za účasti jeho tvůrců, a to v Muzeu Českého ráje v Turnově 7. prosince od 18:00.

Výstavní sál / 11. 11. 2022 - 8. 1. 2023
Kurátoři výstavy: Mgr. Petra Šternová (NPÚ Liberec), Mgr. David Marek tel.: 777 436 119; marek@muzeum-turnov.cz.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Pulpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT