Výstava Zaostřeno na Jizerky opět představuje nejkrásnější fotografie

13.10.2017 22:04:17 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Výstava Zaostřeno na Jizerky opět představuje nejkrásnější fotografie

V Atriu Tropické zahrady Wellness Hotelu Babylon Liberec proběhla ve čtvrtek 12. října od 17 hodin vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky, které se zúčastnilo přes 80 návštěvníků a obdivovat mohli nejkrásnější snímky Jizerských hor, tak jak je vyhodnotila odborná porota. Ta vybírala z více jak dvou set fotografií, které zaslali jejich autoři do sedmého ročníku fotografické soutěže. Zároveň zde byl představen i charitativní kalendář Zaostřeno na Jizerky 2018, který je sestaven z nejhezčích snímků letošního ročníku.

Autoři takto oceněných fotografií obdrželi hodnotné ceny a každému účastníkovi soutěže věnovala pořádající Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody jeden kalendář jako poděkování. „Potěšila mě nejen vysoká účast na vernisáži, ale i příjemná atmosféra. A podle kladných ohlasů se i letos výběr fotek na výstavu i do kalendáře povedl," řekl na vernisáži ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Nadace vyhlásila fotografickou soutěž v dubnu tohoto roku a do červnové uzávěrky dorazilo celkem 212 snímků od 61 autorů. Do výběru těch nejlepších se pustila odborná porota, která v prvním kole vybrala 37 fotografií pro putovní výstavu. „Kvalita snímků, které letos soutěžící zaslali, byla proti minulým ročníkům nebývale vyrovnaná. A to i přesto, že letošní rok byl co do počtu soutěžních fotografií takřka rekordní. Opět dominovaly snímky zimních krajinek, které vzdávaly holt zasněženým vrcholkům jizerských tisícovek. Nechyběly ani oblíbené podzimní scenérie mlžných bučin, často v kombinaci s vodními kaskádami a potoky, které jsou pro Jizerské hory tak typické. S výběrem fotografií pro putovní výstavu jsme tak v porotě velkou práci neměli," říká členka poroty Petra Menclová. Výstava bude nyní k vidění před kavárnou Královská zahrada až do konce října. Poté se představí v OC Forum Liberec a následně na dalších místech převážně v Libereckém kraji a to až do konce srpna příštího roku.

Hlavním výstupem fotografické soutěže je charitativní kalendář Zaostřeno na Jizerky 2018, který je sestaven z 13 nejlepších snímků. Vybrat fotografie do kalendáře není vůbec jednoduché a nejvíce času pak zabere volba snímku na titulní stranu, jak potvrzuje i Menclová: „Mnohem složitější však bylo sestavení kalendáře, kde kvalita snímků není jediným kritériem výběru. Už tradičně nás porotce potrápila zejména letní fotografie, která je svým zastoupením proti jiným obdobím v menšině. Nezvykle se protáhl také výběr snímku na úvodní stranu kalendáře, kdy vyrovnanost fotografií dala podnět k dlouhým diskuzím. Zatímco v minulých letech se vždy v souboru objevily snímky, které byly výrazné, a nebylo pochyb o tom, že právě ony titulní stranu ozdobí, letos tomu tak nebylo."

Zahájení výstavy Zaostřeno na Jizerky 2017<br />Autor: Archiv Nadace Ivana Dejmala Kalendář nadace prodává za 300 Kč a výtěžek z něj věnuje na projekty pomáhající Jizerským horám. Letos konkrétně na nápravu vodního režimu v krajině například obnovou tůní, malých vodních nádrží či revitalizací menších toků. Lidé si ho mohou objednat na internetových stránkách nadace www.nadaceivanadejmala.cz případně zakoupit v listopadu a prosinci přímo u výstavy v OC Forum Liberec nebo i na dalších místech Libereckého kraje.

„O kalendáře je každým rokem větší zájem a letošní náklad je 1,5 tisíce kusů. Kupují ho jak jednotlivci, tak společnosti, které si nechávají na spodní pruh doplnit vlastní reklamu. Prezentují se tak u svých partnerů a zároveň tímto způsobem přispívají k lepší péči o životní prostředí," vysvětluje Petrovský. I díky úspěšným minulým ročníkům se podařilo vysadit více než 84 tisíc stromků, opravit stezky pro turisty, vybudovat rybí přechod nebo obnovit rašeliniště.

Oceněné fotografie, které jsou otištěny v kalendáři:

Titulní strana: Ráno na Jizerce - Daniel Cervan
Leden: Zima na Jizeře - Daniel Cervan
Únor: Jizera - Miroslav Stříbrný
Březen: Časné ráno - Zdeněk Halíř
Duben: Harmonie - Antonín Knobloch
Květen: Mlha v Oldřichovském sedle - Václav Lahovský
Červen: Vážka tmavá - Radek Štrupl
Červenec: Znějící tišina - Peter Mayer
Srpen: Pod Černými vodopády - Daniel Cervan
Září: Ráno na Jizerce - Jaroslava Novotná
Říjen: Vyhlídka Hajní kostel - Václav Lahovský
Listopad: Černý potok - Jiří Čivrný
Prosinec: Jizerka - Miroslav Stříbrný

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky startuje již posedmé
Lidé vybrali nejhezčí fotku v soutěži Zaostřeno na Jizerky
Výstava představuje nejkrásnější fotografie Jizerských hor

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Linka 112 slaví 22. výročí

Dne 11. 2. slaví tísňová linka 112 své výročí. Za 22 let provozu bylo v ČR přijato přes 64 milionů hovorů. V Libereckém kraji operátoři jen v roce 2025 na lince 112 odbavili více než 86 tisíc hovorů - průměrně 236 denně.

Mezinárodní den bezpečnějšího internetu připomíná i Liberecký kraj

Mezinárodní den bezpečnějšího internetu připadá letos na úterý 10. února 2026. Každoročně upozorňuje na význam bezpečného a odpovědného chování v online prostředí a připomíná, že internet je přirozenou součástí každodenního života dětí i dospělých. Jeho mezinárodním heslem je Společně pro lepší internet. Liberecký kraj se k tomuto dni dlouhodobě připojuje podporou aktivit zaměřených na prevenci rizikového chování na internetu a rozvoj digitální gramotnosti dětí a žáků. Vnímá ho jako příležitost připomenout, že bezpečnost v online prostředí není jednorázové téma, ale součást každodenní výchovy a vzdělávání.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Masopust ve Fabrice. S průvodem, poctivou zabijačkou a tradicemi
Eva Adamczyková zkompletovala svou olympijskou sbírku!
Pokračují rekonstrukce silnic a mostů. Kraj soutěží další zakázky
Bezpečnost u škol je v centru pozornosti
Nalezenou peněženku s platební kartou neváhal zloděj v Brodě použít

Nejčtenější články

11.02.: Ponikelskej Masopust 2026 aneb Láska všem sviním sjeta
11.02.: Valentýn v Semilech: film a bruslení plné romantiky
12.02.: Nalezenou peněženku s platební kartou neváhal zloděj v Brodě použít

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT