Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky

15.06.2024 22:16:33 | Autor: Městské muzeum Lomnice n. P. | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky

V letošním roce proběhne ve výstavní síni Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou již 28. ročník tradiční letní výstavy Drahé kameny a minerály, tentokrát zaměřený na acháty z celého světa s přihlédnutím na regionální lokality. Ústředním exponátem přehlídky úspěchů místních kamenářů a jejich hostů bude velký historický model zříceniny hradu Trosky zhotovený z drahých kamenů. Výstava bude zahájena již v neděli 16. června.

Móda výroby těchto zajímavých skulptur byla v našem kraji rozšířena především v první polovině 20. století a její tvorbě se věnovalo hned několik tvůrců. Uveďme alespoň dvě jména - pan Ouhrabka z Kozákova a pan Plšek z Lomnice nad Popelkou.

Kurátorem a zároveň garantem akce je opět zdejší lomnický sběratel a kamenář Ladislav Krotil, který přislíbil zajímavou skladbu jak vystavovatelů, tak zcela mimořádných exponátů ze soukromých sbírek. Kromě hlavního organizátora se konkrétně jedná o Manfreda Lindnera, Miroslava Zemana, Roberta Krotila, Luboše Hromádka, Vladimíra Kmínka, Josefa Čapka, Alexe Medikuse, Zenona Pudlovského, Antonína Šanovce, Jiřího Boudného a rodinu Holubových.

fotografie zvířat z volné přírody<br />Autor: Jan HrdličkaPodobně jako v jiných letech kamenářskou přehlídku zpestří samostatná výstava nazvaná „Jako z volné přírody, ale přesto ze ZOO"- velkoformátových barevných snímků fotografa a pracovníka brněnské ZOO Jana Hrdličky. Její název vznikl na základě fotografií, které vypadají jako by byly foceny přímo v pralese, na louce či savaně. Všechny ovšem vznikly v různých zoologických zahradách Evropy. Není na nich vidět žádné oplocení, někdy máte pocit, že se nacházíte v džungli, kde najednou zahlédnete třeba tygra nebo žábu, mravence apod.

Autor sám o sobě napsal: „Jmenuji se Jan Hrdlička a jsu z Brna. Od mala mám rád přírodu a zvířata, proto jsem začal navštěvovat Stanici mladých přírodovědců ZOO Brno. A později se toto prostředí stalo také mým zaměstnáním. S tímto souvisí i moje začátky focení, které sahají někdy do období první třídy, kdy jsem dostal první fotoaparát. Ovšem opravdové začátky s focením se datují zhruba od roku 1993 s první zrcadlovkou. To byla ještě doba kinofilmová, později jsem přešel k digitální zrcadlovce a tato éra trvá dodnes.

Proto není překvapením, jaké náměty převážně fotím. Především to jsou zvířata v zoologických zahradách v naší republice a v Evropě, ale také rostliny a různá zákoutí s potůčky apod. Z volné přírody převážně motýli a vážky, i když u nich mi nejde tolik o názvy, ale jsou to záběry pro krásu.

Ještě je jeden okruh, který se vymyká výše uvedenému, a to jsou parní lokomotivy. Nejvíce však fotím kočkovité šelmy, především tygry." Otevření obou souběžně probíhajících výstav je naplánováno na neděli 16. června od 9 hodin a zhlédnout je můžete až do 1. září. Pro zájemce bude v rámci prezentace připraven doplňkový prodej, a to jak sbírkových kamenů a šperků, ale i odborné kamenářské literatury, pohledů atd. Návštěvníky jistě potěší i promítání instruktážních filmů o těžbě a zpracování achátů a jaspisů pro sběratelské účely.

Lom Bezděčín<br />Autor: Archiv Libora Slováka

Letošní výstava bude doplněna i o tematickou přednášku, která se uskuteční v úterý 18. června od 17 hodin. Na téma „Lom Bezděčín" přijede pohovořit pan Libor Slovák z Turnova. Jako sběratel achátů zná tuto melafyrovou lokalitu detailně již od roku 1983 a dokumentuje zde jak nálezy achátů, nerostů a hornin, tak těžbu. Průběžně se zajímal o pozoruhodné detailní geologické výzkumy ložiska a také mnohem širšího regionu zaměřené hlavně na permokarbonský vulkanismus.

K lokalitě vlastní rozsáhlou fotodokumentaci, jež nebyla sdílena na internetu. Vlastní unikátní a komplexní obrazový materiál k jednotlivým dílčím tématům. Bez nadsázky uvádí: "Vím, že materiál na takto pojatou přednášku může člověk nashromáždit jen jednou za život. Ať už je to kvůli dlouhému, 41 let trvajícím sběru dat a poznatků, nebo díky určitým příhodným podmínkám, jež jsem měl, nebo díky tomu, že lom Bezděčín je prostě má srdcovka."

Budou tedy potěšeni předně zájemci o geologii ložiska a těžební technologii, včetně provádění clonových odstřelů a jejich rizik. Nebude opomenuta ani jedinečná úloha československých bagrů od firmy UNEX a vozidel či motorů firem Tatra a LIAZ v těžebním průmyslu a ve stavebnictví. To, že každá lokalita má svá specifika, se přesvědčíme při seznámeni i s dalšími pěti činnými lomy na melafyr v SV Čechách. Jsou hlavní příčinou prasklin v achátech trhací práce v lomu? Jak pracuje kuželový drtič kamene? Kde se vyráběl lanový bagr UB 162? Proč polští lomaři těží svůj melafyr přímo dech vyrážejícím tempem? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky se dozvíte právě na této přednášce.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT