Výstavu manželů Solovjevových uvedou Langhamer a Kanyza

19.04.2011 10:05:11 | Autor: mpgs | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Výstavu manželů Solovjevových uvedou Langhamer a Kanyza

Turnovští malíři Jaroslava a Jan Solovjevovi, dvě žijící legendy a svědci výtvarného dění v našem kraji od začátku 50. let, se veřejnosti znova připomenou na výstavě v Pojizerské galerii semilského muzea. Tu ve čtvrtek zahájí Antonín Langhamer a Jan Kanyza.

Již devětaosmdesátiletý Solovjev se narodil v Turnově a rodnému Českému ráji je jako malíř, sochař a grafik, a v posledních asi dvaceti letech také básník a spisovatel, věrný dodnes. S budoucí manželkou Jaroslavou, rodačkou z Prahy-Karlína, se seznámil na přelomu 40. a 50. let v malířském ateliéru profesora Emila Filly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jejich společným domovem se potom stal Turnov.

V semilském muzeu se postupně zúčastnili mnoha společných výstav malířů Pojizeří a Podkrkonoší, několikrát vystavovali také samostatně. Jejich další, tentokrát společná výstava obrazů a soch, v něm bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 21. dubna v 17 hodin. Paní Solovjevová na ní bude zastoupena vybranými a pro ni typickými obrazy, které namalovala od konce 50. let, pan Solovjev sochami ze 60. a 70. let.

Na vernisáži připomene životní a umělecký příběh manželů Solovjevových Antonín Langhamer, herec a malíř Jan Kanyza přečte ukázky z nové 216 stránkové knihy vzpomínek Jana Solovjeva, kterou pod názvem „Měl jsem štěstí na lidi" vydalo pražské nakladatelství BVD. Na začátku března měla premiéru v Turnově, kde si ji mohli koupit první zájemci. Další zájemci o ni budou mít tuto možnost v Semilech.

Pro úplnost se sluší dodat, že na vernisáži vystoupí také zpěvák Pavel Kobrle, na klavír ho doprovodí Tatiana Dribas, kteří jsou členy Operního souboru divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Výstava Jaroslavy a Jana Solovjevových bude v Pojizerské galerii semilského muzea přístupná denně kromě pondělí až do 12. června 2011.

Další výstavy a kulturní akce v Pojizeří

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební nástroje v knihovně? Nová služba v Liberci!
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 14. až 16. června
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu o místních hasičích

Nejčtenější články

13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
14.06.: Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT