Výstavu o počátcích lyžování pokřtili potomci Bohumila Hanče

11.01.2013 16:35:25 | Autor: Jiří Langer | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Výstavu o počátcích lyžování pokřtili potomci Bohumila Hanče

Výstavu Počátky lyžování v Království českém v Severočeském muzeu v Liberci ve čtvrtek 10. ledna symbolicky pokřtili potomci Bohumila Hanče. Slavnostního zahájení se zúčastnili vnučka Jena Šírová, pravnuk Aleš Hanč, jeho manželka Jitka a jejich děti, Hančovi prapravnuci Vojtěch a Miša. Doma zůstala jen nemocná Karolínka.

Připomeňme, že Bohumil Hanč byl český lyžař, který 24. března 1913 zahynul při mezinárodních závodech na 50 km v okolí Labské boudy v Krkonoších spolu se svým přítelem Václavem Vrbatou, který se jej snažil zachránit při náhlé změně počasí (viz kniha Františka Kožíka a film režiséra Čeňka Duby Synové hor s Josefem Bekem - Hanč, a Jiří Vala - Vrbata v hlavních rolích).

„Výstava se koná u příležitosti několika významných výročí souvisejících s lyžováním a lyžaři. Jedním z nich je právě 100 let od tragické smrti Bohumila Hanče a Václava Vrbaty," řekl autor výstavy Karel Novotný a vypočítal další výročí, která výstava připomíná, jimiž jsou  110 let založení Svazu lyžařů v Království českém Josefem Rösslerem Ořovským a 80 let od jeho smrti.

Potomky Bohumila Hanče ozdravili vedle ředitele muzea Jiřího Křížka také náměstkyně hejtmana Hana Maierová, jinak starostka Turnova a Zuzana Kocumová.

„Připomenout si historii je vždycky dobré, zvláště v oblasti Jizerských hor, kde je lyžování velmi populární. Je to trochu netradiční výstava v Severočeském muzeu, a i proto věřím, že bude úspěšná a že na ni najdou návštěvníci cestu," míní náměstkyně hejtman pro kulturu a cestovní ruch Hana Maierová.

Nejvzácnější exponáty budou zřejmě autentické předměty z pozůstalosti Hanče a Rösslera Ořovského. Další exponáty zapůjčili autor výstavy, sběratel a historik lyžování Karel Novotný, soukromý sběratel Aleš Suk, starožitníci otec a syn Marcelové Procházkové z Vratislavic n. N., Národní muzeum v Praze, Městské muzeum v Jilemnici, muzeum Vila Schowanek z Jiřetína pod Bukovou a další.

Návštěvníky potěšil pohled  na  „lyžárnu" plnou lyží, i skoček, z dob Rakouska - Uherska, včetně různých „ski" z arsenálu lesníků hraběte Harracha, diplomy, medaile, poháry, ale třeba také dřevěné saně.

„Pojďte se s námi vydat ke kořenům lyžování a k jeho průkopníkům, kteří se svojí lyžařskou výzbrojí dobývali od konce 19. století naše hory a určovali směr a vývoj lyžován. Doufám, že k nám zamíří i lidé, kteří obvykle do muzea našeho zaměření nechodí," zve ředitel muzea Jiří Křížek s tím, že výstava o lyžování z počátku 20 století potrvá do 3. března.

V Krkonošském muzeu se přenesete do časů dávných zimních radovánek

Více o aktuálních výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zlatá medaile s českým rekordem putuje do Jablonce

Na Mistrovství České republiky, které proběhlo o víkendu v Ostravě, dosáhla dorostenka Klára Kaděrová z atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec výrazného úspěchu. V rozběhu na 60 metrů nejprve zvítězila časem 7.39 s, což znamenalo nový národní rekord. Ve finále suverénně zvítězila, vybojovala zlatou medaili a její čas 7.36 s znamenal opět nový český rekord. Velkou zásluhu na tomto výkonu má její trenér Jiří Randák, který ji dokázal skvěle připravit na její vrcholný závod sezony. Podrobný článek

Město Jablonec dá dvacet tisíc pro Zdravotní klauny

Jablonec nad Nisou uvolní ze svého rozpočtu peněžitý dar ve výši 20 000 korun pro organizaci Zdravotní klaun, o.p.s., na podporu realizace zdravotních klauniád pro děti hospitalizované v Nemocnici Jablonec nad Nisou. „Zdravotní klauni dokáží dětem i jejich rodinám alespoň na chvíli ulevit od stresu a obav, které hospitalizace přináší. Jejich práce má skutečný lidský rozměr a pozitivní dopad na psychiku malých pacientů. Proto považuji za důležité, aby město tuto činnost podpořilo," řekla jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Připomínáme si Světový den divoké přírody
Policisté kontrolovali motoristy na alkohol a jiné návykové látky
Březnové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Do semifinále krajské ligy postoupil Turnov, který vyřadil Lomnici
Kam za sportem a zábavou o víkendu 27. února až 1. března

Nejčtenější články

28.02.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 27. února až 1. března
02.03.: Policisté kontrolovali motoristy na alkohol a jiné návykové látky
01.03.: Do semifinále krajské ligy postoupil Turnov, který vyřadil Lomnici

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT