Výtěžek benefiční aukce Nadace Euronisa opět přesáhl jeden milion

25.10.2023 08:42:39 | Autor: Jiří Helis | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Výtěžek benefiční aukce Nadace Euronisa opět přesáhl jeden milion

V sobotu 21. října se v reprezentativních prostorách bazénové haly Oblastní galerie v Liberci konal již 27. ročník benefiční aukce umění Nadace EURONISA. Kromě dražby v sále se jí již podruhé mohli zúčastnit také dražící na internetu. Po úvodním slovu ředitelky nadace Noemi Martinové, která vysvětlila průběh dražby a také na jaký účel budou peníze použity, byla zahájena samotná aukce.

Dražilo se celkem 169 uměleckých děl od 142 autorů nebo dárců. Dražit bylo možné malby, kresby, grafiky, skleněné plastiky, mince i šperky. Po několikahodinové dražbě byl vyhlášen výsledek 1 142 000 Kč, což je druhý nejvyšší výtěžek v historii nadace po loňském rekordním ročníku. Prodáno bylo téměř 70 % děl, přičemž sál se na celkové částce podílel z poloviny.

Nejdražší položky byly vydraženy sběrateli přítomnými v sále. Jednalo se o barevný sítotisk Stanislava Kolíbala, Kompozice čtverců z roku 2022, které se z 40 tisíc vyšplhalo na 140 tisíc. Nejdražší vydraženou skleněnou plastikou byl Mechanismus od Josefa Marka, kterou si odnesl kupec ze sálu za 90 tisíc korun. Stanislav Kolíbal byl ve svých 98 letech také nejstarším dárcem díla. Josef Marek z Jablonného v Podještědí své dílo do aukce daroval poprvé. A nejen on. Poprvé nadaci letos podpořilo více než 40 autorů, především z mladé a střední generace. Také díky nim byla nabídka děl velmi pestrá. Úspěch měly také drobnější grafiky, šperky a díla regionálních autorů, která se dražila především v sále. Nevydražená díla je ještě možné zakoupit za vyvolávací cenu na www.pragueauctions.com.

Součástí aukce byla také výstava fotografií z organizací, které nadace ze získaných peněz podpořila v loňském roce. Jsou mezi nimi mj. centra věnující se tělesně a mentálně postiženým, mateřská a komunitní centra, organizace zaměřující se na primární prevenci u dětí a mladistvých. Patřila k nim například Diakonie Dubá, která byla podpořena částkou 30 tisíc korun na provoz pobytového centra sociální rehabilitace pro lidi po úrazech. Dalších 30 tisíc korun získal Tichý svět z Liberce na zaměstnávání sluchově postižených osob v šicí dílně. 60 tisíc získal Přístav 3V na aktivizační služby pro seniory v Chrastavě. Celkem jich bylo 21 a všechny pracují v Libereckém kraji a Šluknovském výběžku.

Také většina letošního výtěžku z aukce bude po odečtení nákladů rozdělena mezi organizace, které se se svým projektem přihlásily do grantového řízení. Správní rada bude o výši podpory a vybraných organizacích rozhodovat již na konci listopadu a k organizacím se finanční podpora dostane ještě tento rok.

Velký dík patří všem umělcům a dárcům umělecký děl. Dále generálnímu partneru aukce, společnosti Warmnis s.r.o., Oblastní galerii Liberec za bezplatné poskytnutí prostor, a hlavním partnerům aukce ČSOB a.s. a Prague Auctions s.r.o.

Benefiční aukce Nadace EURONISA vynesly od roku 1997 i s letošní aukcí již téměř 19 milionů korun a celkem nadace za dobu své existence mezi regionální organizace rozdělila 39,5 milionů Kč.

Nadace EURONISA založená v roce 1995 z podnětu libereckého sboru Jednoty bratrské od svého založení rozdělila potřebným více než 39 milionů korun a podpořila z nich 1756 projektů 340 neziskových organizací. Finanční prostředky nadace získává nejen z výnosů nadačního jmění, ale i z darů firem a jednotlivců či z benefičních akcí. Další aktivitou je veřejná sbírka Pozvedněte slabé!, jejímž patronem je herec Jiří Lábus.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nadace Euronisa připravuje 27. ročník benefiční aukce umění
Nadace Euronisa vyhlásila veřejné grantové kolo
Nadace Euronisa zahájila veřejnou sbírku Pozvedněte slabé!
Nadace Euronisa rozdělila výtěžek Veřejné sbírky Pozvedněte slabé!
Nadace Euronisa letos rozdělila 920 tisíc korun
V semilském muzeu se bude dražit umění pro hospic
20. ročník sbírky Pozvedněte slabé! zatím vynesl 88 tisíc
Dražba uměleckých děl Nadace Euronisa vynesla přes 800 tisíc korun
Nadace Euronisa letos rozdělila přes 1 milion korun!
Benefiční aukce Nadace Euronisa bude online!
Již 15. benefiční ples hejtmana vynesl pro pečující organizace 588 tisíc
Benefiční aukce Nadace Euronisa vynesla přes 600 tisíc korun!
Výtěžek letní sbírky Pozvedněte slabé! je 156 tisíc korun
Nadace Euronisa rozdělila v Turnově 20 tisíc
Nadace Euronisa rozdělila přes 800 tisíc korun!

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT