Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

31.07.2020 10:38:56 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů.

Letos již 12. rokem dobrovolníci z řad studentů a zaměstnanců Jihočeské university a Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích po celé léto monitorují populační dynamiku dvou krkonošských vysokohorských okáčů - okáče rudopásného (Erebia euryale) a horského (E. epiphron). Jde o jediné skutečně vysokohorské denní motýly Krkonoš, přičemž prvý z nich, okáč rudopásný, zasahuje výskytem i na světliny v horských lesích, zatímco druhý se drží téměř striktně subalpínského a alpínského pásma.

Je na něm zajímavé i to, že v nejvyšších českých horách není původní. Všichni okáči horští, které na krkonošských holích potkáte, jsou potomky 20 samic, které sem koncem 30. let minulého století přenesl z Jeseníků amatérský entomolog Josef Soffner. Dlouhodobé sledování, probíhající současně v Krkonoších a Jeseníkách, má odhalit reakce vysokohorských motýlů na meziroční změny počasí i na změny dlouhodobé, související s tolik diskutovaným globálním oteplováním.

Označená louka s okáči<br />Autor: Archiv Správy KRNAP „Vysokohorští motýli reagují na klima velmi pružně," řekl vedoucí projektu Doc. Martin Konvička, entomolog specializující se na lepidopterologii. „V minulých horkých letech se třeba okáči horští objevovali už v polovině června, zatímco letos, po extrémně studeném jaru, začal jejich let až ve druhém týdnu července. Překvapivé také je, že motýlům vůbec nevadí horká léta - spíše naopak. Co jim vadí, jsou teplé zimy s nedostatkem sněhu," dodal.

A ty fáborky ve vysokohorských loukách? S jejich pomocí odborníci sledují, jak motýli využívají nabídku nektaru. Turisté si totiž jistě všimli, že okolo cestiček kvete v této části Krkonoš mnohem víc květů. Je to dáno obnaženými okraji, kde některé kvetoucí druhy spíše přežijí. Okraje cesty tedy mohou fungovat jako jakási restaurace, kam se slétají okáči z širokého okolí. To může zkreslit celkové výsledky monitoringu. Proto letos dobrovolníci počítají i okáče na krátkých kolmých příčkách a spolu s nimi sledují, jaké nektaronosné rostliny navštěvují.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Koupí samolepky můžete podpořit péči o Krkonošský národní park
Aktualizovaná Strategie rozvoje Krkonoš je schválena
Novinky v KRNAP: nová zonace, návštěvní řád a značení cyklotras
FOTO: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2019 získalo devět oceněných
Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Začíná další sezona na krkonošských loukách
Nová zonace KRNAP začne platit 1. července
Škodováci vysadili v Krkonoších 2 000 bříz
Právě vzniká Jelení hravá naučná stezka Správy KRNAP nad Špindlem
Krkonošskému národnímu parku je 57 let
Správa KRNAP opravila další kilometry cest
Rada a Správa KRNAP se dohodly na návrhu cest v klidových územích
Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté kontrolovali dodržování rychlostních limitů
Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně
Podzemí vydá poklady na Velký pátek. 14 jeskyní začne sezonu dřív

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
25.03.: Sváteční prohlídky připravili na Rotštejně
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT