Výzva 10 000 kroků se bude konat v říjnu 2023

08.09.2023 10:39:05 | Autor: Petra Holanová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Výzva 10 000 kroků se bude konat v říjnu 2023

Nedostatek pohybové aktivity a nezdravá strava jsou hlavními faktory, které vedou ke zhoršení životního stylu a rostoucí obezitě populace. Krok k životu v pohybu můžete i letos na podzim udělat s Výzvou 10 000 kroků.

Nové studie a zkušenosti z praxe ukazují na alarmující nárůst obezity u dětí i dospělých. „V současnosti je více než čtvrtina dětí v České republice s nadváhou, z toho 16 % je dokonce obézních. U dospělých mužů se s nadváhou či obezitou potýká téměř 75 % a u žen je to 60 %," komentuje aktuální stav sdružení STOB - Stop obezitě.

V boji proti tomuto problému nabízí jednoduché, ale účinné řešení Výzva 10 000 kroků - jednoduše pravidelně chodit. Akce se zaměřuje především na osoby s nadváhou a seniory, pro které je pravidelný pohyb zásadní. Pravidelná chůze je jedním ze zdravých způsobů pohybu, který je dostupný pro všechny.

Výzva se pořádá pravidelně vždy dvakrát ročně, každý duben a říjen. Do minulé jarní výzvy se zapojilo celkem 12 834 aktivních účastníků, z nichž 51 % mělo nadbytečné kilogramy. Mezi účastníky byli i lidé s morbidní obezitou, kteří dosáhli pozoruhodných výsledků. Nejtěžší muž, s rekordními 235 kilogramy zvládl udržet laťku nastavené osobní výzvy po dobu 23 dnů.

Výzva 10 000 kroků je cestou k zdravějšímu životnímu stylu a představuje účinný prostředek pro boj proti neinfekčním chronickým chorobám (NCD), které mají dnes podle Světové zdravotnické organizace na svědomí 71 % všech úmrtí. Pohybová aktivita je klíčem k prevenci těchto nemocí a zlepšení celkového zdravotního stavu populace. Výzva 10 000 kroků je otevřená pro všechny, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví a přispět ke zlepšení životního stylu nejen sobě, ale i celé společnosti.

Že denní dávka kroků je zcela individuální, potvrzují také organizátoři výzvy. „Každý člověk je jiný a má různé možnosti. Proto jsme zavedli kategorii osobní výzvy, díky které si může každý vybrat to, co mu vyhovuje a co představuje opravdovou výzvu," uvedla Sylva Machová, manažerka výzvy. Osobní výzvu, v rozsahu od 1 do 30 km denně, si stanovuje každý účastník na začátku výzvy. Za splněnou metu lze považovat, pokud dosáhne 27 a více dnů s pravidelným pohybem.

Kromě výhod pro individuální zdraví má pěší doprava také pozitivní dopady na naše okolí a vytváří čistší, klidnější a bezpečnější města a obce. „I proto jsme hrdí na to, že k výzvě se připojilo v minulém kole celkem 67 měst a obcí z České republiky a Slovenska," říká iniciátor výzvy Jaroslav Martinek z pořádajícího spolku Partnerství pro městskou mobilitu.

Turnov se do výzvy s podporou města zapojil hned v prvním kole v dubnu 2021, tehdy se zúčastnilo 55 nadšenců a od té doby obliba výzvy stoupá a zapojují stovky lidí. A turnovské týmy se umisťují na předních příčkách, například ZŠ Žižkova si v zatím poslední dubnové výzvě 2023 vychodila celkové prvenství v kategorii zapojených škol!

Přihlášení do výzvy bylo spuštěno 1. září 2023 na stránkách www.desettisickroku.cz. Výzva odstartuje 1. října 2023. Pojďte chodit!

Petra Holanová, koordinátorka Výzvy 10 000 kroků v Turnově

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovští chodci si převzali ocenění
Turnov v říjnové Výzvě 10 000 kroků
Týden turnovských oslav začal v pohybu
Dubnová výzva 10 000 kroků v Turnově ve znamení 750
10 000 kroků nebo 750 km? Dejte šanci chůzi!
Ocenění pro nejzdatnější účastníky výzvy 10 000 kroků v Turnově
Účastníci říjnové Výzvy 10 000 kroků obešli každý den zeměkouli
Jak pokračuje výzva 10 000 kroků v Turnově
Turnov se umístil v dubnové výzvě 10 000 kroků na 6. místě
Turnováci si mohou jít o velikonočním víkendu zasportovat!
Turnov se zapojil do projektu Deset tisíc kroků

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
Fokus Fest 2023 míří do Semil
V Rokytnici zahraje na varhany Vladimír Roubal
VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
Den architektury 2023 připravují i v Turnově

Nejčtenější články

24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
24.09.: Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT