Výzva 10 000 kroků se bude konat v říjnu 2023

08.09.2023 10:39:05 | Autor: Petra Holanová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Výzva 10 000 kroků se bude konat v říjnu 2023

Nedostatek pohybové aktivity a nezdravá strava jsou hlavními faktory, které vedou ke zhoršení životního stylu a rostoucí obezitě populace. Krok k životu v pohybu můžete i letos na podzim udělat s Výzvou 10 000 kroků.

Nové studie a zkušenosti z praxe ukazují na alarmující nárůst obezity u dětí i dospělých. „V současnosti je více než čtvrtina dětí v České republice s nadváhou, z toho 16 % je dokonce obézních. U dospělých mužů se s nadváhou či obezitou potýká téměř 75 % a u žen je to 60 %," komentuje aktuální stav sdružení STOB - Stop obezitě.

V boji proti tomuto problému nabízí jednoduché, ale účinné řešení Výzva 10 000 kroků - jednoduše pravidelně chodit. Akce se zaměřuje především na osoby s nadváhou a seniory, pro které je pravidelný pohyb zásadní. Pravidelná chůze je jedním ze zdravých způsobů pohybu, který je dostupný pro všechny.

Výzva se pořádá pravidelně vždy dvakrát ročně, každý duben a říjen. Do minulé jarní výzvy se zapojilo celkem 12 834 aktivních účastníků, z nichž 51 % mělo nadbytečné kilogramy. Mezi účastníky byli i lidé s morbidní obezitou, kteří dosáhli pozoruhodných výsledků. Nejtěžší muž, s rekordními 235 kilogramy zvládl udržet laťku nastavené osobní výzvy po dobu 23 dnů.

Výzva 10 000 kroků je cestou k zdravějšímu životnímu stylu a představuje účinný prostředek pro boj proti neinfekčním chronickým chorobám (NCD), které mají dnes podle Světové zdravotnické organizace na svědomí 71 % všech úmrtí. Pohybová aktivita je klíčem k prevenci těchto nemocí a zlepšení celkového zdravotního stavu populace. Výzva 10 000 kroků je otevřená pro všechny, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví a přispět ke zlepšení životního stylu nejen sobě, ale i celé společnosti.

Že denní dávka kroků je zcela individuální, potvrzují také organizátoři výzvy. „Každý člověk je jiný a má různé možnosti. Proto jsme zavedli kategorii osobní výzvy, díky které si může každý vybrat to, co mu vyhovuje a co představuje opravdovou výzvu," uvedla Sylva Machová, manažerka výzvy. Osobní výzvu, v rozsahu od 1 do 30 km denně, si stanovuje každý účastník na začátku výzvy. Za splněnou metu lze považovat, pokud dosáhne 27 a více dnů s pravidelným pohybem.

Kromě výhod pro individuální zdraví má pěší doprava také pozitivní dopady na naše okolí a vytváří čistší, klidnější a bezpečnější města a obce. „I proto jsme hrdí na to, že k výzvě se připojilo v minulém kole celkem 67 měst a obcí z České republiky a Slovenska," říká iniciátor výzvy Jaroslav Martinek z pořádajícího spolku Partnerství pro městskou mobilitu.

Turnov se do výzvy s podporou města zapojil hned v prvním kole v dubnu 2021, tehdy se zúčastnilo 55 nadšenců a od té doby obliba výzvy stoupá a zapojují stovky lidí. A turnovské týmy se umisťují na předních příčkách, například ZŠ Žižkova si v zatím poslední dubnové výzvě 2023 vychodila celkové prvenství v kategorii zapojených škol!

Přihlášení do výzvy bylo spuštěno 1. září 2023 na stránkách www.desettisickroku.cz. Výzva odstartuje 1. října 2023. Pojďte chodit!

Petra Holanová, koordinátorka Výzvy 10 000 kroků v Turnově

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovští chodci si převzali ocenění
Turnov v říjnové Výzvě 10 000 kroků
Týden turnovských oslav začal v pohybu
Dubnová výzva 10 000 kroků v Turnově ve znamení 750
10 000 kroků nebo 750 km? Dejte šanci chůzi!
Ocenění pro nejzdatnější účastníky výzvy 10 000 kroků v Turnově
Účastníci říjnové Výzvy 10 000 kroků obešli každý den zeměkouli
Jak pokračuje výzva 10 000 kroků v Turnově
Turnov se umístil v dubnové výzvě 10 000 kroků na 6. místě
Turnováci si mohou jít o velikonočním víkendu zasportovat!
Turnov se zapojil do projektu Deset tisíc kroků

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT