Vzpomínky a příběhy opanovaly Den otevřených dveří v Hornychově vile

12.08.2022 10:51:32 | Autor: Barbora Sopková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Vzpomínky a příběhy opanovaly Den otevřených dveří v Hornychově vile

Den otevřených dveří v Hornychově vile si podmanila příjemná atmosféra a stovky návštěvníků, kteří měli zájem nahlédnout do řady let chátrajícího objektu, jež je neoddělitelnou součástí významné historie města Lomnice nad Popelkou.

Doslova celá sobota, 6. srpna, se tak nesla v duchu osobních vzpomínek a příběhů, z nichž by se dal napsat obsáhlý memoár. Neoddělitelnou součástí programu byl výklad k historii vzniku vily, rodiny Hornychů, ale i jejich podnikání, kterým návštěvníky, ve třech blocích, provedla místní kronikářka Lenka Morávková. Díky důkladné předchozí rešerši, se kterou jí pomáhali i místní pamětníci, mohla příběh vily zasadit do kontextu jednotlivých historických událostí.

Nový majitel, Michal Pivrnec, a také zástupci architektonického studia KURZ architects návštěvníky blíže obeznámili s očekávanou budoucností vily i jejího přilehlého okolí.

Hornychova vila, jež tiše stojí v Lomnici nad Popelkou, je neoddělitelnou součástí významné historie města, ale také velmi osobních vzpomínek jejích obyvatel. Téměr každý, kdo zavítal na Den otevřených dveří, se o nějakou podělil.

Den otevřených dveří v Hornychově vile v Lomnici nad Popelkou<br />Autor: Lucie Fenclová„Bydlela jsem tu s babičkou 15 let, ani nevím jestli to zvládnu."
„Jéé, no já tu měla svatbu."
„Tohle lino tu pokládala moje maminka."
„Úplně před očima vidím, jak tu kdysi stával rozmístěný nábytek. Možná doma
najdu i nějaké fotky."
„Do vily na půdu jsem chodívala za jedním svým mládencem."

Toto je jen namátkou pár vybraných, v jejichž duchu se nesla příjemná atmosféra první srpnové soboty v Hornychově vile. Ačkoliv se ten samý den v Lomnici i okolí konaly další akce, vilu během dne navštívily stovky návštěvníků.

Akce si kladla za cíl zpřístupnit celou budovu veřejnosti před její plánovanou rekonstrukcí, a také obeznámit zájemce s historií rodu Hornychů. Uvnitř vily se v jednotlivých místnostech nacházely rozmístěné informační plakáty a hlubší vhled do historie poskytla ve třech časových blocích místní kronikářka Lenka Morávková, která se na Den otevřených dveří společně s místními pamětníky důkladně připravovala, aby tak mohla historii vily i rodu Hornychů uvést do širšího historického kontextu.

Díky svému novému majiteli Michalu Pivrncovi, který se pomyslně vrací se skutečným zájmem zachránit kus významné historie svého rodného města, projde vila kompletní, ohleduplnou rekonstrukcí mající na paměti respekt k její minulosti, avšak s cílem propůjčit jí nádech současnosti. Ve vile postupně vzniknou velkorysé apartmánové jednotky ke krátkodobému pronájmu a revitalizováno bude plně také její přilehlé okolí, včetně budovy LKV. Rekonstrukci dostalo na starosti architektonické studio KURZ architects, pro které je zásadní respekt k přírodě a snaha navrhovat stavby pro opravdové potřeby, využívat obnovitelnou energii a v co největší možné míře používat zdravé, přírodní materiály. Tato filozofie a přístup bude aplikován i při rekonstrukci Hornychovy vily.

„Hornychova vila se znovu chce stát opravdovým místem. Místem, kam se lidé budou rádi vracet. A to zaručí jedinečné prostředí tvořené lidmi, jídlem, zvukem, pachem či vůní, interiérem - a to v kulturním, uměleckém, historickém i filosofickém kontextu. Do procesu navrhováni interiéru vily bychom rádi zapojili různé designéry, jejichž práce si vážíme a společně s nimi vytvořili předměty - křesla, světla, komody, lampy aj., které se stanou signifikantní pouze pro tento projekt a během let budou nabírat na hodnotě. Chceme podpořit kvalitní řemeslo," uvedli Zuzana a Jan Kurzovi.

„Na rekonstrukci se může podílet i široká veřejnost zakoupením dluhopisů. Podmínky k emisi dluhopisů jsou uvedeny v rámci oficiálních webových stránek. Vdechnout objektu těchto rozměrů, jež dlouhá léta chátral, zcela nový život vyžaduje mnoho energie, a také finančních prostředků. Rekonstrukce bude do velké míry financována z vlastních zdrojů, ale díky dalším finančním prostředkům docílíme na Hornychově vile rychlejší a efektivnější rekonstrukce," dodal majitel vily Michal Pivrnec.

Celá proměna vily bude od samého počátku až po její dokončení s širokou veřejností sdílena prostřednictvím sociálních médií a webových stránek vily.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Lomnici chystají Den otevřených dveří v Hornychově vile

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 34 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské muzeum v Jilemnici získalo Bludičku
Zpátky do života v železnobrodské galerii
V rámci Libštátského pozdního léta vystoupí Gentlemen Singers
I.A třída: Nebodovaly Bělá ani Semily. Košťálov nehrál
Krajský přebor: Sedmihorky vyhrály gólem v závěru ve Stráži

Nejčtenější články

05.10.: V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
03.10.: FOTO: Jezdci vzpomínali na Šestidenní v roce 1972 v Krkonoších
03.10.: Turnov je nakonec rád za bod z utkání s Dobrovicí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT