Vzpomínky pamětníků nejen z Liberce ožijí díky Paměti národa

22.01.2023 18:04:52 | Autor: Jana Trojanová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Vzpomínky pamětníků nejen z Liberce ožijí díky Paměti národa

Ve středu 25. ledna od 17 hodin se v Krajské vědecké knihovně v Liberci a jejím bezprostředním okolí odehraje představení Divadla Paměti národa: Vzpomínat na hvězdy, které formou site specific zpracovává vzpomínky pamětníků druhé světové války z řad židovského obyvatelstva.

Vystoupení se koná u příležitosti připomínky Dne památky obětí holocaustu a navazuje na ně i vernisáž v Krajské vědecké knihovně věnovaná některým rodinám, které žily před válkou v Liberci a s válkou z našeho města nenávratně zmizely.

Projekt Divadlo Paměti národa probíhá v letošním školním roce poprvé také v Liberci díky podpoře Libereckého kraje, statutárního města Liberec a Spolku Němců v severních Čechách. Zapojili se do něj studenti z libereckých základních a středních škol. Pod lektorským vedením Niny Doubkové vytvořili divadelní hru, jež v sobě snoubí příběhy dvou pamětníků, kteří prožili druhou světovou válku jako děti, a to děti židovského původu. Skrze jejich životy měli studenti šanci nahlédnout téma holocaustu nejen daty a fakty, ale i prožitky. S oběma pamětníky se studenti osobně setkali a mohli na základě těchto propojení vnímat jejich pocity a přemýšlet nad tím, jak prožívá válku dítě.

Představení Vzpomínat na hvězdy<br />Autor: Archiv Paměti národa Z příběhů a archivních materiálů sestavili studenti obrazový příběh, který provede diváka druhoválečným konfliktem dětskýma očima.

Výstavní panely v prostorách knihovny představí blíže životní příběhy pamětníků, na jejichž základě studenti hru svou vystavěli a také obyvatele Liberce, kteří s válkou z našeho města bez návratu zmizeli.

Divadelní hra stojí na příběhu pana Pavla Jelínka, který v letech 1999 až 2004 vedl Židovskou obec v Liberci, poté byl do roku 2019 jejím místopředsedou. Za jeho vedení byla ve spolupráci s ředitelkou liberecké knihovny Věrou Vohlídalovou obnovena synagoga vypálená nacisty během tzv. křišťálové noci. Velkou měrou se také podílel na obnově židovského hřbitova, vybudování Pomníku obětem šoa a v Liberci založil tradici pokládání Kamenů zmizelých.

Druhým předobrazem studentského divadla se stal příběh paní Michaely Vidlákové, která vykonává už mnoho let různé funkce na židovské obci, je členkou reprezentace Židovské obce v Praze, vedení Terezínské iniciativy a dalších organizací. Přednáší na školách a za svou dlouholetou činnost ve věci česko-německých vztahů byla v srpnu 2016 oceněna vyznamenáním německého prezidenta.

O projektu:

Divadlo Paměti národa je místem pro setkávání generací a společnou tvorbu. Na divadelních kroužcích mladí lidé společně hledají a vypráví příběhy, jež zachycují důležité momenty moderní historie a jsou uchovány ve sbírce Paměť národa. Kroužky probíhají pod vedením lektora jednou týdně na hodinu a půl v devíti městech České republiky (školní rok 2022/23). Trvají od konce září do začátku června. V každém semestru se uskuteční vždy 15 setkání.

Anotace libereckého kroužku:

„Je těžké být dítětem ve válce. Ještě těžší bylo být židovským dítětem během druhé světové války."

Jaké vzpomínky na dětství a dospívání si v sobě nesou ti, kteří měli to štěstí, že dnes mohou být prarodiči a vyprávět svůj příběh? Jak jejich životní zkušenosti vnímají studenti, kteří jsou dnes v podobném věku? Co se jich z vyschlechnutých příběhů dotýká nejvýrazněji a jak jim tyto příběhy pomáhají blíže vnímat a pochopit druhou světovou válku? Je-li to vůbec možné. Jak vidí studenti cestu za nadějí? Lze nalézt světlo v temnotě?

V Liberci jsme se i prostřednictvím osobních setkání s pamětníky Michaelou Vidlákovou a Pavlem Jelínkem seznamovali právě blíže s jejich rodinnými příběhy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Prachy došly! Zachrání nás vláda odborníků!
Putovní výstava Paměť národa Severní Čechy zavítá do Turnova
Liberecký kraj a Post Bellum podepsaly memorandum o spolupráci
Žákovské týmy představily životy čtyř pamětníků, tentokrát online
I v Jablonci odstartoval Běh pro Paměť národa
Pro paměť národa vznikl dokument Nezapomeňme v Semilech
Třicet měst, včetně Semil, slaví 30 let svobody s Pamětí národa
Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově
FOTO: Semilští studenti počtvrté prezentovali příběhy pamětníků
FOTO: Semilští studenti představili v kině další příběhy pamětníků
Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků
Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol
Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT