Z Podbozkova do Cimbálu vyjeli řidiči konečně po nové silnici

16.06.2021 13:08:46 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Příkrý,Bozkov,Semily

Z Podbozkova do Cimbálu vyjeli řidiči konečně po nové silnici

Turisté i obyvatelé Semilska se dočkali. Jedna z nejzásadnějších silničních staveb v tomto regionu dospěla do zdárného konce. V úterý 15. června se po důkladné a náročné rekonstrukci slavnostně otevřel úsek silnice číslo II/288 z Podbozkova do Cimbálu.

„Jsem rád, že se obyvatelé této oblasti dočkali kvalitního dopravního spojení. S potěšením konstatuji, že stav krajských silnic druhé a třetí třídy se setrvale zlepšuje, k čemuž přispívají i dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Jen v loňském roce jsme vynaložili na rekonstrukce silnic celkem 928 milionů korun. K tomu, abychom udrželi stále dobrou kvalitu silnic v kraji, je potřeba pravidelně do údržby, oprav a modernizace silniční sítě investovat," uvedl hejtman Martin Půta.

Kromě nového kvalitního povrchu vozovky tak na hlavním tahu ze Semil do Bozkova a Jesenného nově nechybějí ani zpevněné krajnice a břehy. Opěrné gabionové stěny místy dosahují až čtyřmetrové výšky.

Otevření nové silnice z Podbozkova do Cimbálu<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Chci všem, kteří zde žijí, poděkovat za trpělivost a shovívavost během rekonstrukce. Chápu, že to pro ně nebylo jednoduché. Tento úsek silnice je však klikatý a nadto vede komplikovaným terénem. Bylo proto třeba zajistit sjíždějící strmé svahy pod silnicí i nad ní a rekonstrukce tak byla skutečně náročná. Je to v rámci Libereckého kraje zcela výjimečná stavba, jejíž provedení budí respekt," prohlásil Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Silnice z Podbozkova do Cimbálu je hlavní přístupovou komunikací ze Semil pro obce Bozkov a Jesenný. Zároveň tvoří alternativní trasu k silnici ze Semil do Železného Brodu. Rekonstrukce zmíněné části komunikace začala 10. března a skončila 9. prosince 2020. Po zimě se na silnici cestáři vrátili letos 6. dubna a definitivně hotovo má být 1. července.

Kraj získal na tuto akci dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Podmínkou fondu bylo vypsání výběrového řízení podle takzvané Žluté knihy FIDIC neboli FIDIC The Yellow Book formou Vyprojektuj a postav. Jednalo se o pilotní projekt rekonstrukcí krajské silniční sítě v rámci celé republiky.

„Tento dodavatelský systém se používá u technicky složitých rekonstrukcí, kdy je potřeba urychlit časový průběh stavebních prací, během nichž se mohou vyskytnout změny zadávacích požadavků," dodal Jan Sviták.

Nová silnice z Podbozkova do CimbáluCelkové náklady na stavbu činily 104 207 000 korun bez DPH; s daní to představuje částku 126 090 470 korun. Výše dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury je 70 % neboli 88 263 329 korun s DPH a podíl Libereckého kraje představuje 30 % čili 37 827 141 korun s DPH.
Pro letošní rok jsou v kraji v plánu mimo jiné například rekonstrukce havarijních mostů přes Jizeru v Poniklé a přes potok Cedron mezi Jilemnicí a Beneckem. Úpravou projde také silnice číslo II/284 mezi Lomnicí nad Popelkou a Novou Vsí nad Popelkou, pracovat se bude i na silnici číslo II/289 v Bořkově u Semil.

Od roku 2006 do letoška uvolnil kraj na údržbu svých silnic 4 692 518 000 korun. Do oprav a rekonstrukcí včetně státních a evropských dotací putovalo za tutéž dobu 9 071 583 000 korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Letos kraj opraví silnici na Ještěd či cestu ze Sklenařic do Vysokého
Ze Sýkořic do Žlábku po novém povrchu, rekonstrukce začne ještě letos
Dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury téměř 150 milionů
V Ohrazenicích probíhají opravy vodovodů i obnova komunikací
Cihlářská ulice v Semilech projde rekonstrukcí
Liberecký kraj začne s rekonstrukcí silnice z Benešova u Semil
Dlouhodobě plánovaná rekonstrukce mostu v Doubí začíná
Cestu na Ještěd uzavřou stavební práce
VIDEO: Na křižovatce Rádelský mlýn se už jezdí v novém pruhu
David Pražák: Opravená silnice do Podbozkova patřila mezi mé cíle
Kraj na rekonstrukci silnice Podbozkov–Cimbál ještě ušetří
Rekonstrukce pokračují: křižovatka v Jablonci i silnice na Podbozkov
Rekonstrukce silnic pokračují, nové připravují v Mimoni či Podbozkově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu

Nejčtenější články

23.06.: Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem
25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT