Za Ladislavem Kouckým na výstavu do Lomnice, bohužel naposled

27.02.2019 21:22:22 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov,Lomnice nad Popelkou

Za Ladislavem Kouckým na výstavu do Lomnice, bohužel naposled

Únor je měsíc proměnlivý a nevyzpytatelný. V pondělí 25. února nás po zákeřné nemoci opustil Ladislav Koucký, který 30 let působil jako kastelán hradu Valdštejn.

V sobotu 9. února jsme s velkým potěšením uváděli výstavu modelů hradů, zámků a kaplí Českého ráje v lomnickém muzeu. Měla jsem osobně velikou radost, že se panu Kouckému, dlouholetému kastelánovi hradu Valdštejna a tvůrci všech krásných modelů tato výstava uspořádala v ucelené podobě. Měla jsem radost, stejně tak jako řada jeho blízkých a přátel, že pan Koucký i přes zákeřnou nemoc byl plný optimismu, nadějí do budoucna a radosti, že se výstava skutečně povedla.

Zahájení výstavy modelů hradů, zámků a kaplí Českého ráje v lomnickém muzeu<br />Autor: Archiv Městská knihovna Antonína Marka Turnov Byl potěšen množstvím lidí, kteří jej přišli pozdravit a potěšit se jeho modelářským uměním. O to více nás zasáhla nenadálá zpráva o jeho odchodu. Pan Koucký odešel v pondělí 25. února 2019 v ranních hodinách ve spánku. Přes veškerou podporu nejbližších, rodiny i známých se vážná nemoc nedala zastavit.

Píši tyto řádky jako výraz velké úcty k člověku, který dokázal zachránit hrad Valdštejn a za třicet let, kdy byl kastelánem tohoto hradu, se Valdštejn stal místem hojně navštěvovaným a mezi památkami uznávaným.

Pan Ladislav Koucký se narodil 3. 6. 1943 a pocházel z chudé rodiny. Maminka mu zemřela a tatínek byl na vše sám a nemocný. Od malička se zajímal o historii a památky, ale na studia nebylo pomyšlení pro vážnou sociální situaci. Vyučil se zedníkem a celých dvacet osm let pracoval ve stavebním podniku. Byl do slova a do písmene samoukem, snažil se památky poznat a pochopit všechny historické souvislosti. Neznala jsem nikoho, kdo by dovedl tak srozumitelně předat své znalosti laické veřejnosti jako on. Když se oženil a stal se otcem dvou dcer, předával své zaujetí pro památky svým dětem a později i vnoučatům. Na hradě Valdštejně působil jako kastelán celých třicet let od roku 1981.

Pan Ladislav Koucký byl v roce 1997 oceněn Turnovskou peckou, která se udělovala za mimořádné nejen kulturní počiny. V roce 2004 mu byla udělena Cena obce. Tato ocenění byla výrazem úcty k jeho neskonalé obětavosti, úsilí a osobního nasazení pro hrad Valdštejn a jeho rozkvět a rozvoj ve všech oblastech. Pocit sounáležitosti pociťovala i jeho rodina a hlavně dcera Andrea, která se stala kastelánkou hradu až do roku 2012 a pokračovala v tátově práci.

Já osobně vzpomínám na mnohé společné aktivity, pořady pro děti o hradech a zámcích, pořady pro seniory, Dny čtenářů na hradě a další. Bylo samozřejmostí potkávat jej na hradě nejen při kulturních akcích, ale také při svatebních obřadech a dalších aktivitách.

Zahájení výstavy modelů hradů, zámků a kaplí Českého ráje v lomnickém muzeu<br />Autor: Archiv Městská knihovna Antonína Marka Turnov Do paměti se mi nezapomenutelně vryl pořad Barvy života, který jsme pro turnovské obyvatele penzionů spolu uspořádali a volně tak navázali na stejnojmenný pořad ve vysílání České televize. https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095889602-barvy-zivota/212562221200010/video/197782

Velké úsilí a své znalosti vkládal také do zájezdů, které pořádal po odchodu do důchodu. Byly vždy plně obsazené dávno dopředu a velmi oblíbené. Všichni jeho přátelé a známí si přáli, aby se panu Kouckému zlepšilo zdraví a mohl ve svých aktivitách pokračovat. Bohužel, odešel a nám nezbývá než vzdát čest jeho skromnosti, neokázalosti a obrovskému úsilí, které provázely celý jeho život. Děkujeme, pane Koucký, za vše.

Eva Kordová, dramaturg KVČ a dětské oddělení, Městská knihovna A. Marka Turnov

Pozvánka: Výstava modelů hradů, zámků a kostelů probíhá v lomnickém muzeu

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
První ročník festivalu Rokytnice zní propojí literaturu a hudbu
Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
Bezpečnější hory díky novinkám v aplikaci Záchranka
Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru

Nejčtenější články

14.08.: Rekonstrukce koupaliště v Košťálově pokračuje i o prázdninách
14.08.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého podzimního kola
15.08.: Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT