Žáby míří přes silnice k rybníkům. Dobrovolníci jim pomáhají přežít

13.04.2021 07:22:36 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Žáby míří přes silnice k rybníkům. Dobrovolníci jim pomáhají přežít

V boj o holý život se může u žab a dalších obojživelníků proměnit cesta za rozmnožováním. Po zimě se totiž probouzejí a přesouvají se k potokům, řekám a rybníkům. Jejich pouť často vede přes rušné silnice, kde nezřídka hynou pod koly automobilů.

Aby se tomu zabránilo a už tak ubývající počty obojživelníků neklesaly ještě více, pomáhají jim v bezpečném překonání cesty k vodě dobrovolníci. Ti jejich přenášení zachránili už tisíce žabích životů. Podél kritických úseků budují dočasné bariéry, které roztoužené obojživelníky svedou do propustků, případně do nádob, odkud je pak dobrovolníci vybírají.

„Liberecký kraj letos zajistil pět kritických úseků dočasnými zábranami s nádobami, z nichž se žáby a čolci i několikrát denně přes silnice přenášejí. Nejčastějšími migranty jsou ropuchy obecné a skokani, dále čolci: obecný, horský a velký," sdělil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Jde o silnici pod sjezdovkou Obří sud Javorník, silnici v Chrastné u města Osečná, frekventovanou cestu u úpatí kopce Tlustce u mezi Postřelnou a Brništěm a komunikace v Novinách pod Ralskem a Dolní Suché u Hrádku nad Nisou.

Na zajištění silnic přispívá kromě kraje také Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Někde pomáhají též členové základních organizací Českého svazu ochránců přírody. „Mnohdy žáby přenáší spontánně sami lidé, kterým není osud obojživelníků lhostejný, jako například rodina z Přebytku u Nového Města pod Smrkem, jíž jsme udělili výjimku pro manipulaci s těmito chráněnými druhy," uvedl Radomír Studený, odborný zaměstnanec odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.

Některé úseky však letos zůstanou nezajištěné. Bariéry u silnice v Liberci v Kunraticích obsluhovali dříve pracovníci Archy, centra pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec. "Letos s prováděním transferu nepočítáme, vzhledem k situaci musíme redukovat některé činnosti. Kdyby někdo z nás musel do karantény, tak bychom měli velký problém udržet v chodu samotný provoz stanice" objasnila vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.

Při přenášení obojživelníků vede obsluha bariér záznamy o druzích přenesených zvířat a jejich množství. „Již po několik let sledujeme dramatické snižování počtu. V Minkovicích u Liberce, dobrovolníci v letech 2016 přenesli 2700 zvířat. V roce 2018 pouze 550 a o rok později jen 120 žab," doplnil Václav Židek.

O žábách a čolcích se v posledním desetiletí hovoří jako o nejvíce ohrožené skupině živočichů v Česku. Citlivě totiž reagují na přicházející změnu klimatu, intenzivní zemědělství či úbytek hmyzu, který pro ně představuje potravu.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince

Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností

Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce

Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji
Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Zimní sezonu v Harrachově odstartuje Skiopening
Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma

Nejčtenější články

12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
12.12.: Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark
11.12.: Analýza odhalila 42 rizikových míst, kde hrozí obcím zaplavení bahnem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT