Žáci ZŠ 28. října soutěžili na Saské bohemiádě

18.10.2022 18:34:23 | Autor: ZŠ 28. října Turnov | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Žáci ZŠ 28. října soutěžili na Saské bohemiádě

Saská bohemiáda je soutěž v českém jazyce pro německé žáky. Letos se konala již posedmé a opět se odehrála za účasti turnovských školáků.

Na konci měsíce září vyrazila skupinka 10 němčinářů ze Základní školy 28. října společně s paní učitelkou Brichovou a Vlčkovou do malebného klášterního komplexu St. Marienthal, který se nachází kousek od Žitavy.

Zde jsme se zúčastnili již 7. ročníku Saské bohemiády, soutěže v českém jazyce pro německé žáky. Překvapilo nás, kolik dětí se v současné době v Sasku učí dobrovolně česky a že zájem o výuku češtiny v posledních letech neustále roste. Jejich motivací je, a to nás velmi těší, že chtějí rozumět svým sousedům.

Bohemiáda se konala ve dvou posledních zářijových dnech. Němečtí žáci byli rozděleni do 4 kategorií podle Společného evropského referenčního rámce jazykové úrovně, a to A1, A1+, A2 a A2+. My jako rodilí mluvčí jsme se aktivně podíleli na ústních zkouškách, vedli jsme s německými kamarády dialogy před porotou a pomáhali jsme s natáčením soutěžních videí. U ústní části jsme se pěkně zapotili, nebyl to vůbec jednoduchý úkol vést dialog tak, aby naše otázky a reakce byly srozumitelné pro začátečníky a mírně pokročilé. Ale zvládli jsme to! Velkou odměnou nám byla pochvala od německých učitelů.

Nejvíce si pak ceníme společně stráveného času s německými dětmi, nezapomenutelným pro nás zůstane večer, kdy jsme si spolu zazpívali české písničky a hráli hry. Vzájemně jsme se naučili spoustu nových slovíček, konverzovali jsme česky i německy a uvědomili jsme si, jak je důležité zajímat se o své sousedy a učit se jejich jazyk.

Bohemiádu jsme si všichni moc užili, navázali jsme nová přátelství, a hlavně jsme si uvědomili, jak je důležité rozumět našim sousedům. Německy se teď učíme s o to větší radostí!

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
Prosincová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
Turnovské děti uvidí Natálčino Dobrodružství na ostrově Čičidžuma
Startuje hlasování Tvoříme Turnov 2022

Nejčtenější články

01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
30.11.: Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
30.11.: Rozsvícení vánočního stromu sledovalo v Turnově plné náměstí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT