Žáci ZŠ 28. října soutěžili na Saské bohemiádě

18.10.2022 18:34:23 | Autor: ZŠ 28. října Turnov | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Žáci ZŠ 28. října soutěžili na Saské bohemiádě

Saská bohemiáda je soutěž v českém jazyce pro německé žáky. Letos se konala již posedmé a opět se odehrála za účasti turnovských školáků.

Na konci měsíce září vyrazila skupinka 10 němčinářů ze Základní školy 28. října společně s paní učitelkou Brichovou a Vlčkovou do malebného klášterního komplexu St. Marienthal, který se nachází kousek od Žitavy.

Zde jsme se zúčastnili již 7. ročníku Saské bohemiády, soutěže v českém jazyce pro německé žáky. Překvapilo nás, kolik dětí se v současné době v Sasku učí dobrovolně česky a že zájem o výuku češtiny v posledních letech neustále roste. Jejich motivací je, a to nás velmi těší, že chtějí rozumět svým sousedům.

Bohemiáda se konala ve dvou posledních zářijových dnech. Němečtí žáci byli rozděleni do 4 kategorií podle Společného evropského referenčního rámce jazykové úrovně, a to A1, A1+, A2 a A2+. My jako rodilí mluvčí jsme se aktivně podíleli na ústních zkouškách, vedli jsme s německými kamarády dialogy před porotou a pomáhali jsme s natáčením soutěžních videí. U ústní části jsme se pěkně zapotili, nebyl to vůbec jednoduchý úkol vést dialog tak, aby naše otázky a reakce byly srozumitelné pro začátečníky a mírně pokročilé. Ale zvládli jsme to! Velkou odměnou nám byla pochvala od německých učitelů.

Nejvíce si pak ceníme společně stráveného času s německými dětmi, nezapomenutelným pro nás zůstane večer, kdy jsme si spolu zazpívali české písničky a hráli hry. Vzájemně jsme se naučili spoustu nových slovíček, konverzovali jsme česky i německy a uvědomili jsme si, jak je důležité zajímat se o své sousedy a učit se jejich jazyk.

Bohemiádu jsme si všichni moc užili, navázali jsme nová přátelství, a hlavně jsme si uvědomili, jak je důležité rozumět našim sousedům. Německy se teď učíme s o to větší radostí!

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.

Boží voda není pitná, pramen pod Valdštejnem vyhovuje

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že pramen Boží voda aktuálně není pitný, pramen pod Valdštejnem dle rozborů vyhovuje. Výsledky rozboru pramenů proběhly dne 18. září 2023 podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
Den architektury pozve v našem kraji opět za architektonickými skvosty
Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
Nové ptačí budky vznikly v turnovských městských sadech
Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023

Nejčtenější články

23.09.: V Roztokách u Jilemnice sjel autobus do příkopu
24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
22.09.: Po střetu s nákladním autem v Rejdicích zemřel motocyklista

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT