Začíná SP v severské kombinaci i s českým triem Pažout, Portyk, Vytrval

24.11.2021 11:23:52 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj

Začíná SP v severské kombinaci i s českým triem Pažout, Portyk, Vytrval

V pátek 26. listopadu zahájí tradičně ve finském středisku Ruka u Kuusama nový ročník Světového poháru v severské kombinaci. Do premiérového ze tří individuálních startů tam vstoupí také trojice českých reprezentantů Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval. Až do neděle jsou na programu tři závody, v nichž se sdruženáři představí shodně na můstku HS142, a po úvodní běžecké trati na 5 km poté dvakrát absolvují 10 km.

Trojlístek závodníků Dukly Liberec má za sebou více než týden dlouhé soustředění za polárním kruhem v Rovaniemi, kde našel velice kvalitní podmínky nejen pro běžeckou, ale zejména pro skokanskou část přípravy. Koncem minulého týdne se však už reprezentanti přesunuli do 200 kilometrů vzdáleného areálu Ruka k závěrečnému ladění formy.

Zdravotní problémy ovlivnily přípravu

„Do Ruky jsme se vydali o dva dny dříve, neboť jsme dostali informaci, že pořadatelé nás tam nechají skákat na můstku HS142. Dva dny nám, bohužel, foukal silný vítr, takže jsme neskákali, ale i tak si kluci velký můstek několikrát vyzkoušeli. Zdravotně jsou aktuálně všichni v pořádku, ale je jasné, že z letního a podzimního období, kdy měli nejrůznější zdravotní problémy, si nesou určitý tréninkový výpadek. Postupně se však vynasnažíme manko dohnat," uvedl reprezentační trenér Marek Šablatura.

Ondřej Pažout si nejprve při fotbálku rozsekl o branku hlavu, ale hůř dopadl při skokanském tréninku na Ještědu, kdy na můstku K120 přeletěl kritický bod a při pádu si naštípl kotrč. Jan Vytrval utrpěl na podzim těžký výron kotníku, a když se z něj vyléčil, onemocněl virózou a přišel tak o soustředění na ledovci. Nejkomplikovanější však byl stav Tomáše Portyka, jenž si dlouhodobě stěžoval na únavu, ztrátu energie a vyčerpání organismu. Podstoupil bezpočet lékařských testů a vyšetření a dokonce mu byly odebrány vzorky kostní dřeně. Prospěl mu nakonec několikatýdenní fyzický i psychický odpočinek.

Alespoň dva do dvacítky

„Byl bych rád, kdyby v některém z úvodních závodů skončili alespoň dva naši reprezentanti do dvacátého místa, a samozřejmě pozice v elitní desítce by byla super! Zranění a nemoci sice bereme v potaz, ale nechceme si dávat malé cíle. Hodně bude záležet na tom, jak se klukům vydaří skokanská část. Tomáš Portyk má stabilní formu a na můstku se mu dařilo lépe než všem Finům, s nimiž jsme trénovali, a s výjimkou suverénního letce Rjoty Jamamota se vyrovnal i Japoncům. Slabší to u něj možná ještě bude v běžecké části. Také Honza Vytrval na sobě hodně zapracoval, zlepšil se a dokázal, že může skákat daleko. Zatím se poněkud trápí Ondra Pažout. Od Letní Grand Prix má problémy s nájezdovým postavením a těžištěm, ale na ideální řešení musí přijít sám. Můstek v Ruce je jeho oblíbený, a tak věřím, že zde opět zabojuje," komentoval aktuální výkonnost Marek Šablatura.

Leccos o ambicích jeho svěřenců naznačí už provizorní kolo, které je na můstku HS142 naplánováno na čtvrtek 25. listopadu.

Závody Světového poháru v Ruce se konají za stejných epidemických pravidel jako před rokem. Čeští sdruženáři jsou však kompletně naočkovaní, a tak se jich opakované PCR testy po dvou dnech netýkají. Před udělením vstupní akreditace ve Finsku však i oni museli absolvovat PCR test s tak „hlubokým výtěrem", který si prý budou hodně dlouho pamatovat.

Druhá skupina směr Nižnyj Tagil

Soustředění v Rovaniemi na prvním sněhu se až do pondělí 22.listopadu zúčastnila také druhá skupina českých reprezentantů.

„Byli v ní senior Lukáš Daněk, junioři Jiří Konvalinka s Janem Šimkem a společnou přípravu s muži absolvovala také sdruženářka Tereza Koldovská. Trojice Daněk, Konvalinka a Šimek ve středu 24. listopadu odlétá na závody Kontinentálního poháru do ruského střediska Nižnyj Tagil. Koldovskou čeká naopak závěrečný trénink na premiéru ve Světovém poháru žen 3. prosince v norském Lillehammeru," upřesnil Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Lukáš Daněk získal premiérový titul v letní severské kombinaci
Na český sdruženářský trůn letos poprvé usedl Ondřej Pažout
Youth Cup v Harrachově přinesl vítězství i mladým českým sdruženářům
Čeští sdruženáři jsou v závěrečné přípravě na Světový pohár
Letní šampionát sdruženářů vyhrál Kupczak, titul ale patří Portykovi
Sdruženáři stihnou o víkendu v Lomnici a Jilemnici letní šampionát
Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře
Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok
Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sběrný dvůr Vesecko bude z technických důvodů uzavřen!

Turnovské odpadové služby, s. r.o. informují, že od středy 24. listopadu 2021 do středy 8. prosince 2021 bude zcela uzavřen Sběrný dvůr Vesecko. „Důvodem uzavření sběrného dvora je instalace nové mostní váhy. Váhu je nutné vyměnit za novou, budou se odbourávat betonové nájezdy a betonovat nové, které musí vytvrdnout. Omlouváme se za způsobené komplice a děkujeme za pochopení," uvedl jednatel TOS Turnov Libor Preisler.

Rozsvícení vánočního stromu v Semilech bude online

Tradiční rozsvícení vánočního stromu v Semilech vzhledem k novým vládním opatřením proběhne online. Můžete jej sledovat v sobotu 27. listopadu od 16.30 na facebooku Města Semily.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj opět vyhlašuje dotační program na podporu kultury
Adventní čas v turnovské knihovně bude plný příběhů
V návrhu rozpočtu může Liberecký kraj počítat s vyššími příjmy
Nová opatření ruší kulturní akce v Turnově. Nebudou ani vánoční trhy!
Hospic sv. Zdislavy a Technická univerzita se připojují ke dni štědrosti

Nejčtenější články

26.11.: Hasiče zaměstnal požár domu v Horní Branné - Valteřicích
26.11.: Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
27.11.: Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT