Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

01.12.2013 20:01:37 | Autor: Jiří Novák | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

V Erbovním sále Krkonošského muzea v Jilemnici otevřeli s příchodem adventu v pátek 29. listopadu současně dvě výstavy. Vernisáž zpestřilo pro přítomné vystoupení folklorního souboru Haverlanti při ZUŠ Jilemnice.

„Každoročně s příchodem adventu se snažíme v Krkonošském muzeu uspořádat výstavy s vánoční tématikou. Letos jsme otevřeli dvě výstavy současně. Na výstavě z díla všestranné výtvarnice Marie Fischerové-Kvěchové si mohou návštěvnici prohlédnou portréty a něžné kresby často inspirované pobytem autorky v Krkonoších, zejména na Benecku, dále betlémy návrhy porcelánu a balících papírů. Věnovala se, ale převážně ilustrování knížek pro děti, ilustrovala například Sládkovy Skřivánčí písně, Kožíškův slabikář Poupata, Babičku Boženy Němcové, Broučky Jana Karafiáta a mnoho dalších," uvedl výstavu ředitel Krkonošského muzea Jan Luštinec. 

Druhá výstava je věnována Králickým betlémům. „Králicko bylo v minulosti centrem betlemářství, o betlémy s nezaměnitelnou podobou byl velký zájem v Krkonoších i v zahraničí. Po odsunu německého obyvatelstva betlemářství takřka zaniklo," vysvětlil Jan Luštinec. Expozice přestavuje ukázky figurek a tvorby betlémáře Josefa Komárka, doplněná o historické exponáty z depozitáře muzea v Jilemnici a Vrchlabí. Pozvání na vernisáž přijala vnučka Marie Fischerové-Kvěchové a tvůrce a znalec Králických betlémů Josef Komárek.

Výstavu betlémů doplní ukázky postupů výroby a řezby figurek. Dozvíte se také, že není betlém jako betlém a jaká je jejich historie. Výstava betlémů potrvá do 31. ledna 2014 a výstava ilustrátorky Marie Fischerové-Kvěchové do 23. února 2014.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 46 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.

Kraj spustil inovovaný Informační a vzdělávací portál Libereckého kraje

Komunikace mezi školskými institucemi, jejich zřizovateli a veřejností - to je hlavním posláním Informačního a vzdělávacího portálu Libereckého kraje (EDULK). Web se nyní dočkal od firmy UVM interactive, s.r.o. inovace za 1 270 500 korun včetně DPH. Zájemci na portálu naleznou například důležité termíny akcí či seminářů, ale i informace určené pro školní hospodáře nebo uchazeče o studium na střední škole. Webové stránky jsou dostupné na https://edulk.cz/.  „Původní portál EDULK jsme spustili v roce 2013. V současné době však již nevyhovuje aktuálním požadavkům a bylo třeba ho nahradit. Nová je například možnost uzavřeného diskusního fóra pro specializované pracovníky. Formuláře pomohou urychlit sběr dat od škol a školských zařízení. To výrazně zjednoduší způsob komunikace a zkvalitní služby," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
V Harrachově budou jednat o osudu Vily Mlynářka
Kraj věnuje Českému červenému kříži sanitku z liberecké záchranky
Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných
Anonym oznámil bombu v liberecké firmě

Nejčtenější články

17.01.: Sedmi zchátralým krkonošským nádražním budovám svítá naděje
17.01.: V rámci akce SIMAR byla zadržena dealerka drog z Turnovska
17.01.: Moderátor Háma v televizi představí Liberecký kraj z karavanu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT