Zahájili 8. ročník Odpadového Oskara

02.04.2022 11:49:04 | Autor: Kristýna Dušák | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Zahájili 8. ročník Odpadového Oskara

Odpadový Oskar je soutěž hledající obce a města s nejlepšími výsledky a inovativními nápady v rámci nakládání s odpady. Tento nepopulární úkol totiž v České republice dopadl právě na ty nejmenší samosprávní celky, což je v rámci Evropské unie neobvyklé. Nad českými obcemi teď navíc visí blížící se termín přísné evropské legislativy. Od roku 2025 mají povinnost vytřídit 60 % komunálních odpadů. V tuto chvíli by podmínku nesplnilo zhruba 80 % obcí.

Skládky v České republice stále bobtnají i právě kvůli tomu, že v současnosti produkujeme výrazně více zbytkových komunálních odpadů oproti průměru Evropské unie (asi o 70 kg/ob/rok). Přestože vykazujeme vysokou úroveň třídění obalů,(2) máme nižší úroveň recyklace.

„Odpadový Oskar je soutěž důležitá především pro obce. Snažíme se najít ty, které přicházejí s novými způsoby, jak se s odpadem vypořádat - jak inspirovat své obyvatele, aby více třídili, správně třídili, lépe zužitkovávali to, co by běžně už dávno vyhodili nebo nejlépe, aby přemýšleli nad tím, jak odpad preventivně vůbec neprodukovat," prozradil Milan Havel, odborník Arniky na odpadové hospodářství. „Obcím se snažíme pomoci tím, že vymýšlíme různé příručky, jak postupovat, namátkově s nimi děláme rozbory popelnic, abychom si udělali obrázek o chování jejich obyvatel a touto soutěží je navíc úspěšně propojujeme," doplnil Havel.

Odpadový Oskar má dvě kategorie. V té první sdružení Arnika ocení obce s nejnižší produkcí směsného odpadu v roce 2021, ve druhé pak dobré výsledky i zajímavé nápady. V loňském roce si ocenění "dobré praxe" odnesl městys Okříšky. Obec má podprůměrnou produkci směsného odpadu i vysokou míru třídění, a to vše při průměrných nákladech na odpadové hospodářství.

„Nejvíce se nyní zaměřujeme na bioodpady, v loňském roce jsme pro občany pořídili 170 zahradních kompostérů, abychom snížili množství bioodpadu v popelnicích. Trvale se snažíme šířit třídící osvětu prostřednictvím webu, facebooku a zpravodaje," prozradil starosta Zdeněk Ryšavý, co stojí za výbornými výsledky městyse Okříšky. „Za důležité považujeme také aktivní členství ve Svazku obcí pro komunální služby a ve Sdružení obcí Vysočiny, kde řešíme Integrovaný systém nakládání s odpady Kraje Vysočina. Spolupráce měst a obcí je podle mne nezbytná," upřesnil.

Sdružení Arnika nyní začne se sběrem dat, její odborníci budou obce také navštěvovat, aby se o nových nápadech dozvěděli podrobnosti. Výsledky, spolu se slavnostním vyhlášením vítězů, chystá na září. Své tipy může posílat každý na mail milan.havel@arnika.org.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semily druhé v Odpadovém Oskarovi Libereckého kraje
Zlatá popelnice 2020: Nejlépe třídí Rokytnice, Jabloneček a Troskovice
Sedmý ročník Odpadového Oskara zahájen
Město Semily druhé v Odpadovém Oskarovi 2020
Šestý ročník soutěže o Odpadového Oskara právě startuje
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Krajského Odpadového Oskara 2018 mají Dalešice, Malá Skála a Semily
Krajského Odpadového Oskara 2017 mají Kravaře, Malá Skála a Semily
Do Semil míří Odpadový Oskar!
Obcemi s nejnižší produkcí odpadu v kraji jsou Dalešice, Vysoké a Semily

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov 750 let aktuálně v prosinci
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
Prosincová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
Turnovské děti uvidí Natálčino Dobrodružství na ostrově Čičidžuma

Nejčtenější články

01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
30.11.: Rozsvícení vánočního stromu sledovalo v Turnově plné náměstí
30.11.: Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT