Zahájili 8. ročník Odpadového Oskara
02.04.2022 11:49:04 | Autor: Kristýna Dušák | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří
Odpadový Oskar je soutěž hledající obce a města s nejlepšími výsledky a inovativními nápady v rámci nakládání s odpady. Tento nepopulární úkol totiž v České republice dopadl právě na ty nejmenší samosprávní celky, což je v rámci Evropské unie neobvyklé. Nad českými obcemi teď navíc visí blížící se termín přísné evropské legislativy. Od roku 2025 mají povinnost vytřídit 60 % komunálních odpadů. V tuto chvíli by podmínku nesplnilo zhruba 80 % obcí.
Skládky v České republice stále bobtnají i právě kvůli tomu, že v současnosti produkujeme výrazně více zbytkových komunálních odpadů oproti průměru Evropské unie (asi o 70 kg/ob/rok). Přestože vykazujeme vysokou úroveň třídění obalů,(2) máme nižší úroveň recyklace.
„Odpadový Oskar je soutěž důležitá především pro obce. Snažíme se najít ty, které přicházejí s novými způsoby, jak se s odpadem vypořádat - jak inspirovat své obyvatele, aby více třídili, správně třídili, lépe zužitkovávali to, co by běžně už dávno vyhodili nebo nejlépe, aby přemýšleli nad tím, jak odpad preventivně vůbec neprodukovat," prozradil Milan Havel, odborník Arniky na odpadové hospodářství. „Obcím se snažíme pomoci tím, že vymýšlíme různé příručky, jak postupovat, namátkově s nimi děláme rozbory popelnic, abychom si udělali obrázek o chování jejich obyvatel a touto soutěží je navíc úspěšně propojujeme," doplnil Havel.
Odpadový Oskar má dvě kategorie. V té první sdružení Arnika ocení obce s nejnižší produkcí směsného odpadu v roce 2021, ve druhé pak dobré výsledky i zajímavé nápady. V loňském roce si ocenění "dobré praxe" odnesl městys Okříšky. Obec má podprůměrnou produkci směsného odpadu i vysokou míru třídění, a to vše při průměrných nákladech na odpadové hospodářství.
„Nejvíce se nyní zaměřujeme na bioodpady, v loňském roce jsme pro občany pořídili 170 zahradních kompostérů, abychom snížili množství bioodpadu v popelnicích. Trvale se snažíme šířit třídící osvětu prostřednictvím webu, facebooku a zpravodaje," prozradil starosta Zdeněk Ryšavý, co stojí za výbornými výsledky městyse Okříšky. „Za důležité považujeme také aktivní členství ve Svazku obcí pro komunální služby a ve Sdružení obcí Vysočiny, kde řešíme Integrovaný systém nakládání s odpady Kraje Vysočina. Spolupráce měst a obcí je podle mne nezbytná," upřesnil.
Sdružení Arnika nyní začne se sběrem dat, její odborníci budou obce také navštěvovat, aby se o nových nápadech dozvěděli podrobnosti. Výsledky, spolu se slavnostním vyhlášením vítězů, chystá na září. Své tipy může posílat každý na mail milan.havel@arnika.org.
Související články
Semily druhé v Odpadovém Oskarovi Libereckého kraje
Zlatá popelnice 2020: Nejlépe třídí Rokytnice, Jabloneček a Troskovice
Sedmý ročník Odpadového Oskara zahájen
Město Semily druhé v Odpadovém Oskarovi 2020
Šestý ročník soutěže o Odpadového Oskara právě startuje
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Krajského Odpadového Oskara 2018 mají Dalešice, Malá Skála a Semily
Krajského Odpadového Oskara 2017 mají Kravaře, Malá Skála a Semily
Do Semil míří Odpadový Oskar!
Obcemi s nejnižší produkcí odpadu v kraji jsou Dalešice, Vysoké a Semily
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kraj vybral firmu pro monitoring budov ohrožených těžbou v dole Turów
Liberecký kraj vybral dodavatele pro projekt dálkového sledování pohybu budov, které by mohly být ovlivněny těžební činností v polském dole Turów. Cílem projektu „Dálkový monitoring pohybu budov" je zajistit bezpečnost obyvatel a ochranu jejich majetku v oblastech nejvíce ohrožených potenciálním posunem terénu. Projekt je financován z Fondu Turów, ve kterém jsou peníze od nadace PGE Foundation. Do výběrového řízení na sledování pohybu budov pomocí tříosých sklonoměrů se přihlásily čtyři společnosti, z toho zadávací podmínky splnily tři z nich. Hlavním kritériem byla cena zakázky. Hodnotící komise jako nejvýhodnější vybrala nabídku sdružení pražských společností INSET s.r.o. a GeoTec-GS, a.s. vystupujících v rámci této veřejné zakázky pod názvem I.G. monitoring Turow za celkovou nabídkovou cenu 680 000 Kč bez DPH, tj. 822 800 Kč včetně DPH.
V Jablonci opravili schody a lavičky
Odboru městské ekologie města Jablonec nad Nisou se podařilo ještě před zimou provést drobnější opravy, které zlepší vzhled města a zpříjemní život Jablonečanů. Opravou prošlo například schodiště v ulici Mechová. Nové odpadkové koše se objevily v Kokoníně na autobusových zastávkách, deset opravených košů se zásobníky na sáčky na psí exkrementy u šesti z nich jsou na Žižkově vrchu. Více podrobností na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Světový den diabetu si připomínáme 14. listopadu
Silnice Souš–Smědava bude uzavřena do jara příštího roku
Turnovská Náruč v listopadu
Propagátor gastronomie Hejlík navštívil tavernu pod Bezdězem
Hasiči zasahovali v Železném Brodě kvůli úniku plynu
Nejčtenější články
11.11.: Písničkář Jarek Nohavica rozespívá semilský kulturák
11.11.: Krkonoše hostily Krajské kolo Ekologické olympiády
12.11.: Předškoláci si na Žižkovce opět upekli posvícenské koláče
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.