Žákovské týmy představily životy čtyř pamětníků, tentokrát online

30.04.2021 13:15:48 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Žákovské týmy představily životy čtyř pamětníků, tentokrát online

Životní příběhy čtyř pamětníků připomněli při závěrečné prezentaci letošního ročníku projektu Příběhy našich sousedů autorské týmy složené ze žáků čtyř semilských škol. Ve středu 21. dubna 2021 tentokrát v online prostoru znovu ožily nelehké osudy Anny Kadlecové, Vladimíra Prokopa, Jaroslava Slavíka a Vladimíra Špicara.

Projektu se zúčastnily žákovské týmy ze Základní školy Dr. Fr. Lad. Riegra, ZŠ waldorfské a ZŠ  a Gymnázia I. Olbrachta ze Semil. Školáci během půl roku zpovídali pamětníky ze svého okolí a zpracovávali jejich vzpomínky. Díky tomu si na vlastní kůži vyzkoušeli práci dokumentaristů. Pro svůj výstup si všichni zvolili animaci, a tak se z nich alespoň na krátký čas stali také nadšení animátoři. A protože většina z nich se s animací setkala úplně poprvé, na jejich snažení dohlížel a po celou dobu je provázel lektor animace Mojmír Dlabola. Výsledky své půlroční práce a osudy lidí, kterým naslouchali, pak představili během videohovoru při závěrečné prezentaci, která se kvůli proptipandemickým opatřením musela odehrát prostřednictvím online prostoru.

Práce dětí umístěné na portálu www.pribehynasichsousedu.cz/semily/semily-2020-2021/ i jejich vystoupení na závěrečné slavnostní prezentaci ohodnotila odborná porota, ve které zasedl historik Tomáš Chvátal, lektor animace František Topinka a redaktorka Semilských novin Renata Coufalová.

„Letošní ročník byl mimořádný hned v několika ohledech - byl poprvé nesoutěžní, všechny týmy se rozhodly si vyzkoušet jako výstup animaci a téměř celý projekt se odehrál distančně, takže zapojené týmy procházely všemi fázemi projektu online. Nikdy bych nevěřila tomu, že to dotáhneme do konce a že ty výstupy budou tak pěkné!," uvedla Anežka Petrová, koordinátorka projektu v Semilech.

Post Bellum:  Příběhy našich sousedů

Žáci v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do ucelených životních příběhů. Z těchto nahrávek vytváří internetovou sbírku Paměť národa, která obsahuje více než 3000 příběhů. Projekt v současnosti probíhá i na školách v dalších osmi českých a moravských městech., které jsou poté uloženy na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz a ve sbírce www.pametnaroda.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Semilští studenti počtvrté prezentovali příběhy pamětníků
FOTO: Semilští studenti představili v kině další příběhy pamětníků
Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků
Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol
Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

Šestý ročník Festivalu Karoliny Světlé nabídne imerzivní zážitek, plné ponoření do literárního díla i období života Karoliny Světlé. Kulisou je autentická krajina Podještědí, která spisovatelku zrodila. Festival pořádá v sobotu 28. května 2022 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině. Více podrobností

Linka důvěry Liberec slaví 30 let

Dne 15. března 2022 Linka důvěry Liberec oslavila 30 let od svého založení. Za toto období jejího nepřetržitého fungování přijali pracovníci linky přes 150 tisíc kontaktů, a to telefonicky nebo e-mailem. Průměrný roční počet kontaktů je více než 5 tisíc. Nejvíce kontaktů LD zaznamenala v roce 2016, kdy bylo přes 10 tisíc kontaktů. Po celou dobu své existence funguje linka v nepřetržitém provozu. „Velice mě těší, že již dlouhá léta funguje v České republice tak významná a velice potřebná organizace, kterou Linka bezpečí bezesporu je. Děti i dospělí jsou dnes vystaveni velkému množství nástrah. Pomoc od odborníků v těch nejvypjatějších momentech, kdy se lidská duše potřebuje vyzpovídat ze svých trápení, je nesmírně důležitá," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Obrazem: Vítání občánků v Libštátě 2022
V jilemnickém muzeu zahájili výstavbu o pohřbech a spiritismu
Big Bang Lo.mni.ce 2022 přivítá sedm různorodých kapel
První červnový týden přinese objížďky. Liberecký tunel čeká údržba

Nejčtenější články

26.05.: Studenecké míle se letos vydají do lázní
27.05.: Turnov hostí o víkendu popětadvacáté Staročeské řemeslnické trhy
27.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT