Zámek Náchod má nového kastelána

09.03.2024 00:16:26 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Zámek Náchod má nového kastelána

Na zámku v Náchodě vrcholí přípravy na nastupující sezonu, která již bude pod taktovkou nového kastelána Petra Ťažkého.

K 1. březnu byl novým kastelánem jmenován Mgr. Petr Ťažký, který se v lednu letošního roku úspěšně účastnil otevřeného výběrového řízení a komisi přesvědčil nejenom díky svým dosavadním pracovním zkušenostem, ale také vizí, kam náchodský komplex směřovat.

„Do sezony bych rád vstoupil s několika novinkami, ale představím je až společně spolu s ostatními kolegy, nerad bych nyní předbíhal," usmívá se nový náchodský kastelán, který zámek zná opravdu dobře, neboť zde v různých funkcích působil od roku 2013.

Zámek do konce letošního února vedl ratibořický kastelán Ivan Češka, který nahradil kastelánku Ing. arch. Ivu Kysilkovou, která pracovní poměr ukončila v listopadu 2023.

Medailonek nového náchodského kastelána:

Pochází z malého městečka Meziměstí na Broumovsku. Vystudoval cestovní ruch na soukromé střední škole Academia Mercurii v Náchodě a následně bakalářský obor Prezentace a ochrana kulturního dědictví na Univerzitě Hradec Králové, který v roce 2019 zakončil státní zkouškou a bakalářskou prací, v níž se zabýval návrhem reinstalace expozic náchodského zámku. Na Univerzitě Karlově vystudoval navazující magisterský obor Edukace a interpretace kulturního dědictví, který zakončil v roce 2023 státními zkouškami a obhajobou diplomové práce s názvem Poválečná prezentace instalací na vybraných památkách ve východních Čechách. V oblasti památek se pohybuje již od roku 2013, kdy začal provázet nejdříve jako praktikant a záhy jako sezónní průvodce na zámku v Náchodě. Na této památce se později podílel na přípravě kulturních akcí, prezentaci zámku a v roce 2018 zde byl zaměstnán jako pokladní. Je spoluautorem prodejní publikace o zámku Náchod, která byla vydána v roce 2019. Téhož roku nastoupil na Územní památkovou správu Sychrov jako kurátor sbírkových a mobiliárních fondů. Náplní jeho práce byla organizace a vedení zápůjčních smluv, inventarizace mobiliárních a knihovních fondů a mimo jiné i tvorba nových interiérových instalací - a to v již zmiňovaném státním zámku Náchod, Litomyšl, Frýdlant, Hrádku u Nechanic a na státním hradě Grabštejn. Byl členem komisí pro interiérové instalace a výkup mobiliáře. V roce 2024 uspěl ve výběrovém řízení na pozici kastelána státního zámku Náchod. Do funkce byl jmenován k 1. březnu 2024.

Zámek Náchod

Původně gotický hrad založený v polovině 13. století se díky renesančním a barokním přestavbám rozrostl v rozsáhlý stavební komplex o pěti nádvořích. Návštěvníci mohou obdivovat středověkou věž, sklepení, renesanční arkády či barokní portály. Mezi nejvýznamnější majitele Náchoda patřili Smiřičtí ze Smiřic, italský rod Piccolominiů, Kuronští a německý knížecí rod Schaumburg-Lippe. Více na www.zamek-nachod.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT