Záměr projektu Rekonstrukce Nádražní ulice byl představen veřejnosti

20.02.2015 08:00:15 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Záměr projektu Rekonstrukce Nádražní ulice byl představen veřejnosti

Starosta Tomáš Hocke zavítal ve středu 21. ledna 2015 do Turnova 2, aby především občanům žijícím v této části města, představil záměr budoucí rekonstrukce páteřní ulice Nádražní.

Setkání proběhlo v jídelně ZŠ Alešova za přítomnosti projektanta studie Ing. Tomáše Honce z realizační firmy Pudis a. s. Praha, představitelů z odboru správy majetku a šesti desítek občanů. Z řad zastupitelů se setkání zúčastnil Jaroslav Knížek a také bývalá starostka Hana Maierová.

Něco málo z historie a budoucnosti...

...stížnosti na stav Nádražní ulice, zvlnění komunikace a otřesy, které vyvolávají především průjezdy nákladních automobilů, ale i špatný až havarijní stav chodníků. To vše je již skoro deset let adresováno zastupitelům a vedení města. Po návštěvě hejtmana Libereckého kraje Martina Půty na podzim roku 2013, došlo ke vzájemné dohodě, která vedla k zahájení projekčních prací na tomto projektu. Partnery projektu jsou Město Turnov, Obec Ohrazenice, Krajská správa silnic Libereckého kraje (KSSLK) a projekční firma Pudis, a.s., Praha. Projektant byl vybrán na základě výběrového řízení. Celková cena projektu dle smlouvy, činí 867.026 korun včetně daně z přidané hodnoty. Na projekt Nádražní ulice bude navazovat projekt Libereckého kraje na modernizaci komunikace II/610 Turnov - Příšovice - hranice kraje. Oba projekty se město Turnov pokusí zařadit do dotační výzvy IROP (dotační program EU), s předběžnou realizací v roce 2017. Město Turnov by ze svého rozpočtu pak mělo platit chodníky, cyklostezky, mobiliář, parkovací zálivy, veřejné osvětlení a podíl na rekonstrukci kanalizace a vodovodu.

Vizualizace rekonstrukce Nádražní ulice<br />Autor: Archív města Turnov „V tuto chvíli jsme však na začátku, ze studie vše vychází," dodal v úvodu starosta města. Poté bylo občanům představeno několik variant řešení. Úsek viadukt Přepeřská - Ohrazenice. Zde se řeší dva zásadní problémy - tvar a přednosti u křižovatky u viaduktu a prostorové uspořádání samotné komunikace. „Na křižovatku bylo zpracováno pět možných variant řešení. V prostoru viaduktu se počítá s jeho prohloubením, tak aby umožňoval případný průjezd vyšších autobusů a nákladních vozidel," přiblížila Stanislava Syrotiuková z odboru správy majetku.

· Varianta č. 1 by respektovala stávající stav - poněkud rizikové napojování vozidel na hlavní silnici Ohrazenice - Turnov.

· Varianta č. 2 by měnila křižovatku v podobě tzv. „bypassu" kdy směrem od Ohrazenic do Turnova by se automobily stáčely k patě viaduktu a v proti spádu pokračovaly do centra - právě najíždění automobilů dolů k viaduktu a následné jejich vyjíždění do kopce směrem do centra by bylo hlavním problémem.

· Varianta č. 3 by měnila přednost v jízdě - hlavní tah Přepeře - centrum. Zde je však problém se zablokováním křižovatky v případě odbočování na Ohrazenice, v zimě problém s rozjížděním automobilů.

· Varianta č. 4 by navrhovala kruhovou křižovatku - ta by vzhledem k prohloubení viaduktu minimálně 0,5 m nemohla být realizována.

· Varianta č. 5 by vycházela ze stávajícího pojetí křižovatky. Změní však přednosti v jízdě. Může flexibilně reagovat na vývoj dopravní situace i na případné budoucí úpravy v dopravě v ulici Fučíkově (sjezd a nájezd) a v Ohrazenicích (nájezd). Tuto variantu město doporučuje jako finální řešení.

Prostorové uspořádání ulice bylo zpracováno v šesti variantách. Jako velkým problémem se ukázaly majetkové poměry. „Jde o čas, není nic horšího, než když se lidé začnou odvolávat. Získáme dotaci a oni nám zruší stavební povolení," sdělil Hocke. Ve své podstatě jsou po celé délce řešeného úseku Nádražní ulice cca 2 šířkové metry pozemku od domů v soukromém vlastnictví. Na těchto pozemcích jsou v současné době postaveny chodníky. Jedná se celkem o 77 vlastníků.

· Varianta č. 1 - obousměrná komunikace, oba cyklopruhy jsou součástí chodníku (každý na své straně), parkovací zálivy po obou stranách, zeleň, chodníky po obou stranách - zde je spatřován bezpečnostní problém především s ohledem na střet chodců a rychle jedoucích cyklistů od Ohrazenic.

· Varianta č. 2 - obousměrná komunikace, vedení cyklopruhu podél komunikace ve směru Ohrazenice - Turnov, cyklopruh ve směru Turnov - Ohrazenice je součástí chodníku, parkovací zálivy po obou stranách, zeleň, chodníky po obou stranách - směrem do Ohrazenic jede cyklista pomalu (je to do kopce) nebude tedy ohrožovat chodce, směrem do Turnova pojede rychleji (je to z kopce), proto je lépe držet cyklistu dále od chodců - varianta se zdá být optimální, naráží však na majetkové poměry k pozemkům.

· Varianta č. 3 - obousměrná komunikace, vedení cyklopruhů podél komunikace, parkovací zálivy po obou stranách, zeleň, chodníky po obou stranách - záměrem bylo zajištění větší bezpečnosti cyklistů, což tato varianta nezajišťuje, rovněž KSSLK se spíše přiklánělo k oddělení cyklopruhů a komunikace.

· Varianta č. 4 - obousměrná komunikace, obousměrný cyklopruh na straně bývalého areálu ZZN, parkovací zálivy po obou stranách, zeleň, chodníky po obou stranách - podobné riziko jako u předešlé varianty, zde se navíc ještě mohou střetnout cyklisté, kteří pojedou proti sobě.

· Varianta č. 5 - vychází z majetkových vztahů k nemovitostem a problematickému vyjednávání s některými vlastníky, řeší celý prostor převážně soukromých pozemků, obousměrná komunikace, parkovací zálivy a zeleň po obou stranách, cyklopruh je veden ve směru Turnov - Ohrazenice, ve směru Ohrazenice - Turnov je navržena společná stezka pro chodce a cyklisty.

· Varianta č. 6 - i tato varianta vychází z majetkových vztahů k nemovitostem a problematickému vyjednávání s některými vlastníky - obousměrná komunikace, vedení cyklopruhu podél komunikace ve směru Ohrazenice - Turnov, cyklopruh ve směru Turnov - Ohrazenice je součástí chodníku, parkovací zálivy po obou stranách, minimalizace zeleně, chodníky po obou stranách - vychází z varianty č. 2 a je pokud možno realizována na pozemcích města - navrhujeme ji jako finální s ohledem na vysokou bezpečnost všech účastníků, kteří se pohybují v tomto prostoru, soukromé pozemky budou zatravněny, případně osázeny dle dohody s vlastníky, nehrozí odhalení podezdívek domů, složité detaily u anglických dvorků (odvětrání sklepů) a především se nevystavujeme možnému riziku ztráty dotace v případě, že se někdo bude do řízení stále odvolávat.

V závěru představení studie došlo i na podněty od občanů, kteří se zajímali o výškový profil ulice, typ zeleně, která by měla být vysázena, zda se počítá osadit i mobiliář (lavičky, odpadkové koše), přechod pro chodce v oblasti Koloniálu u Roubíčků i na samotný začátek a konec akce, kterého se obávají místní podnikatelé, kteří se potřebují dostat ke svým provozovnám. A to bez dopravních prostředků nepůjde. V závěru starosta města poděkoval všem přítomným za účast s přáním, že bude chtít stavební povolení získat do konce roku 2015. Pokud by se zažádalo o dotaci a s realizací se začalo v letech 2017 - 2018 byla by to pro Turnováky dobrá zpráva.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V turnovských Metelkových sadech dětem nadělili nové herní prvky
V Turnově schválili rozpočet města na rok 2015
Na Bukovině u Turnova vzniklo nové veřejné prostranství
V Turnově obnovili zeleň u dopravního terminálu a v MŠ 28. října
Hala turnovského nádraží se v prosinci dočkala kýžené opravy

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
V Turnově se odehraje 17. ročník festivalu Kytara v Českém ráji
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT