Září je na hradech a zámcích ve znamení Dnů evropského dědictví

07.09.2018 18:11:11 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Září je na hradech a zámcích ve znamení Dnů evropského dědictví

Zářijové Dny evropského dědictví - Europian herritage days (EHD) - jsou příležitostí, jak představit naše kulturní dědictví - hrady a zámky - jinak, v jiném pojetí. Právě v tyto dny vyhledávají památky návštěvníci, kteří chtějí zažít atypickou prohlídku nebo se podívat do běžně nepřístupných prostor.

Dny evropského dědictví (EHD) jsou pro letošní rok oficiálně vyhlášeny pro 13. až 15. září, ale již léta platí, že je v tomto kontextu vnímáno celé září a proto i na státních hradech a zámcích jsou speciální prohlídky nabízeny v různých zářijových termínech.

Na Hrádku u Nechanic bude poprvé zpřístupněna historická kuchyně, na zámku v Náchodě budou prohlídky exteriérů s výkladem zdarma, Ratibořice budou připomínat období 1. světové války, na Kunětické hoře bude zpřístupněno sklepení a návštěvníci zde mohou ochutnat víno, na Veselém Kopci bude tradiční posvícení. V Libereckém kraji EHD připomene hrad Bezděz, a to nejenom šermířským vystoupením, ale také vystavením tří dřevořezeb, které se v uplynulých letech navrátily na hrad, na Frýdlantě bude úřadovat vévoda Albrecht z Valdštejna, na Lemberku a na Sychrově budou komponované pořady pro milovníky vážné hudby, na Grabštejně a Hrubém Rohozci jsou připraveny prohlídky běžně nepřístupných prostor. Na Zákupech se letos neodehraje křest nové odrůdy jiřinky, neboť suché počasí nepřálo pěstitelům těchto krásných květin. Zákupský kastelán proto na Dny evropského dědictví umožní návštěvníkům prohlídku rozsáhlého zámeckého sklepení.

Loňskou návštěvnost v srpnu pokořil Grabštejn a Lemberk

Srpnovou návštěvnost z loňského roku se podařilo překonat na hradě Grabštejn (4 711/5 165 návštěvníků letos), zámku Lemberk (8 416/9 152), zámku Litomyšl (7 651/7 941) a na zámku v Ratibořicích (16 048/18 361). Na hradě Grabštejn má velkou oblibu prázdninová prohlídková trasa zaměřená na rodiny s dětmi, oceňovány jsou zde i noční prohlídky. Lemberk lákal na premiérové noční prohlídky, své příznivce našel i prohlídkový okruh, který je bez průvodce, což je na Liberecku raritou, vyhledávaná je zde i věž, která není trvale zpřístupněna. Na zámku v Litomyšli je každé léto nabízeno tzv. Letní pozastavení, tedy zkrácený okruh pro ty, kteří spěchají.

Zámek Litomyšl letos slaví 450 let od položení základního kamene (1568, Vratislav z Pernštejna) a koná se zde proto řada speciálních akcí. Skokový nárůst v Ratibořicích je způsoben ukončenou obnovou vodního díla - avizované opravy a s tím spojená omezení pro návštěvníky způsobily loňský odliv návštěvníků, kteří se sem naopak letos vydávají a při procházce Babiččiným údolím navštěvují i mandl a mlýn.

Liberecký kraj - vybrané akce v září

• 8. září: státní zámek Frýdlant - Dny evropského dědictví. Audience s vévodou Albrechtem z Valdštejna. Velký generalissimus zavítá na své panství, aby během prohlídky základního okruhu přijal návštěvníky.

• 8. září: státní zámek Lemberk - Dny evropského dědictví. Hudební setkání na zámku Lemberk s Monikou Knoblochovu a Josefem Dvořákem - od starověkých příběhů k Ezopovým bajkám. Komponovaný pořad plný hudby a mluveného slova v podání vynikající cembalistky Moniky Knoblochové a herce Josefa Dvořáka.

• 8. - 9. září: státní hrad Bezděz - Dny evropského dědictví. Vystoupí šermíři skupiny Askalon. Kovářská dílna. Mimořádně otevřen ochoz v kapli a také budou vystaveny tři nalezené dřevořezby z kapliček Bezdězské Křížové cesty.

• 15. září: státní hrad Grabštejn - Den evropského dědictví. Speciální prohlídky nejkrásnějšími místnostmi i běžně nepřístupnými prostory se zaměřením na stavební historii hradu a s ochutnávkou dobové speciality.

• 15. září: státní zámek Sychrov - Pokračovatelé mistrů - koncert mladých pěvců na zámku. Účinkují: Karolina Grebeníčková - soprán, Robin Červínek - baryton, klavírní doprovod - Augustin Kužela, průvodní slovo - PhDr. Radmila Hrdinová.

• 15. - 16. září: státní hrad Bezděz - Jedna země, jeden král. Šermířský víkend pro děti. Kovářská dílna. Šermířská skupina Pancharti.

• 15. - 16. září: státní zámek Hrubý Rohozec - Za renesancí. Speciální prohlídky běžně nepřístupných zámeckých prostor.

• 15. - 16. září: státní zámek Zákupy - Dny evropského dědictví. Mimořádné prohlídky sklepení pod východním křídlem zámku. Prohlídky běžně nepřístupných prostor rozsáhlého dvoupodlažního sklepení pod východním křídlem zámku.

• 28. - 29. září: státní zámek Sychrov - Noční prohlídky - Tajemství zámku sira Blakea.

• 28. - 30. září: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku.

Královéhradecký kraj - vybrané akce v září

• 8. září: hospitál Kuks - Vinobraní na Kuksu.

• 8. září: státní zámek Náchod - Kuronské slavnosti. Celodenní bohatý kulturní program v celém zámeckém areálu, konaný na počest kuronského a zaháňského vévody Petra Birona, divadlo, hudba, řemeslné trhy, atd.

• 8. září: státní zámek Náchod - Ze života na zámku. Prohlídky expozice Na dvoře vévodském s průvodci v kostýmech, vyprávění o životě na zámku a v podzámčí.

• 8. září: státní zámek Náchod - Pokoje vévody kuronského po setmění. Na vědomost se dává, že ve večerních hodinách v den oslav příjezdu vévody kuronského si mohou hosté prohlédnout zámecké komnaty, kde je osobně přijme Petr Biron se svojí manželkou Dorotheou von Meden. Od 21, 21:30, 22, 22:30 a 23 hodin.

• 15. září: státní zámek Ratibořice - Dny evropského dědictví 2018 - Příběh zámku a zámek příběhů - Vzpomínky na válečná léta 1914 - 1918. Prohlídky zámku s rozšířeným odborným výkladem zkušeného průvodce. Začátky prohlídek: v 16 a v 17 hodin. Vstupenky je nutno rezervovat předem.

• 15. - 16. září: státní zámek Hrádek u Nechanic - Šlechta českých zemí v evropské diplomacii - Dny evropského dědictví - Premiérové zpřístupnění historické kuchyně. V rámci Dnů evropského dědictví 2018 bude při prohlídkách zámeckých sklepů s ukázkou technických vymožeností poprvé v historii zpřístupněna i historická kuchyně přímo jako součást trasy okruhu Zámecké sklepy. Třikrát denně jsou navíc na trase II. okruhu připraveny komentované prohlídky na téma "Harrachové a diplomacie".

• 15. - 16. září: státní zámek Náchod - Dny evropského dědictví. Speciální exteriérové prohlídky celého zámeckého areálu se zaměřením na stavební aktivity Ottavia I. Piccolomini a Piccolominiů, včetně prohlídky zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie v 11, 13 a 15 hodin, vstup zdarma.

Pardubický kraj - vybrané akce v září

• 8. září: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec - Posvícení. Tradiční pečivo, ochutnávka dobrot z jiných krajů, kulturní program. Od 10 do 15 hodin.

• 9. září: státní hrad Kunětická hora - Dny evropského dědictví. Bezplatné zpřístupnění pernštejnských sklepení pod hradním nádvořím spojené s ochutnávkou vín.

• 15. září: státní hrad Kunětická hora - Kunětické vinobraní. Celodenní degustace vybraných vín a doprovodný program pro celou rodinu.

• 29. září: státní zámek Litomyšl - Svatomichalská mše.

• 30. září: státní hrad Kunětická hora - Od parforsních honů k Velké pardubické. Vystoupení trubačů s výkladem o parforsních honech a vzniku slavných koňských dostihů u příležitosti 128. ročníku Velké pardubické.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valdštejn láká na hudbu a netopýry v rámci Dnů evropského dědictví
Program Dnů evropského dědictví v Jilemnici 2018
Hradozámeckou nocí vyvrcholila prázdninová sezona na Valdštejně
Obrazem: Skotské hry na Sychrově 2018
Frýdlant má svůj poklad. Byl nalezen v zámeckém rybníku
Divadelní představení na Valdštejně mají kouzelnou atmosféru
Hradozámecká noc v Libereckém kraji 2018
Prázdniny vrcholí a s nimi i nabídka akcí na hradech a zámcích
Nálezce odevzdal do Muzea Českého ráje poklad mincí ze 14. století
FOTO: V horkém létě turisté míří za chladem do Bozkovských jeskyní

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
08.08.: Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT