Zástupci technických firem chtějí změnu vzdělávacího systému
11.04.2018 14:34:47 | Autor: Helena Koutková | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Všestranně podnětná diskuze o vzdělávání v technických oborech se rozpoutala při setkání zástupců technických společností s představiteli OHS Turnov. Stěžejními tématy setkání bylo posouvání výuky ke kvalitě, hledání možností jak přiblížit vzdělávání na technických školách praktickým potřebám firem a otázka selektivního vzdělávání.
Zúčastnění zástupci technických firem se v rámci jednání shodli na potřebě vyvinout tlak na změnu školského vzdělávacího systému a přiblížit jej více potřebám praxe.
Dne 21. března 2018 uspořádala Obchodní akademie, Hotelová škola, Střední odborná škola Turnov setkání u kulatého stolu se zástupci desítky technických společností, u nichž žáci strojírenských oborů tříletého i čtyřletého studia vykonávají odbornou praxi. „Setkání s našimi významnými sociálními partery jsme uspořádali se záměrem představit jim výstavbu Centra odborného vzdělávání, které vzniká při naší škole, a především s cílem otevřít debatu, která nám všem pomůže posouvat výuku ke kvalitě a požadavkům praxe," uvedla Ing. Eva Antošová, ředitelka OHS Turnov.
Setkání se kromě zástupců školy a společností zúčastnil také Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro řízení rezortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, který přítomným přiblížil situaci na trhu práce a promluvil o problémech vzdělávání v technických oborech.
„Pracovní síly na trhu práce v technickém oboru nejsou a nebudou v nejbližších patnácti letech," uvedl Petr Tulpa skutečnost, jež zaměstnavatele zneklidňuje, a jedním dechem dodal, že ačkoli se právě Liberecký kraj v počtu absolventů v těchto oborech pohybuje nad celorepublikovým průměrem, tak i zde je zaměstnanců nedostatek. Jako jednu z příčin zmínil mimo jiné nízkou motivovanost absolventů pro setrvání v technickém oboru a jejich přelévání do oborů jiných. Vzápětí přiblížil, jak Liberecký kraj podporuje tyto obory stipendijním programem, a zdůvodnil, proč bylo započato s výstavbou Centra odborného vzdělávání pro strojírenské obory v areálu školy v Alešově ulici. „Toto moderní centrum bude dokončeno v roce 2019, náklady na výstavbu a moderní zařízení dosáhnou 58 miliónů korun, ale COV bude plně zajišťovat naplnění plánované orientace strojírenských oborů na CNC stroje a robotizaci," prozradil Tulpa.
Účastníci byli dále seznámeni s inovací učebních plánů maturitního oboru Strojírenství i tříletých učebních oborů Nástrojař, Obráběč kovů a Strojní mechanik a byl jim také představen záměr zakoupit pro výuku cvičné roboty. „Již od 3. ročníku budou do výuky nově zavedeny technické a robotické laboratoře, což žákům umožní výrazněji se přiblížit praktickým potřebám firem," uvedla Mgr. Dana Votrubcová, zástupkyně ředitelky školy pro odbornou praxi, a poznamenala, že by robotické laboratoře měly mít mimo jiné pozitivní účinek na motivaci studentů o obor a setrvání v něm.
„Obecně potřebujeme, aby absolventi technických oborů více uměli, nejen znali," pronesl Libor Šikola, jednatel společnosti HSH nástrojárna s.r.o. Huntířov, čímž rozpoutal následnou neutuchající diskusi, v níž rezonovaly především apely na užší propojení výuky s aktuální praxí v podnicích a nutnost vzájemné participace při přípravě budoucích absolventů. Plánované dvouhodinové setkání se protáhlo na více než čtyři hodiny a v rámci velmi podnětné diskuse se přítomní shodli na tom, že obě strany jsou limitovány mantinely danými školskou legislativou a nízkou pružností rámcových vzdělávacích plánů. Zástupci firem jasně deklarovali potřebu změny školského vzdělávacího systému směrem k selektivnímu vzdělávání, která ovšem není v kompetenci škol, ale spíše ministerstva školství.
„Mezi naše strategické cíle patří mimo jiné pružně reagovat na potřeby trhu, a to nejen nabídkou oborů, ale především neustálým zkvalitňováním výuky. Vzhledem k tomu, že jsme odborná škola, je pro nás prioritou vzdělávat studenty i učně tak, aby byli na trhu práce co možná nejlépe uplatnitelní a pro firmy byli přínosem," uvedla ředitelka školy Eva Antošová a dodala, že názory a postřehy získané během setkání jsou právě tím, co škole může pomoci tento cíl naplňovat.
„Diskuze a náměty od sociálních partnerů byly velmi přínosné. Došlo k dohodě, že do výuky budou docházet pracovníci jednotlivých firem a poskytnou škole odbornou pomoc nejen při výuce robotiky, ale i dalších odborností nutných pro efektivní a moderní výuku, zejména obsluhy CNC, vytváření modelů a praktického nácviku v jednotlivých operačních systémech. V rámci diskuse nad praktickou maturitní zkouškou oboru Strojírenství byla nalezena shoda v tom, že žáci budou řešit konkrétní zadání z jednotlivých firem. Společně získané výsledky budou pak žáci obhajovat před maturitní komisí," zhodnotila setkání zástupkyně pro praxi Dana Votrubcová, která poděkovala všem zúčastněným, že projevili skutečně nebývalý zájem o to, aby žáci školy v rámci odborných praxí docházeli do firem a přímo se účastnili výrobního procesu, a neskrývala nadšení z toho, že se rozvinula bohatá diskuze a setkání se vydařilo.
To ostatně potvrzuje nejen projevený zájem sociálních partnerů o zopakování podobné akce, ale také slova Michala Anděla, majitele firmy Michal Anděl rally component M.S.
„Myslím, že budu mluvit za všechny zúčastněné, když řeknu, že se setkání u kulatého stolu nad očekávání vydařilo. Celá akce se nesla ve velmi pozitivní atmosféře, byla zřejmá ochota nalézt konsensus tolik potřebný pro vzájemnou spolupráci a informace, které zde zazněly, jsou dle mého názoru velmi užitečné a můžou oběma stranám pomoci při hledání nových cest směrem ke kvalitě," uzavírá Michal Anděl, který připouští, že pro zástupce technických společností bylo toto setkání i impulsem k tomu, aby se společně pokusili promyslet kroky, jak apelovat na změnu školského systému směrem k selektivnímu vzdělávání.
Článek je zveřejněn v rubrice Došlo do redakce, která je určena pro články a názory čtenářů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.
Dva drony pro bezpečnější Jablonec
Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku
Nejnovější články
První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Nejčtenější články
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
01.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.