Zastupitelstvo schválilo prodej, nyní záleží na dohodě s nájemníky

15.04.2011 10:45:41 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Zastupitelstvo schválilo prodej, nyní záleží na dohodě s nájemníky

Nejžhavějším bodem jednání dubnového zastupitelstva Města Semily byl prodej bytů z bytového fondu města. Po bouřlivé diskuzi byl záměr města na prodej šesti bytových domů s 52 byty schválen, o konečném prodeji ale rozhodne až dohoda města s nájemníky.

Jedná se o domy v ulici Husova, č. p. 79, Komenského náměstí 109, ulice Mizerova 441 a 606, ulice 3. května 357-361 a dále o dům v Bitouchově 93, které podle nových informací figurovaly už v roce 1995 v koncepci města jako navržené k prodeji. „Zastupitelé se seznámili s připomínkami nájemníků a vzali na vědomí, že konkrétní záměr prodeje domů budou dále projednávat po zpracování potřebných dokladů a znaleckých posudků," uvedla po jednání zastupitelstva místostarostka Semil Lena Mlejnková. 

Dosud není oznámena cena bytů

Průběžně se zpracovávají znalecké posudky, které určují takzvanou obvyklou tržní cenu. Ta zatím nebyla zveřejněna a vzbuzuje spekulace občanů. „Cena podle znaleckého posudku bude nejdříve sdělena nájemníkům na připraveném setkání za přítomnosti odhadce a teprve potom chceme více oznámit médiím a veřejnosti,"  řekl k navrženým cenám starosta Semil Jan Farský.

Přednostně mají být byty nabídnuty současným nájemníkům s tím, že na nabídku mohou reagovat i jejich rodinní příslušníci. V druhém kole si budou moci nájemníci, případně jejich rodina zakoupit i další byt v objektu. Ve třetím kole by byty byly nabídnuty veřejně. Pokud se nepodaří najít zájemce na 100 % bytů v domě, byl by celý objekt nabídnut ve veřejné dražbě.

Jinak chce prodej řešit především „Pětidomí", tedy nájemníci bytů v ulici 3. května, a město jim proto doporučuje formu bytového družstva. Na tyto domy dosud není zpracován znalecký posudek.

Na zastupitelstvu města v pondělí 11. dubna se objevily námitky občanů, že město prodává zanedbaný majetek, kterého se chce zbavit. Byty navíc obývají starší občané, kteří nevlastní větší částku peněz na koupi bytu. To že ale pro město není stěžejní okamžitý zisk jako spíš zbavení se majetku, do kterého by bylo potřeba investovat přiznal i semilský starosta: „I tak to jde říci, u těchto domů opravdu nestačí vybraný nájem na jejich údržbu, hlavně protože jde o byty s regulovaným nájemným. Město tak na tom vlastně v budoucnu ušetří peníze ostatních nájemníků."

Od roku 1990 Semily prodaly 676 bytů

S prodejem bytového fondu města se začalo již v roce 1990 a do současné doby bylo prodáno více než 676 bytů z celkových 1300. Největší podíl na těchto číslech měl prodej 212 bytů na panelovém sídlišti Řeky v roce 1995 za 21 milionů. V novém tisíciletí město Semily prodávalo byty nejvíce v roce 2002 a 2003, kdy se jednalo o prodej 242 bytů v ulicích Jižní a Luční a kdy město utržilo téměř 23 milionů. Celkem město prodalo od roku 1990 byty a třeba i půdní vestavby (sedm vletech 1999 až 2002) v celkové ceně téměř 80 milionů.

Za stejné období město za pomoci dotačních prostředků investovalo do výstavby 63 nových bytových jednotek ve formě půdní vestavby a také stavbou nového bytového domu a městský bytový fond se i rozšířil koupí objektů z vlastních zdrojů, v nedávné době to byl například dům čp. 150 v ulici Bavlnářská (Kolonka) s 11 byty.

V současné době město Semily vlastní a pronajímá téměř 620 bytů, regulované nájemné je přitom přibližně v 60 % z nich. „Do budoucna by bylo udržování regulované ceny pro město pastí, takže do při ukončení deregulace uvažujeme o zvýšení ceny v těchto bytech zhruba na 75% ceny tržní, tedy asi na 45 korun ze současných 33," dodal na závěr Jan Farský.

Rozhodnutí o prodeji bytů v Semilech odloženo na duben

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové
22.02.: Soutěž o 3x 2 vstupenky na Viléma Veverku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT