Železnobrodská Sklanda pokřtila novou pec Hedviku

20.10.2018 07:36:08 | Autor: Lenka Klimentová, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod

Železnobrodská Sklanda pokřtila novou pec Hedviku

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě má novou sklářskou pec za 5 milionů korun. Důvodem je havárie pece původní. V souladu s tradicí ji škola pojmenovala Hedvika a do plného provozu ji po více než měsíčních zkouškách slavnostně uvedla ve středu 17. října právě na svátek Sv. Hedviky při Dni otevřených dveří.

„Liberecký kraj uvolnil řešení havárie sklářské pece pět milionů korun. Jsem rád, že se podařilo stavbu nové pece zrealizovat přibližně za rok bez výraznějších omezení výuky a přeji škole, ať slouží svému účelu co nejdéle," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Hedviku pokřtil Petr Tulpa regionální pálenkou z nedaleké pálenice Style Bohemia v Zásadě. Spolu se zástupci školy, města Železný Brod a zainteresovaných firem také přestřihl skleněnou „pásku". Ke křtu se přidali s vlastní sklářskou performancí i studenti místní školy spolu se svými vyučujícími Kamilem Skrbkem a Annou Polanskou, když předvedli vizuálně atraktivní výrobu skleněné plastiky inspirované logotypem školy.

„Děkuji Libereckému kraji, že nás nenechali „na holičkách", sklářská pec je doslova srdcem naší školy. Bez ní bychom nemohli našim studentům dávat to, kvůli čemu u nás studují a kvůli čemu jako škola existujeme," uvedl ředitel školy Libor Doležal.

Původní pec dožila kvůli svému stáří po desetileté službě v květnu minulého roku. Obvyklá životnost sklářské pece ve výrobě je přitom kolem 5 let. Od té doby škola fungovala pouze s jednou pecí. Stavbu pece provedli firmy GLASS SERVICE ze Vsetína a DESKO z Desné. „Děkuji Františku Masaříkovi z firmy GLASS SERVICE a Janu Hrochovi z firmy DESKO za výborně odvedenou práci. Díky jejich společnému úsilí dostáváme perfektní, dobře vybavenou pec, na kterou můžeme být pyšní," dodal Libor Doležal.

Střední uměleckoprůmyslová škola v Železném Brodě má tradici od roku 1920. V současné době na ní studuje téměř 200 studentů obory Technologie skla, Design skla, Produktový design a Aplikovaná chemie. O absolventy je mezi sklářskými i jinými firmami nejen z regionu velký zájem. Žáci se již během studia zapojují v rámci praxí do dění ve firmách, většina studentských závěrečných prací je připravována ve spolupráci s firmami. Nejen díky tomu žáci nemají po studiu problém s uplatněním. Mezi celosvětově známé absolventy školy patří třeba Blanka Matragi, Rony Plesl nebo Zdeněk Lhotský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sklářská škola v Železném Brodě dokončila úpravy výstavních prostor
Preciosa začne stipendii podporovat technology na SUPŠS Železný Brod
Železnobrodská sklářská škola zabodovala v mezinárodní soutěži

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT