Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu

21.01.2022 21:30:12 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily,Turnov,Pojizeří

Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu

Po Pražské demonstraci zemědělců za změny ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky v minulém týdnu se konal protest ve čtvrtek 20. ledna i v našem regionu. Akci svolala Agrární komora spolu se Zemědělským svazem České republiky a 30 nevládními organizacemi. Spanilá jízda zemědělské techniky startovala po poledni na semilském nádraží a pokračovala do Turnova.

Cílem této celorepublikové akce nebylo podle pořadatelů blokovat dopravu (traktory a jiná technika vyrážely postupně s časovým odstupem), ale upozornit veřejnost na chystané změny, které můžou ohrozit budoucí vývoj českého zemědělství.

Nová vláda velmi rychle přehodnotila strategický plán, který zemědělce bude ovlivňovat pro delší období. Podmínky přitom vznikaly po dohodě trvající rok a půl. „Strategický plán přehodnotil nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula a odmítá se s námi bavit. Spousta zemědělců na to doplatí, znevýhodňuje se jedna skupina vůči druhé," řekl na protestu přítomný Martin Lev, předseda místní zemědělské společnosti Agrocentrum Jizeran a. s., předseda ZS ČR ÚO Semily a místopředseda ZS ČR Praha.

Protest zemědělců z Pojizeří na semilském nádraží<br />Autor: Petr Ježek Připravená podoba Strategického plánu je podle ministra Nekuly kompromis, který respektuje reálnou situaci v českém zemědělství. Chystané změny podle ministerstva výrazně podpoří menší zemědělce, současně ale zajistí dostatečnou podporu pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly. Ministr podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého nikomu neupírá právo demonstrovat. „Mrzí ho, že volí tuto formu, nechce zemědělce rozdělovat, odmítá však ustupovat nátlaku," dodal mluvčí.

Změna podmínek se významně dotkne středně velkých zemědělských podniků, zejména chovající skot pro mléko, z okolí Semil - Kozákov, Roprachtice, Vysoké nad Jizerou i Agrocentrum Jizeran sídlící v Semilech.

„Přijdeme až o třetinu financí ve vratkách, je to politické rozhodnutí bez rozmyslu. Dříve měli zemědělci stejnou platbu, nyní na prvních 150 hektarů se rozdělí víc (23 %), ale na jen o trochu větší farmy se rozdělí méně. Míra redistribuce je v EU nastavena na 10 %, jen Česká republika to s jednou pobaltskou zemí nesplňuje," upozornil dále Martin Lev.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozsáhlá rekonstrukce turnovské Markovy ulice pokračuje
Slavíme Evropský den chráněných území
Memoriál Ludvíka Daňka 2021 objektivem Petra Ježka
Autobusy s přepravou kol v Krkonoších zahájí provoz 28. května
Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT