Zima v Krkonoších láká na perličky, adrenalin i obří stavebnici

03.01.2023 22:34:57 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Krkonoše

Zima v Krkonoších láká na perličky, adrenalin i obří stavebnici

Jsou nejvyšší, nejnavštěvovanější, jediné s vysokohorským rázem v Česku a mohou se pochlubit neuvěřitelně pestrou přírodou: Krkonoše. Nalézají se zde strmé ledovcové kary i rozlehlé horské louky, skalnaté hřebeny i malebná údolíčka lemovaná roubenými chalupami. Ostatně, z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky jich leží patnáct v Krkonoších.

„Letošní zima je zatím na sníh skoupá, ale Krkonoše jsou naše nejvyšší hory a tak mají návštěvníci poměrně velkou jistotu, že se tu v zimním období budou moci věnovat zimním sportům bez omezení. Nabídka je skutečně velmi široká," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Oblíbený běžkařský stadion je k dispozici v areálu Horní Mísečky. Nabízí perfektně upravené tratě pro klasické lyžování i bruslení. Tratě v délkách 1,5 až 10 kilometrů splňují i parametry pro světový pohár. Rozhodnout se lze pro cestu, která vede hřebenovkou na Vrbatovu boudu a dál na Voseckou nebo Labskou boudu. Kdo upřednostňuje rovinu, nechť zvolí trasu na Benecko přes Janovu Horu nebo Přední Labskou.

Jestliže patříte k milovníkům sjezdového lyžování a hledáte tipy na ty nejlepší sjezdovky, Krkonoše nezklamou ani milovníky sjezdového lyžování. Z těch nejoblíbenějších to je Ski areál Čertova hora, Skiresort Černá Hora - Pec, Skiareál Svatý Petr a nelze opomenout ani Skiareál Medvědín.

Ve velehorách nechybí ani adrenalinové atrakce - například snowkiting. Vhodné jsou například rozlehlé louky u Brádlerových bud, Moravské, Medvědí nebo Dvorské boudy. Méně adrenalinové, ale neméně zážitkové jsou výlety na sněžnicích. Nabízí je  půjčovny lyžařského vybavení;  poté už stačí jen vybrat jednu z doporučených tras zasněženou krajinou.  

Pokud počasí nepřeje, nabízí se zastávka v obci Poniklá, která je centrem výroby perlových ozdob. Sídlí tam firma Rautis, která navázala na více než stoletou tradici a vyrábí perličkové ozdoby dodnes. V roce 2020 byla výroba vánočních ozdob ze skleněných perlí zapsána do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Ve Špindlerově Mlýně je otevřeno muzeum Lega s více než 1000 modely poskládanými z kostiček. Za zmínku stojí Tower Bridge - třetí největší model stavebnice Lego spotřeboval přesně 4284 kostiček - nebo Millenium Falcon, což je vesmírná loď z 5195 dílků.

Další tipy na zajímavé výlety se nalézají na sociálních sítích @regionliberec a na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zima v Jizerských horách: lyže, křišťál a nafukovací duše
V zimě se lze v Českém ráji ohřát. Hluboko v jeskyních
Výlet nabízí magické výhledy na Tanvald, Jizerské hory i Český ráj
Zimní Lužické hory vybízí k lyžování i návštěvě skláren a pivovarů
Brusle, běžky, ale také zámek a vyhlídka. Máchův kraj potěší i v zimě
Pan Tau, Homolkovi i Svatopluk Kuřátko. Špindlerův mlýn pro filmaře ráj
Panenskou Hůrku založili horníci. Minerály tu lze najít dodnes
Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
Naučná stezka horského spolku provede ještědskými vápenci
Naučná stezka na Turnovsku připomíná odkaz historika Josefa Pekaře
Léčivá voda z Bozkova učarovala pohanům a uzdravila děvčátko
Podzim v Máchově kraji zavede do Pekla i do světa Čtyřlístku
Břidličný vrch na Českolipsku láká na lezení po ledu
Po Krkonoších a Lužických horách zamířili Kluci z Prahy do Jizerek
Krkonošskou historii přiblíží naučná stezka U Mlejna
Podzim v Jizerských horách zve na vyhlídky, zvířata i Cimrmanův maják
Mokřady v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko přiblíží naučná stezka
Modlivý důl i Panská skála. To jsou Lužické hory
Podzim v Krkonoších láká na sestup do jeskyní i výstup k vrcholkům
Podzim v Českém ráji láká do zámku, na vyhlídku i do sedla kola
Každý člověk si zaslouží svobodu. Připomíná to turistická stezka
Výšlap na Paličník s výhledem na Krkonoše, Lužické i Jizerské hory
Skalnímu divadlu vévodí mladší sestra Pravčické brány
Mléčný džbán, Kazatelna i Skluzavka. To jsou Vranovské skály
Naučná stezka Berghaus přiblíží historii krkonošského hornictví
Betlémské skály nabízejí pohled na bývalé mořské dno
V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
Harcovská přehrada chrání Liberec před velkou vodou. Čekají ji proměny
Nejvýše položená přehrada v Čechách je na Černé Nise u Bedřichova
Naděje ukrytá v lesích: romantika s chladnou vodou
Stoletá přehrada Souš je zásobárnou vody pro Jablonecko a Tanvaldsko
Přehrada Mlýnice slouží k rybolovu. Vykoupají se v ní jen nejotužilejší
Studená přehrada Fojtka láká otužilce i nudisty
Kolem Liptákova. Cimrmanova cyklostezka přináší zábavu i poučení
Netrhej, neruš, respektuj. Jizerskohorské bučiny mají své desatero
Sportovní výkon i krásné výhledy. In-line bruslaři si u nás přijdou na své

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova

Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.

Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie

Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Prosincový program v turnovské Náruči
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné

Nejčtenější články

03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT