Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku

08.12.2023 22:10:47 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku

Advent v Žibřidicích odstartuje znovuotevřením muzea hraček a betlémů. Akce láká na kulturní program pěveckých sborů, Mikuláše s čerty, doprovodným programem a znovuotevřením třetího českého orloje Martina Chaloupky v Žibřidicích (části obce Křižany). Slavnostní zahájení provozu je plánované na 9. prosince.

Orloj od roku 2008 zdobil v Kryštofově Údolí bývalou trafostanici. Otcem myšlenky vzniku orloje byl Martin Chaloupka, který zemřel v roce 2015. Poté, co jeho dceři Alici Chmelíkové obec neprodloužila smlouvu na provozování muzea betlémů, rozhodla se přemístit i orloj. Orloj je v současné době osazen 14 pohyblivými figurami. Řezbované figury jsou dílem libereckého řezbáře Václava Plechatého, mechanická část orloje je z dílny Františka a Petra Budákových z nedalekého Machnína, Jiří Otmar vyrobil pohybovou mechaniku a kovářské prvky na orloji umělecký kovář Jan Nikendey.

Projekt orloje a muzea v Žibřidicích odstartoval již v lednu 2023 výběrem vhodného místa pro orloj „Martina Chaloupky", hledáním možností vhodné lokality a následnou přestavbou budovy hasičské zbrojnice a hospody v Žibřidicích, pro využití umístění orloje a muzea. Od května do července se prováděly stavební úpravy a rekonstrukce v místnostech určené pro budoucí muzeum. Práce byly prováděny panem Miroslavem Kodetem a Janem Smolíkem ve volném čase po práci bez nároku na honorář. Dobrovolníci s Vilémem Růžkem a zaměstnanci obce pomáhali s přesunem exponátů. Na konci září se začalo s demontáží orloje v Kryštofově Údolí a přípravě hasičské věže v Žibřidicích pro opětovnou instalaci.

„Byla to pro mě výzva přestavět část hospody na muzeum a rekonstruovat hasičskou zbrojnici pro využití a znovu zkompletování orloje. Kdysi byla tato náves středobodem místa spolu s farním areálem kostela sv. Šimona a Judy. Dnes má náves s přilehlým areálem potenciál být opět místem setkávání nejen místních. Navrácením společenského života do tohoto místa byla pro nás obrovskou výzvou a je možná důležitějším úkolem, než samotná záchrana historických budov, která ale musí následovat," sdělil k akci a záchraně zastupitel obce Miroslav Kodet, který měl na starost přesun s kompletací orloje pod správou obce.

„Doufejme tedy, že letošní „Advent v Žibřidicích" bude symbolickým začátkem, znovuzrozením a startem do života nás všech," řekl k akci a záchraně zastupitel obce Jan Smolík, který vyjednal přesun orloje a muzea do správy obce.

Původní záměr byl umístit orloj do Humpolce. Sem do svého rodiště chtěl Martin Chaloupka orloj přesunout ještě za svého života v roce 2008. Další záměr byl a jednání byla v plném proudu přesunout orloj do Kunratic v Praze na jaře loňského roku. Podpora zastupitelů obce zachovat orloj a muzeum v regionu byla motivována tím, aby nakonec neskončil mimo Liberecký kraj.

„Mojí povinností je ctít odkaz tatínka, Martina Chaloupky, a lidí, kteří se na orloji v minulosti podíleli. Všem těmto lidem bych ráda vzkázala, že jejich jména budou na orloji „Martina Chaloupky" zveřejněna," uvedla k akci původní majitelka orloje Alice Chmelíková.

Zároveň se zde rozhodli podpořit pomyslný start s místní komunitou sbírkou pro Eleonorku. V dubnu roku 2022 jí bylo diagnostikováno vzácné genetické onemocnění SMA neboli spinální muskulární atrofie, typ II. I přesto, že byla nemoc diagnostikována relativně včas a byla zahájena neprodleně léčba zvaná genová terapie, čeká Eleonorku ještě nejasná a nelehká cesta k tomu, aby se jednou mohla sama postavit na nožičky a poznala tak, co znamená "stát nohama pevně na zemi".

Příspěvek na sbírku pro Eleonorku je dobrovolný: Č.Ú: 310482420/0300 a více informací najdete na facebook události: (https://fb.me/e/4YBetINZy).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj chtěl zachránit orloj v Kryštofově Údolí, odkoupení nevyšlo
Orloj, chrám, skaliska i výhledy. Vánoční čas vybízí k výletům

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Soutěž Sdílej s námi Liberecký kraj vrcholí putovní výstavou
Konference na kraji se zabývala domácím násilím
Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů

Nejčtenější články

22.06.: Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
22.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT