Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku

08.12.2023 22:10:47 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku

Advent v Žibřidicích odstartuje znovuotevřením muzea hraček a betlémů. Akce láká na kulturní program pěveckých sborů, Mikuláše s čerty, doprovodným programem a znovuotevřením třetího českého orloje Martina Chaloupky v Žibřidicích (části obce Křižany). Slavnostní zahájení provozu je plánované na 9. prosince.

Orloj od roku 2008 zdobil v Kryštofově Údolí bývalou trafostanici. Otcem myšlenky vzniku orloje byl Martin Chaloupka, který zemřel v roce 2015. Poté, co jeho dceři Alici Chmelíkové obec neprodloužila smlouvu na provozování muzea betlémů, rozhodla se přemístit i orloj. Orloj je v současné době osazen 14 pohyblivými figurami. Řezbované figury jsou dílem libereckého řezbáře Václava Plechatého, mechanická část orloje je z dílny Františka a Petra Budákových z nedalekého Machnína, Jiří Otmar vyrobil pohybovou mechaniku a kovářské prvky na orloji umělecký kovář Jan Nikendey.

Projekt orloje a muzea v Žibřidicích odstartoval již v lednu 2023 výběrem vhodného místa pro orloj „Martina Chaloupky", hledáním možností vhodné lokality a následnou přestavbou budovy hasičské zbrojnice a hospody v Žibřidicích, pro využití umístění orloje a muzea. Od května do července se prováděly stavební úpravy a rekonstrukce v místnostech určené pro budoucí muzeum. Práce byly prováděny panem Miroslavem Kodetem a Janem Smolíkem ve volném čase po práci bez nároku na honorář. Dobrovolníci s Vilémem Růžkem a zaměstnanci obce pomáhali s přesunem exponátů. Na konci září se začalo s demontáží orloje v Kryštofově Údolí a přípravě hasičské věže v Žibřidicích pro opětovnou instalaci.

„Byla to pro mě výzva přestavět část hospody na muzeum a rekonstruovat hasičskou zbrojnici pro využití a znovu zkompletování orloje. Kdysi byla tato náves středobodem místa spolu s farním areálem kostela sv. Šimona a Judy. Dnes má náves s přilehlým areálem potenciál být opět místem setkávání nejen místních. Navrácením společenského života do tohoto místa byla pro nás obrovskou výzvou a je možná důležitějším úkolem, než samotná záchrana historických budov, která ale musí následovat," sdělil k akci a záchraně zastupitel obce Miroslav Kodet, který měl na starost přesun s kompletací orloje pod správou obce.

„Doufejme tedy, že letošní „Advent v Žibřidicích" bude symbolickým začátkem, znovuzrozením a startem do života nás všech," řekl k akci a záchraně zastupitel obce Jan Smolík, který vyjednal přesun orloje a muzea do správy obce.

Původní záměr byl umístit orloj do Humpolce. Sem do svého rodiště chtěl Martin Chaloupka orloj přesunout ještě za svého života v roce 2008. Další záměr byl a jednání byla v plném proudu přesunout orloj do Kunratic v Praze na jaře loňského roku. Podpora zastupitelů obce zachovat orloj a muzeum v regionu byla motivována tím, aby nakonec neskončil mimo Liberecký kraj.

„Mojí povinností je ctít odkaz tatínka, Martina Chaloupky, a lidí, kteří se na orloji v minulosti podíleli. Všem těmto lidem bych ráda vzkázala, že jejich jména budou na orloji „Martina Chaloupky" zveřejněna," uvedla k akci původní majitelka orloje Alice Chmelíková.

Zároveň se zde rozhodli podpořit pomyslný start s místní komunitou sbírkou pro Eleonorku. V dubnu roku 2022 jí bylo diagnostikováno vzácné genetické onemocnění SMA neboli spinální muskulární atrofie, typ II. I přesto, že byla nemoc diagnostikována relativně včas a byla zahájena neprodleně léčba zvaná genová terapie, čeká Eleonorku ještě nejasná a nelehká cesta k tomu, aby se jednou mohla sama postavit na nožičky a poznala tak, co znamená "stát nohama pevně na zemi".

Příspěvek na sbírku pro Eleonorku je dobrovolný: Č.Ú: 310482420/0300 a více informací najdete na facebook události: (https://fb.me/e/4YBetINZy).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj chtěl zachránit orloj v Kryštofově Údolí, odkoupení nevyšlo
Orloj, chrám, skaliska i výhledy. Vánoční čas vybízí k výletům

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové
22.02.: Soutěž o 3x 2 vstupenky na Viléma Veverku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT