Zoo a botanická zahrada jdou pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci
13.04.2021 18:41:38 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Spolupráce statutárního města Liberec a Libereckého kraje úspěšně pokračuje. Od roku 2022 kraj od města přebere botanickou a zoologickou zahradu, zatímco dvě organizace působící v sociálních službách získá od kraje do své péče město.
Memorandem a smlouvou o majetkovém převodu potvrzují obě strany nadregionální význam liberecké botanické a zoologické zahrady a místní příslušnost domovů pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou a Liberci. Dokumenty podepíšou hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník poté, co je odsouhlasí krajské i městské zastupitelstvo na svém dubnovém jednání. Prozatím schválily návrh materiálů obě rady, a to na dnešní schůzi.
„Převod organizací navazuje na již fungující spolupráci se statutárním městem Liberec v minulosti. Kraj i město se dle dohody zavazují podílet se na investičních i neinvestičních nákladech vybraných příspěvkových organizací. Chceme v případě zoologické a botanické zahrady podpořit organizace nadregionálního významu. Starat se o seniory je zase na druhou stranu úlohou zejména městských samospráv. Jsem rád, že se společně s městem můžeme spojit a význam těchto institucí posunout zase o výrazný krok kupředu," uvedl hejtman Martin Půta.
Liberecký kraj i statutární město Liberec se shodují, že botanická a zoologická zahrada v Liberci mají nadregionální charakter s přesahem do zahraničí a Domovy seniorů Františkov a Vratislavice nad Nisou zase místní charakter a jsou v převážné většině využívány obyvateli Liberce.
„Pro mě a předpokládám i pro Liberečany je důležité, že zoologická a botanická zahrada zůstanou na svém místě, se svými původními názvy, s kompletním rozsahem současných služeb i s velkorysými rozvojovými plány. Kdo bude jejich zřizovatelem, není pro veřejnost podstatné. Město se nadále bude k oběma velmi silně hlásit tím, že po dobu 10 let zajistí částečný příspěvek na jejich rozvoj a spolurozhodovat, na jaké konkrétní investice tyto městské peníze půjdou. To bude náš příspěvek na jejich městskou funkci, na služby zajišťované pro Liberečany. A pokud by někdy v budoucnu kraj změnil své rozhodnutí obě zahrady provozovat, přejdou bezúplatně zpět na město. Totéž se týká domovů pro seniory, které by připadly opět kraji," sdělil primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník.
„Předáváme dva domovy seniorů, o které jsme se vzorově starali. Pracují tam lidé, kteří zasluhují poděkování za poctivý přístup ke klientům. Pevně věřím, že změny budou ku prospěchu všech, nejen cestovnímu ruchu Libereckého kraje, ale i sociálnímu prostředí města Liberce," sdělil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.
„Rád bych vyjádřil poděkování a úctu pracovníkům domovů pro seniory za to, jak zvládli komplikovanou situaci během koronavirové pandemie. Velice si jejich profesionálního a zároveň lidského přístupu vážím," dodal hejtman Martin Půta.
Obě strany budou také nadále řešit financování příspěvkových organizací v oblasti kultury na území Liberce. Liberecký kraj se zavazuje přispívat na investice a opravy libereckému Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Liberec částkou 5 milionů korun po dobu deseti let, počínaje rokem 2022. Příspěvek na činnost divadel bude ze strany kraje tvořit 2 miliony.
Stejný závazek přislíbilo i statutární město Liberec. Na investice a opravy zoologické a botanické zahrady bude přispívat každoročně 25 milionů korun. Kromě toho podpoří také pravidelným příspěvkem činnost šesti městských poboček Krajské vědecké knihovny v Liberci, a to konkrétně 3,7 milionu korun.
„Jedná se o pokračování dlouholeté podpory. Mimo ni navíc v minulém roce schválila krajská rada kvůli komplikované koronavirové situaci mimořádný příspěvek ve výši 10 milionů právě pro městské příspěvkové organizace. Je naší společnou odpovědností, aby instituce, jakými jsou zoologická a botanická zahrada, liberecká divadla, galerie i muzeum, fungovaly a měly do budoucna co nejlepší podmínky pro další rozvoj," dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
„Pokud připravenou dohodu omezím jen na svůj resort, je patrné, že město díky ní výrazně posílí oblast péče o své seniory, především pak ty, kteří například kvůli vážnému onemocnění již nemohou využívat domácí prostředí. Až na pár lůžek jsme toto dosud vůbec neměli ve svých rukách. Pro město je to tedy krok naprosto správným směrem, protože naše obyvatelstvo bude stárnout a my musíme být na tuto situaci včas připraveni," konstatoval náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.
Zoologické zahrady převzal v České republice zatím například Jihočeský či Královéhradecký kraj. Liberecký kraj se k tomu trendu chce připojit.
Kraj řeší se statutárním městem Liberec podporu příspěvkových organizací již od svého vzniku před dvěma desítkami let. Jedním z úspěšných příkladů spolupráce na tomto poli je vzájemná výměna Domu dětí a mládeže Větrník a Dětského centra Sluníčko v roce 2016. „Za vydařený projekt považuji také přestavbu bývalých městských lázní na nové sídlo Oblastní galerie. Současná dohoda, kterou dnes odsouhlasili krajští radní a jejich městští protějšci, naši společnou snahu o co nejlepší péči o příspěvkové organizace završuje," uzavřel hejtman Půta.
Související články
Dotace z kraje pomůže libereckým divadlům, botanické zahradě i zoo
Obrazem: Prázdninová návštěva v liberecké ZOO
Obrazem: Velký pátek v ZOO Liberec 2019
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec
Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Sdružení D.R.A.K. vyslalo Medvídka Nebojsu do světa
Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
Nejčtenější články
06.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého podzimního kola
07.10.: V Daliměřicích shořela kůlna
07.10.: Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.