Zoologové jsou nadšení: Vlci se vrací do Krkonoš

28.09.2012 14:53:05 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Zoologové jsou nadšení: Vlci se vrací do Krkonoš

V uplynulých dnech dostala Správa Krkonošského národního parku od místních obyvatel z východních Krkonoš zprávu o pozorování pětičlenné skupinky vlků. Zoology jistě tato zpráva potěší, u běžných lidí ale může vyvolat obavy z pobytu ve volné přírodě.

„Naši zoologové ověřili rozhovorem s pozorovateli, že se s vysokou pravděpodobností skutečně jednalo o skupinku těchto kriticky ohrožených zvířat, která kdysi byla v Krkonoších doma, až do roku 1842, kdy byl poslední krkonošský vlk zastřelen," potvrdil tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Vlci tvořili skutečně až do poloviny 19. století nedílnou součást krkonošské fauny a fungovali tu jako přirození regulátoři stavů zvěře, ale i menších predátorů. V roce 1400 se uvádí hojný výskyt vlků v Obřím dole, s postupující kolonizací hor ovšem začalo být vlkům ouvej. V 17. století uvádí setkání s vlkem několik pocestných, přecházejících Krkonoše. Na slezské straně hor byla skolena vlčice se sedmi vlčaty v roce 1761. Poslední vlk byl na české straně skolen v roce 1842 a na severní, slezské, v roce 1810. Později k nám údajně přebíhali vlci v zimě z východu z Polska, Beskyd a Karpat. Po druhé světové válce byla tu a tam hlášena pozorování vlků, ovšem vesměs šlo spíše o záměnu se zatoulanými či zdivočelými psy. 

Úspěšný návrat vlků do relativně nedaleké Lužice dával naději, že v příštích letech budeme mít šanci zaznamenat znovu přítomnost vlků i v našich nejvyšších horách. „Jeden z prvních průzkumníků se k nám vydal, opět do východních Krkonoš, v podzimních měsících roku 2011. A tentokrát, zdá se, byla návštěva početnější. Musím přiznat, že při hustotě osídlení a návštěvnosti Krkonoš bych ještě před dvěma lety něčemu takovému nevěřil. Vypadá to ale, že se naděje stala skutečností," řekl zoolog Správy KRNAP Jiří Flousek.

Zatím je předčasné spekulovat, zda se vlci vrátí do Krkonoš v budoucnu natrvalo, či zůstane jen u podobných náhodných návštěv osamělých jedinců či malých skupinek. Jisté však je, že lidé se rozhodně nemají čeho obávat. „Chovatelé, kterým by vlci způsobili škodu na zvířatech, mají ze zákona právo na náhradu škody. A raději než Červenou Karkulku bratří Grimmů doporučuji těm, kdo chtějí něco vědět o vlcích, číst knížku Farleyho Mowatta Nedělejte poplach," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Ilustrační foto K. Brož, portál Šelmy.cz

Související články:

Krkonošští strážci nově vyrážejí na obhlídku turistických tras na koních

Sokoli v Krkonoších úspěšně vyvedli mladé

Správa KRNAP se snaží zamezit vjezdu do parku motorkářům

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT